Paneszka w Estonii
Od 11 do 16 lipca Kaszubski Zespół Folklorystyczny Paneszka z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach uczestniczył w bardzo popularnym i prestiżowym w krajach nadbałtyckich festiwalu w Estonii. Spośród wielu zespołów folklorystycznych, również zawodowych, Paneszka wyróżniała się żywiołowością, wielobarwnością tańca.
Przede wszystkim zdobyliśmy sympatię estońskiej publiczności swoją spontanicznością, uśmiechem i pysznym chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem którym częstowaliśmy Estończyków. Po każdym tańcu otrzymywaliśmy gromkie brawa, w szczególności podobały się Krzyżnik, Dzek czyli dziki taniec z popisami chłopaków oraz melodyjne piosenki których bardzo szybko estońska publiczność uczyła się śpiewając „czinda czinda czinda do, kaszebsko kapela gro... – mówią członkowie z zespołu.
Reklama | Czytaj dalej »
W festiwalu udział wzięło 6 zagranicznych zespołów, 29 estońskich, 9 grup dziecięco – młodzieżowych i 16 lokalnych zespołów folklorystycznych z Voru. Festiwalowi towarzyszyły liczne koncerty, przemarsze, korowody, jarmark na ulicach Voru, koncerty muzyki sakralnej w kościele, uliczne tańce zwane „street dance” czyli nauka tańców estońskich na ulicach miasta. Każdy z zespołów biorących udział w koncercie finałowym zobowiązany był dołączyć do swojego repertuaru wyuczony podczas „street dance” jeden układ taneczny.
Podczas naszego pobytu w Estonii towarzyszyły nam sympatyczne przewodniczki, pilotki Kaisa i Marija porozumiewając się z nami bardzo popularnym w nadbałtyckim kraju językiem angielskim, a my mieliśmy okazję poprawić znajomość angielskiego.
Odległość z Brus do Voru jaką zespół przejechał autokarem z PKS Chojnice to 1100 km. W drodze do Estonii młodzież zwiedziła stolicę Łotwy – Rygę, a w drodze powrotnej dawną stolicę Litwy – Kowno w czasie, gdy obecna stolica Wilno należała do Polski. Na mapie drogi powrotnej do Brus leżał również Wilczy Szaniec w Gierłoży - wojenna kwatera Hitlera w której przywódca III Rzeszy spędził 800 dni czyli połowę czasu II wojny światowej, a także sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Młodzież pełna wrażeń wróciła do Polski czyniąc plany na przyszłość, a najbliższe koncerty Paneszki to 28 lipca podczas „Wakacji z Folklorem Brusy 2012” na stadionie miejskim oraz 29 lipca podczas „Jarmarku Kaszubskiego” przy Centrum Handlowym Skiba w Brusach.
Zaproszenie na estoński festiwal było dużym wyróżnieniem dla tancerzy i muzyków z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, a dzięki finansowemu wsparciu CKiB oraz Gminy Brusy, młodzież aktywnie i w twórczy sposób mogła rozwijać artystyczne talenty, wymieniać doświadczenia i doskonalić znajomość języka angielskiego.
Informacje o wydarzeniach festiwalowych, fotoreportaż i video reportaż można obejrzeć na stronie internetowej www.vorufolkloor.ee oraz Facebook: http://on.fb.me/KFEYlP
Web: youtu.be/gUYZF1IRudA
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!