Czytanie wzbogaca – czytanie rozwija
Pod takim hasłem w kończącym się roku szkolnym przebiegała III edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla szkół podstawowych, który zorganizowali nauczyciele z gdańskich placówek oświatowych pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY.
Maraton zainicjowany we wrześniu 2009 roku, cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów i nauczycieli szkół województwa pomorskiego. Tak było również i w III edycji. Na początku każdego miesiąca nauczyciele informowali, jaką książkę spoza listy lektur obowiązkowych należy przeczytać. Później uczniowie rozwiązywali test konkursowy składający się z pytań zamkniętych i otwartych. Łącznie testów było 8, w nich do zdobycia było do 160 punktów. Testy sprawdzali nauczyciele, po czym drogą elektroniczną przesyłali wyniki do organizatorów. Do zmagań czytelniczych przystąpiło 37 uczniów z SP5 w Chojnicach, nad którymi opiekę sprawowały polonistki – Katarzyna Fiałkowska i Barbara Łabuzińska. Udział w maratonie wymagał od uczestników dużej systematyczności i wytrwałości. Niektóre utwory były trudne do zdobycia, więc opiekunowie czytali je uczniom na przerwach lub po lekcjach.
Reklama | Czytaj dalej »
Zakończenie III edycji Maratonu Czytelniczego odbyło się 5 czerwca w pięknych wnętrzach gdańskiego Dworu Artusa. Na uroczystość przybyli zaproszeni uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki oraz ich opiekunowie. Obecni byli także przedstawiciele władz miejskich, wydziału oświaty, gdańskich bibliotek i reprezentanci sponsorów. Przybyłych zaskoczyła wiadomość o śmierci pomorskiego kuratora oświaty Zdzisława Szudrowicza, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Powitanie uczestników i gości wygłosił dyrektor muzeum, po czym przedstawiono prezentację przygotowaną przez uczniów, ukazującą ich zmagania czytelnicze. Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila – wręczenie nagród. W gronie nagrodzonych znalazły się uczennice SP5 z Chojnic – Paulina Śliwińska, która uzyskała tytuł finalisty oraz Weronika Wielewska i Paulina Wróblewska (wyróżnienia). Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
III edycji WMC towarzyszył I Maraton Czytelniczy dla Gimnazjalistów pod hasłem „W Lustrze Książek”. Wzięli w nim udział uczniowie z chojnickiego Gimnazjum nr 1, nad którymi opiekę sprawowały polonistki Iwona Dolina i Renata Dyląg. Wśród uczniów wyróżnionych w konkursie znalazła się uczennica klasy I a – Agata Fiałkowska, która także odebrała w Gdańsku nagrodę i dyplom.
Katarzyna Fiałkowska – SP5
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (21)
- Komentarze Facebook (...)
21 komentarzy
Nauczyciele często dzisiaj zapominają, że ich przykład jest tak smo ważny, a może nawet ważniejszy niż to czego uczą. Wygląda na to, że Pani Katarzyna jest doskonałym tego przykładem.
Miłej niedzieli. Wojciech
Nauczyciele często dzisiaj zapominają, że ich przykład jest tak smo ważny, a może nawet ważniejszy niż to czego uczą. Wygląda na to, że Pani Katarzyna jest doskonałym tego przykładem.
Miłej niedzieli. Wojciech
Andrzeju masz super mamę! I jak widać jej postawa procentuje do dziś. Tak trzymaj! Pozdrawiam
Moja mama była nauczycielką.
Pamiętam jak kiedyś wygrałem zawody szkolne w prowadzonym przez nią przedmiocie.
Ona nie podała tego do publicznej wiadomości, lecz zrobił to ktoś inny.
Uważała, że jeżeli Ona to zrobi, to będzie to bardzo nieetyczne.
Było to bardzo mądre zachowanie.
Tu mamy do czynienia z całkowicie odmienną postawą.
Mama nauczycielka nie może odmówić sobie przyjemności publicznego pochwalenia własnej córki.
Ta córka nie chodzi nawet do tej samej szkoły, w której uczy mama.
To nieetyczne i bardzo niskie postępowanie.
Przykro mi, ale tak to właśnie oceniam.
Andrzej, nauczyciel i ojciec.
Zapewniam, że jeśli panie nie mogły w tej samej chwili poinformować, w której uważałaś, że powinny to zrobić, to pewnie zrobiłyby to później. Poza tym informację mogą zamieszczać inni pracownicy szkoły, a nie tylko osoby sprawujące opiekę w czasie przygotowań do konkursu.
Katarzyno, takie zachowanie niestety potęguje zróżnicowanie społeczne, które z kolei negatywnie wpływa na przebieg procesów edukacyjnych!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!