Wtorek, 16 Sierpnia 2022 | Imieniny: Joachima, Nory, Stefana chojnice24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
Jerzy Erdman

Moim zdaniem. Co zrobić z przedszkolnym konkursem?

Arseniusz Finster i dwoje oferentów na kwietniowym spotkaniu w PS9 z rodzicami przedszkolaków.

Arseniusz Finster i dwoje oferentów na kwietniowym spotkaniu w PS9 z rodzicami przedszkolaków.

Dobiega końca konkurs, który miał wyłonić podmiot prowadzący od 1 września przedszkole przy ul. Młodzieżowej. W poniedziałek 28 maja mamy dowiedzieć się, czy burmistrz zatwierdzi jego wynik.

Warto pokrótce przypomnieć jego historię. Chyba mało kto już pamięta, że Arseniusz Finster wpadł na pomysł prywatyzacji „Skrzatów”, gdy w sporze z dyrektorkami niepublicznych placówek przedszkolnych jego interpretacja wydatków bieżących nie znalazła uznania u sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Te wydatki były liczone na podstawie nakładów ponoszonych przez ostatnie samorządowe przedszkole. Gdy jego nie będzie, zgodnie z ustawą, dotacje muszą być liczone wg wydatków na publiczne przedszkole występujące w najbliższej gminie. Przed ogłoszeniem w styczniu 2012 konkursu, próbowano namówić kierujących przedszkolem, aby zostały właścicielkami i przejęły załogę na podstawie jednego z artykułów Kodeksu Pracy. Tak stało się w niektórych przedszkolach w 2007 roku. Wówczas wszystkie dotychczasowe dyrektorki zostały najpierw ich prowadzącymi, jako niepubliczne przedszkola. Gdy je nakłaniano do objęcia tej roli, nie było mowy, że po roku będą musiały kupić obiekty na własność. Zachęcano je propozycją ich użyczenia. Są dokumenty to potwierdzające. Jak dodamy do całokształtu przygód miasta z niepublicznymi przedszkolami, zmieniający się algorytm wyliczania dotacji dla nich, to kompletnie nie dziwi brak odwagi na zostanie właścicielką placówki przy ul. Młodzieżowej.

Reklama | Czytaj dalej »

Przygotowany przez władze miasta konkurs został – niestety – zbojkotowany przez działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jako przeciwnicy prywatyzacji, ich przedstawiciel byłby zapewne w mniejszości, ale może jego głos zmieniłby skład zestawu uczestników ostatniego etapu konkursu? Trzeba także w tym miejscu zaznaczyć, że w warunkach konkursu nie dano możliwości oferentom na złożenie deklaracji przejęcia „w biegu” całej załogi, jak zapisano w Kodeksie Pracy w art. 23`. Tam jest mowa o nowym pracodawcy, bez ograniczania jego pochodzenia do dotychczasowego dyrektora. Zapomnienie czy niewiedza prawa? „Dzięki” temu budżet miasta będzie lżejszy o koszt należnych odpraw dla kadry likwidowanego przedszkola. Niektórzy dostaną równowartość 6 pensji. Zdecydowana większość z nich, jak można było usłyszeć w kwietniu na spotkaniu rodziców z dwojgiem oferentów zakwalifikowanych do licytacji na kupno nieruchomości przedszkolnej, będzie dalej pracować w tym samym miejscu i roli. Gdybym pracował w PS9, to na kolanach błagałbym jego kierownictwo, by nie przejmowali załogi i czekali na wynik konkursu. Jeśli są prawdą nieoficjalne szacunki, które otrzymuję, to kwota odpraw może dojść do 800 tysięcy złotych. Jeśli zwycięzcy konkursu zakupią wyposażenie „dziewiątki”, to miastu pozostanie na dołożenie do remontu SP5 (tak zapewnił Arseniusz Finster rodziców z PS9 w kwietniu 2012) ok. 400 tys. złotych. Kwaśna mina burmistrza na konferencji prasowej z 25.05 świadczy, że taki słaby wynik licytacji raczej go zaskoczył.

Jeśli głównym celem konkursu było znalezienie najlepszego pod względem fachowości podmiotu, to zatwierdzenie decyzji komisji, czy raczej rezultatu licytacji, jest formalnością. Gdyby jednak przeważyła troska o stan budżetu miasta, to możemy w poniedziałek spodziewać się zaskakującej decyzji naszego włodarza miasta…

Aktualizacja z 29.05.2012.

Zamieszczamy polemikę burmistrza Arseniusza Finstera z powyższym tekstem.

