Polowanie na mamuta, czyli...
...nietypowy projekt gimnazjalistów z Nowej Cerkwi. W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas drugich Gimnazjum im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi realizowali projekt „Polowanie na mamuta, czyli jak żyli ludzie w epoce paleolitu”. Efektem końcowym projektu, jak również zadaniem, które przysporzyło najwięcej emocji młodym badaczom tych odległych czasów, był samodzielnie zrealizowany film „Polowanie na mamuta”. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, młodzież podzieliła się na pięć grup, które zajęły się poszczególnymi aspektami badanego problemu.
Tzw. „Architekci” mieli znaleźć odpowiedzi związane z następującymi zagadnieniami: gdzie mieszkali ludzie paleolitu, jaka była konstrukcja i wyposażenie ich siedzib; jakich narzędzi i broni używali, z czego je wytwarzali; jakich metod używali w czasie polowania; jak poznali ogień i w jaki sposób go rozpalali. W trakcie realizacji filmu to właśnie ta grupa była odpowiedzialna za zbudowanie obozowiska oraz przygotowanie broni i narzędzi, używanych na planie filmowym.
Reklama | Czytaj dalej »
Grupa przygotowująca kostiumy znalazła odpowiedzi na takie pytania, jak: jakie stroje nosili ludzie w epoce paleolitu, z czego i w jaki sposób je wytwarzali, jakie nosili ozdoby (mężczyźni i kobiety), jakimi sposobami i z czego wykonywano ówczesną biżuterię, w jaki jeszcze inny sposób zdobiono swoje ciała (malowanie, uczesanie) oraz jakie to miało znaczenie. Na podstawie tej wiedzy grupa ta wykonała następną część zadania, czyli stroje dla całej ekipy filmowej (około 30 osób).
Antropolodzy zajęli się tym, czym w ogóle jest paleolit, jaki klimat panował na ziemi w tych czasach, które obszary były zamieszkiwane przez człowieka, dlaczego ludzie paleolitu żyli w gromadach, jak przebiegała ewolucja człowieka, jakie rośliny i zwierzęta mógł znać człowiek tej epoki. Pomagała im grupa odpowiedzialna za scenariusz filmu, szukając informacji o tym, w co wierzyli ludzie paleolitu, jakie rytuały magiczne stosowali, co wiadomo na temat ich życia rodzinnego i hierarchii.
Do tzw. „Obsługi technicznej” należało uporządkowanie slajdów przygotowanych przez inne grupy oraz nakręcenie i montaż filmu.
Publiczna prezentacja przygotowanych materiałów odbyła się 26.06.2012 w gimnazjum w Nowej Cerkwi. Nauczyciele, rodzice i młodsi koledzy z zainteresowaniem obejrzeli efekt pracy drugoklasistów. „Mamut” bardzo się spodobał, a klasy pierwsze już teraz chcą, by ich przyszłoroczny projekt też zakończył się przygotowaniem filmu.
Reżyseria i montaż - Tomasz Schopinski i Michał Rocławski. Zdjęcia - Michał Rocławski. Dźwięk - Tomasz Schopinski. Scenariusz - Natalia Chrapkowska, Magdalena Wirkus, Aleksandra Meller, Justyna Jakusz, Beata Singer, Patrycja Gołuńska.
A teraz zapraszamy na film!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (60)
- Komentarze Facebook (...)
60 komentarzy
Świetny film
Kto wpadł na pomysł, żeby to tutaj umieśćić?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!