Konserwator zabytków wyjaśnia
Otrzymaliśmy od Marleny Pawlak, miejskiego konserwatora zabytków, odpowiedzi na nasze pytania dotyczące funkcjonowania gminnej ewidencji zabytków. Pisaliśmy na ten temat w artykule „Jak remontować zabytki?”.
Pierwsze pytanie dotyczyło porozumienia wojewody pomorskiego i burmistrza w sprawie zakresu przekazanych miastu kompetencji z ochrony zabytków. Prosiliśmy o podanie, który jego zapis dał podstawę prawną do umieszczenia w pismach z września 2011 wymogu konsultowania z konserwatorem remontów elewacji i klatki schodowej oraz instalowania reklam w budynkach, które są jedynie w gminnej ewidencji zabytków. W odpowiedzi czytamy, że nowelizacja ustawy o ochronie zabytków wprowadziła zmiany w prawie budowlanym oraz w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym „polegające na rozszerzeniu ochrony o zabytki ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków, a tym samym uzgadnianiu z konserwatorem zabytków planowanych przy nich działań.” Zajrzeliśmy do wspomnianej nowelizacji. W prawie budowlanym dodano wymóg uzgadniania z konserwatorem zabytków pozwoleń na budowę i rozbiórkę. Roboty remontowe ich nie potrzebują, o ile nie są prowadzone w budynkach znajdujących się w rejestrze (nie ewidencji) zabytków. Natomiast w ustawie o planowaniu przestrzennym doszedł zapis o konsultowaniu z konserwatorem lokalizacji inwestycji celu publicznego. Podane przez Marlenę Pawlak argumenty uważamy za chybione.
Reklama | Czytaj dalej »
Kolejne pytanie związane było z zapisami planów miejscowych. Chcieliśmy wiedzieć, czy obejmują cały teren miasta wymieniony w gminnej ewidencji, a także czy zawsze zawierają wymogi ochrony konserwatorskiej obiektów w niej wymienionych. Wyjaśniono nam, że w zarządzeniu burmistrza z 1.09.2011 zostały zobowiązane podległe służby do uwzględniania gminnej ewidencji przy opracowywaniu m.in. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dołączono ponadto siedmiostronicowe zestawienie zawierające podstawowe informacje o 29 planach miejscowych. Najstarszy był z października 1996, najświeższy z marca 2012. Na ratuszowej witrynie dostępne są uchwały od jesieni 1998 roku. Zapoznaliśmy się z tymi, które obejmują tereny, na których są gminne zabytki. Do 2006 roku umieszczano w nich jedynie enigmatyczne zapisy, że w wypadku znalezienia w czasie robót ziemnych zabytkowego obiektu, należy wówczas zawiadomić konserwatora zabytków. Pierwszy plan, gdzie podane są adresy budynków (Igielska 2, 4 i 6), które podlegają ochronie konserwatora, przyjęto we wrześniu 2007 roku. Później pojawiają się takie domy, jak 31 Stycznia 20, 22 i 24; Strzelecka 38, 40, 60 i 76; Zielona 17A, Derdowskiego 15, Towarowa 15, Nowe Miasto 19, Podgórna 4, Koszarowa 3 czy Pocztowa 10 i 12. Informacji o odsetku obszaru miasta, które obejmują plany miejscowe, w odpowiedzi z UM nie było. Ustaliliśmy w Wydziale Gospodarowania Przestrzenią, że wynosi on 45,5 %. Delikatnie rzecz ujmując, tę część odpowiedzi konserwator zabytków możemy uznać za wymijającą.
Ostatnie pytanie brzmiało następująco - Czy wg Pani dotacja na remont elewacji budynku Gimnazjalna 7 spełnia wymogi zapisu uchwały z 2005 roku, która stanowi, że "Z budżetu Gminy mogą być udzielane dotacje celowe na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków znajdujących się na obszarze Gminy Miejskiej Chojnice"? Odpowiedź zawiera informacje, że zabytek przy ul. Gimnazjalnej 7 jest w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także znajduje się w obszarze Starego Miasta, który wpisany jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Do tego dodano, przepisaną z ustawy o ochronie zabytków, definicję układu urbanistycznego. W jej skład wchodzą także pojedyncze budynki.
Nie przekonują nas te wyjaśnienia. Bez nowelizacji wspomnianej uchwały rady miasta, w której będzie jednoznaczny zapis, że dotacje na remont przysługują obiektom umieszczonym nie tylko w rejestrze zabytków, ale i w wojewódzkiej i gminnej ewidencji, decyzja o ich przyznawaniu na podstawie lokalizacji w układzie urbanistycznym chojnickiej starówki, jest wątpliwa.
"Jak remontować zabytki?" - tekst z 10.05.2012
Odpowiedź Miejskiego Konserwatora Zabytków Marleny Pawlak
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (11)
- Komentarze Facebook (...)
11 komentarzy
Ja, zwykły bezrobotny, poświęciłem swój cenny czas i przeczytałem ustawy. W żadnej nie znalazłem tekstu świadczącego o konieczności zgłaszania konserwatorowi remontu budynku wpisanego do gminnej ewidencji. Nie ma tam też słowa o konieczności uzyskania pozwolenia konserwatora na umieszczanie reklam na tego rodzaju budynkach. O tablicach, reklamach itp. mowa jest jedynie przy zabytkach wpisanych do rejestru i w obszarze tzw. Parków Kulturowych. Wszelkie przytaczane nowelizacje dotyczą głównie zagadnień inwestycji celu publicznego (drogi, lotniska, linie kolejowe). Wydaje mi się, że ktoś tu na siłę pragnie uzasadnić obecność osobnego etatu Miejskiego Konserwatora Zabytków w Urzędzie. Pytanie tylko czy w Chojnicach lud naprawdę jest aż tak ciemny, że takie sztuczki przełknie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!