„Pan red. J. Erdman napisał, że „warto pokrótce przypomnieć historię prywatyzacji”. Użył słowa „pokrótce”, dlatego pewnie nie mogę krytykować braku w tej historii wielu informacji o przeszłych zdarzeniach. Ograniczę się tylko do sprostowania nieprawdziwych lub hipotetycznych informacji zawartych w tekście.

Po pierwsze: nie prawdą jest jakoby „kwota odpraw miała dojść do 800 tys. PLN”. Jestem zaskoczony, bo wystarczyło zapytać. Jest wyliczenie – będzie to 416 tys. PLN. Tak więc blisko dwa razy mniej niż podaje p. redaktor.

Po drugie: z treści wynika „jakobym przymuszał” byłe panie dyrektorki do zakupu obiektów. Otóż jest to nieprawda, ponieważ nigdy nie mówiłem, że jeżeli One nie kupią, to będą wolne przetargi. Obiekty Panie kupiły z bonifikatą i bez przetargu! Dzisiaj rozmawiałem ze wszystkimi Właścicielkami i zgodnie mówią, że moja propozycja była szybka, ale o przymuszeniu nie ma mowy. Dodam, że nabory w niepublicznych przedszkolach są pełne, wszystkie oddziały zajęte przez dzieci! A więc, co – okazuje się, że system niepublicznych placówek działa b.dobrze. To zasługa ich właścicieli i pracowników. Nabór do PS Nr 9 też jest 100 procentowy, tak więc nie ma problemu.

Po trzecie: nieprawdą jest też jakoby przedszkole Nr 9 zostało sprzedane tanio. Wycena rynkowa 1.080 tys. PLN. Oferta 1.122 tys. PLN. Pamiętajmy, że kilka lat temu sprzedawaliśmy z bonifikatą od wyceny rynkowej, czyli taniej niż obecnie. Dodam, że pieniądze nie są najważniejsze, ale sprzedajemy powyżej wyceny i to jest układ odniesienia.

Dziękując panu redaktorowi za podjęcie tematu deklaruję moją dyspozycyjność w udzielaniu informacji. Proszę jednocześnie „żeby moja kwaśna mina” na konferencji nie wywoływała daleko idących wniosków w analizie problemu.”

Z poważaniem

Arseniusz Finster – Burmistrz Chojnic

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~chojniczanka
A dlaczego ci wyżej wymienieni państwo nie chcą ujawnić swoich ofert? Czy jest w nich coś, co należy ukryć przed społeczeństwem? Jeśli p. Machowiak i p. Ciemiński zachowali się w sposób przejrzysty i udostępnili swoje oferty, to dlaczego pozostali tego nie chcą zrobić?
02 Czerwca 2012, godzina 09:28
Oceniono 17 razy 15
Na wczorajszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster zapowiedział, że nie będzie na niej omawiał konkursu przedszkolnego. Planuje to dokonać na poniedziałkowej (4.06) sesji Rady Miasta. Zapytaliśmy na konferencji, czy skoro zakończył się konkurs, to kiedy pojawią się na stronie UM pozostałe 3 oferty złożone przez jego uczestników. Burmistrz zobowiązał się, że ponownie poprosi ich autorów, czyli Adriana K.,pp.Sołtysińskich i pp.Paterek, o wyrażenie zgody. Jerzy Erdman
02 Czerwca 2012, godzina 08:20
Oceniono 11 razy 9
~ciekawska
W sprawie zaskarżonej przez p. Machowiak procedury konkursu Pomorska napisała:
Dyrektor generalny urzędu Robert Wajlonis pochyla się nad wnioskiem. Do piątku ma być gotowa opinia prawna.

