Kąpielisk w tym roku też nie będzie
- Nie będę marnował publicznych pieniędzy na grę słów – zapowiedział wójt Zbigniew Szczepański, który nie zamierza wydawać ok. 40 tys. zł na badania i procedury związane z powstaniem w gminie kąpielisk. - Wolę te pieniądze przekazać na ofertę kulturalną w amfiteatrach.
Podobnie jak w zeszłym roku, amatorzy wodnych kąpieli będą korzystać z „miejsc wykorzystywanych do kąpieli”. Zbigniew Szczepański zapewnia, że wszystkie względy bezpieczeństwa zostaną zachowane, bo woda zostanie przebadana przez sanepid, tyle że nie w takich kryteriach jak kąpielisko.
Łącznie dla kąpieliska w sezonie trzeba pobrać nie mniej niż 8 próbek wody, natomiast dla miejsca wykorzystywanego do kąpieli 4 próbki. Odpowiedź taką otrzymaliśmy od Stanisława Jażdżewskiego, kierownika Działu Higieny Komunalnej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach. Cytuje w niej ustawę z dn. 18 lipca 2001 r. Prawo wodne:
Reklama | Czytaj dalej »
„KĄPIELISKA
Kontrolę wewnętrzną oceny jakości wody w kąpielisku pod względem spełniania wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy prawo wodne prowadzi organizator kąpieliska.
Kontrola wewnętrzna obejmuje między innymi:
a) Pobieranie próbek wody nie mniej niż 4 razy w sezonie kąpielowym z 2 punktów- razem 8 próbek
b) pobieranie dodatkowych próbek wody w kąpielisku w terminie 7 dni po ustaniu krótkoterminowego zanieczyszczenia
MIEJSCA WYKORZYSTYWANE DO KĄPIELI
Organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli wykonuje badanie jakości wody zgodnie z częstotliwością:
a) pobieranie próbek wody 1 raz przed sezonem z 2 punktów - razem 2 próbki
b) pobieranie próbek wody 1 raz w sezonie z 2 punktów - razem 2 próbki
c) także każdorazowo w przypadku wzrokowego stwierdzenia zanieczyszczeń niekorzystnie wpływających na jakość wody i mogących stanowić zagrożenie zdrowotne dla kąpiących się tam osób”.
Czym zatem poza częstotliwością badania wody różni się kąpielisko od miejsca wykorzystywanego do kąpieli? - Zakres badań dla kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli jest jednakowy, ale częstotliwość poboru próbek jest różna, mniejsza dla miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli wykonuje badania także każdorazowo w przypadku wzrokowego stwierdzenia zanieczyszczeń niekorzystnie wpływających na jakość wody i mogących stanowić zagrożenie zdrowotne dla kąpiących się tam osób. W przypadku gdy wyniki badań wykonanych przez organizatora miejsca wykorzystywanego do kąpieli mogą wskazywać na to, że woda w miejscu wykorzystywanym do kąpieli nie spełnia wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 50 ust. 3, ustawy prawo wodne właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny przeprowadza kontrolę urzędową – odpowiada Stanisław Jażdżewski.
Z wiedzy posiadanej w chojnickim sanepidzie wynika, że na terenie powiatu chojnickiego planowane jest jedno kąpielisko nad jeziorem Ostrowite w gminie Czersk.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (13)
- Komentarze Facebook (...)
13 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!