Co ratusz ma do ukrycia?
Przed kilkoma tygodniami Kazimierz Jamroz z firmy Trafik przedstawił w ratuszu „Koncepcję drogowych powiązań komunikacyjnych w Chojnicach”. By poznać treść umowy na jej wykonanie z urzędem miejskim oraz otrzymać elektroniczną wersję opracowania jest potrzebna zgoda… zleceniobiorcy.
W dniu 22.06 złożyliśmy w ratuszu pismo, w którym wnioskowaliśmy o udostępnienie nam treści umowy zawartej przez UM z firmą Biuro Konsultacyjno – Projektowe Inżynierii Drogowej Trafik S.C. wraz z ewentualnymi aneksami, jak i samej wspomnianej koncepcji. Podejrzewając, że może być niemożliwe otrzymanie kopii umowy, umieściliśmy w piśmie także kilka pytań, które odnosiły się do jej zawartości. Oto one:
Reklama | Czytaj dalej »
- Jaki był zakres zlecenia? Jakie obszary miasta zostały w niej zlecone do analizy?
- W jakim terminie miało być wykonane zlecenie? Czy był przesuwany termin? Jeśli tak, to czy było w tej sprawie zawarte porozumienie lub aneks do umowy?
- Jaka była wartość zlecenia? Czy jakiś podmiot gospodarczy partycypował w kosztach realizacji tej umowy?
- Czy poza prezentacją koncepcji, odbytą w dniu 15.06.2012 w sali obrad Rady Miejskiej, planowane są kolejne pokazy tego dokumentu?
W dniu 4.07. otrzymaliśmy z urzędu miejskiego odpowiedź na nasze pismo, które z upoważnienia burmistrza podpisał Jacek Marczewski, dyrektor Wydziału Gospodarowania Przestrzenią. Poinformowano w nim, iż zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, urząd wystąpił 2.07.2012 do firmy TRAFIK z prośbą o wyrażenie zgody na udostępnienie treści umowy oraz aneksów. Odpowiedzi na wyżej podane pytania brak. Zasłanianie się ustawowym zapisem, że „prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy” jest naszym zdaniem w tym przypadku nieprawidłową interpretacją prawa. Uważamy, że podatnicy powinni wiedzieć, bez czekania na zgodę realizatora miejskiego zlecenia, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych zostało wydane prawidłowo i zgodnie z umową.
W grudniu 2004 roku urząd miejski otrzymał certyfikat za udział w programie Przejrzysta Gmina. Definicja zasady przejrzystości, którą znaleźliśmy na ratuszowej witrynie, tak ją przedstawia - Zgodnie z zasadą przejrzystości działalność finansowana ze środków publicznych jest jawna. Gmina przejrzysta potrafi skutecznie przekazać mieszkańcom podstawowe informacje o zasadach swego funkcjonowania. Potrafi także na bieżąco docierać do zainteresowanych mieszkańców z informacjami na temat ważnych dla społeczności spraw, którymi zajmują się władze. Odnosimy wrażenie, że w przypadku kontraktu z firmą TRAFIK, ratusz jest na bakier z przestrzeganiem tej zasady.
"Jamroz przygotował koncepcję" - relacja z czerwcowej prezentacji
Dział Przejrzysta Gmina na ratuszowej witrynie
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
ja to bym wezwał na tego gościa telewizje.
oraz prawdopodobieństwa przyjęcia korzyści materialnych.
Taki wniosek prokuratura ma obowiązek zweryfikować.
Ale w tym mieście stronniczość ma już aureole, zatem tylko i wyłącznie CBA.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!