I co? gotowa ta opinia? Mamy sobotę. Czyżby nasz geniusz ratuszowy Roberto nie poradził sobie z zadaniem?
02 Czerwca 2012, godzina 07:20
Oceniono 9 razy 7
~gość
filip nosi sutannę.. stąd ten jad i brak szacunku do innych
01 Czerwca 2012, godzina 15:39
Oceniono 6 razy 2
~do filipa
Pierwszy z łaciną żeś wyskoczył, więc nie wytykaj faxowi zapożyczeń. Współczuć Tobie może i nie trzeba, natomiast do lekarza warto pójść po radę. Pomyśl.
01 Czerwca 2012, godzina 15:24
Oceniono 8 razy 4
~filip
Panie fax po co te zapożyczenia - bilateralne (a nie lepiej po polsku dwustronne). Współczucie mi niepotrzebne, proponuję zacząć od siebie. Myślę,że Pani Marzena sama sobie poradzi z takimi kolesiami jak ja. Twoja interwencja jest zupełnie niepotrzebna. Mnie podobnie,jak Pani Marzennie Twoja opinia "wisi". Pani Marzenna (w odróżnieniu od Ciebie) ma klasę!
01 Czerwca 2012, godzina 13:06
Oceniono 12 razy -6
~fax
może zaproponujesz filipie spotkanie bilateralne p.osowickiej i spróbujesz ja zdeprecjonować jako kobietę i obywatelkę? to co wypisujesz jest żałosne i nielogiczne.. jaki frustrat i ograniczony koleś w tobie siedzi? współczuję, że musisz non stop przebywać we własnym, inwazyjnym towarzystwie...
01 Czerwca 2012, godzina 12:56
Oceniono 14 razy 8
~Marzenna Osowicka
Filipie, jesteś rozbrajający! Jeśli nie szyderstwo i ironia, narcyzm (??? ciekawe skąd go wydumałeś?) i belferyzm (tu się zgadzam!), to co pasuje do inteligentnej (ależ mnie komplementujesz!) kobiety??? Znowu piszesz o rozmijaniu się Twoich wyobrażeń co do mnie z rzeczywistością. Dajżesz spokój! Nie zmienisz mnie! Odpuść sobie! Niegodnam tak wielkiego zainteresowania z Twojej strony! Na tym forum porusza się o wiele istotniejsze problemy, niż personalne wycieczki. ROZMAWIAMY O PRYWATYZACJI PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI!!! Zagalopowałeś się, imputujesz mi pewne nieprawdziwe stwierdzenia, dlatego muszę sprostować: nie żywię nienawiści do pana Burmistrza. Wręcz przeciwnie - darzę Go wielką sympatią. Nie tylko za jego dokonania. Jednak nie zgadzam się z niektórymi Jego decyzjami, zwłaszcza ostatnimi, dotyczącymi poruszanego tematu. Uważam, że są to decyzje niesłuszne, nie przynoszące nic dobrego naszemu lokalnemu społeczeństwu. Burmistrz postępuje jak czołg (trafnie to określił któryś z internautów) nie biorąc pod uwagę humanitarnych aspektów całego przedsięwzięcia. Mam prawo pisać o moich odczuciach, emocjach. Mam prawo do wyrażania subiektywnej oceny. Nikogo nie obrażam, a że pewne sformułowania są bardziej lub mniej krytyczne? Może warto się nad nimi zastanowić? Miłego dnia, Filipie, niepoprawny reformatorze starszych pań nastawionych opozycyjnie do aktualnych posunięć władzy.
01 Czerwca 2012, godzina 11:40
Oceniono 17 razy 11
~filip
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Czerwca 2012, godzina 10:24
Oceniono 18 razy -14
Ciekawe, jakąż to genialną opinię prawną objawi dzisiaj światu nasz Dyrektor Generalny? W jaki sposób będzie się starał spławić p. Machowiak? Nawet dla laika widocznym jest, że coś jest na rzeczy z tym artykułem 23 prim i nierównym startem poszczególnych oferentów w konkursie. Pani Osowicka ma rację z tą raczkującą demokracją w Chojnicach…
01 Czerwca 2012, godzina 08:11
Oceniono 19 razy 17
~GAZETA POMORSKA - 30 maja 2012
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120530/INNEMIASTA04/120539925
Jest protest w sprawie konkursu na prywatyzację przedszkola "Skrzaty"
Wczoraj jedna z uczestniczek konkursu na przejęcie ostatniej samorządowej placówki dla maluchów wyraziła swój sprzeciw wobec procedury.
Lucyna Machowiak prowadzi niepubliczne przedszkole w Lesznie. Przystąpiła do konkursu na prywatyzację przedszkola w Chojnicach, ale komisja nie zakwalifikowała jej do drugiego etapu. Gdy z konkursu odpadł Adrian K., Machowiak próbowała naciskać, by w jego miejsce mogła się znaleźć jej kandydatura, ale burmistrz nie znalazł podstaw prawnych, by to zrobić.
Na ostatniej konferencji prasowej tłumaczył dziennikarzom, że otrzymał od Lucyny Machowiak propozycję przekształcenia przedszkola w oparciu o artykuł 23 prim Kodeksu pracy. - Szkoda, że nie powiedziała tego wcześniej - ubolewał burmistrz Arseniusz Finster. - Może wtedy wszystko wyglądałoby inaczej.
W poniedziałek burmistrz oficjalnie zatwierdził wyniki konkursu, na mocy jego rozstrzygnięcia przedszkole przejdzie we wrześniu w gestię pp. Paterków. - Wygrali ludzie, którzy dają rękojmię, że dobrze poprowadzą tę placówkę - powiedział "Pomorskiej".
To było w poniedziałek. Tymczasem wczoraj Lucyna Machowiak złożyła w ratusz protest przeciwko procedurze przeprowadzenia konkursu. Uważa, że nie została poinformowana przez magistrat o możliwości przekształcenia przedszkola w oparciu o artykuł 23 prim.
- Pan burmistrz skierował tę propozycję jedynie do załogi i do pani wicedyrektor Przedszkola Samorządowego nr 9, a zgodnie z prawem powinien skierować także do innych pracodawców - argumentuje Machowiak. - Tym samym nie dał szansy innym podmiotom. A wszyscy powinniśmy mieć równy start.
- Ja nie proponowałem, bo nie spodziewałem się, że osoba z zewnątrz może być zainteresowana taką formą przekształcenia - replikuje burmistrz. - A teraz trzeba by odkręcić cały konkurs. To może zrobić jedynie rada miejska.
Dyrektor generalny urzędu Robert Wajlonis pochyla się nad wnioskiem. Do piątku ma być gotowa opinia prawna.
autor: Maria Eichler


01 Czerwca 2012, godzina 07:58
Oceniono 17 razy 13
~anonimowy anonim
Pan Burmistrz jako dowód dobrego funkcjonowania niepublicznych przedszkoli podaje fakt, że mają komplet chętnych. Komplet ma też PS9, która będzie od września niepubliczna. A jaki mają wybór rodzice? Gdzieś dzieciaka trzeba umieścić. To, że po 2007 jest więcej dzieci w przedszkolach, to wynik powstana nowych placówek, jak publiczne przedszkole przy szkole katolickiej, prywatne punkty przedszkolne, czy zerówki w szkołach. W ŻADNYM dawnym publicznym przedszkolu nie było rozbudowy o nowe skrzydło, gdzie powstałyby nowe sale. Robiły tylko dyrektorki niezbędne remonty, które miał w czterech literach ratusz. GŁÓWNYM celem przekształceń jest oszczędność kasy!!! Bo musi starczyć na legię cudzoziemską w Chojniczance, na studnię bez dna pn. MZK i Park Wodny, na zabawki w rodzaju supertoaleta automatyczna, na nowy Dom Kultury za 30 mln zł, który miał kosztować do 10 mln zł, jak zapisano w warunkach konkursu na projekt, itp, itd.
31 Maja 2012, godzina 22:37
Oceniono 14 razy 12
~Marzenna Osowicka
Prawda, Filipie, prawda. Że mi wisi Twój szacun. Jakoś tak niespecjalnie przejmuję się opiniami różnych osób na mój temat. Tym bardziej osób, których nie znam. Albo tych, które w sposób infantylny argumentują swoje rozczarowanie moją osobą ;o). Cieszę się jednak, że się rozwijasz, zgłębiasz języki obce. Sentencję, którą zacytowałeś, powinieneś jednak rozważyć głęboko w odniesieniu do samego siebie. Zacznij w końcu wątpić! No, choć odrobinę. Bo stanie murem za panem burmistrzem, postawa czołobitności wobec wszystkiego, cokolwiek zrobiłby i powiedział, bezrefleksyjne przyjmowanie jego jedynie słusznych racji jest raczej dowodem na brak myślenia. Twojego… A zatem, Drogi Filipie, skoro zdaniem Kartezjusza zarówno wątpienie jak i myślenie to akty ściśle zespolone z ludzką egzystencją, okaż się godnym przedstawicielem gatunku homo sapiens...
31 Maja 2012, godzina 21:17
Oceniono 21 razy 17
~filip
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Maja 2012, godzina 12:28
Oceniono 26 razy -16
~wyborca
filipie tylko na tyle cię stać? Znalazłeś błąd ortograficzny w mojej wypowiedzi i to dyskredytuje wszystkie poruszane przeze mnie problemy? Widzę, że stosujesz taktykę burmistrza. jak jest problem to trzeba znaleźć inny, nawet mało znaczący, ważne, żeby odwrócić uwagę od zasadniczej kwestii.
31 Maja 2012, godzina 11:26
Oceniono 11 razy 7

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 460.00 471.00 DKKDKK 61.70 63.40
EUREUR 465.00 476.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 481.00 496.00 NOKNOK 46.10 47.80
GBPGBP 550.00 563.00 SEKSEK 43.50 45.20
Aktualizacja: 2022-08-16 11:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 463.54 468.72 DKKDKK 62.40 63.23
EUREUR 467.75 473.15 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 485.75 491.52 NOKNOK 46.85 47.67
GBPGBP 553.02 559.06 SEKSEK 43.82 44.76
Aktualizacja: 2022-08-16 11:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.62 zł 7.39 zł 6.99 zł 2.97 zł
Circle K 6.6 zł - 6.97 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.6 zł - 6.99 zł 2.96 zł
MZK 6.59 zł 7.99 zł 6.97 zł 2.97 zł
Orlen 6.6 zł 7.35 zł 6.99 zł 2.99 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij