Poezja do potęgi 18 - video
Chojnicka Noc Poetów jest już pełnoletnia! Po raz XVIII artyści zaczarowali publiczność zgromadzoną w Fosie Miejskiej.
Wszystko zadziałało, jak w szwajcarskim zegarku. Nawet pogoda okazała się bardzo wyrozumiała. Mimo, że deszcz kilkukrotnie nieśmiało próbował przegonić słuchaczy, to wraz z rozwijaniem się imprezy niebiosa doszły do wniosku, że żal przerywać takie występy i ostatecznie publiczność mogła głęboko schować parasolki.
Jak przystało na noc, ta rozpoczęła się o zachodzie słońca, kiedy to na scenie pojawiła się Małgorzata Kościelniak, wraz z akompaniamentem Michalak Band. Artyści prezentowali głównie własną twórczość, ale również pojawiły się utwory innych muzyków, jak chociażby „Zmierzch” z Kabaretu Starszych Panów. Jeszcze przed zmrokiem na scenie pojawił się Ryszard Leoszewski i towarzyszący mu zespół Sklep z Ptasimi Piórami. Artyści prezentowali poezję rosyjskiego pisarza Osipa Mandelsztama. Leoszewski pokazał publiczności, że poezja śpiewana, to nie tylko płaczliwe dźwięki skłaniające do zadumy, lecz wyśmienity tekst, który można połączyć z żywiołową muzyką.
Reklama | Czytaj dalej »
Jako trzeci pojawił się na scenie znany z wielu ról teatralnych i telewizyjnych Wojciech Wysocki. Herbertowski monodram „Życiorys” w jego wykonaniu niejednego widza zgromadzonego w fosie mógł wprowadzić w stan zastanowienia się nad swoim jestestwem. Chyba najbardziej porywającą gwiazdą XVIII Nocy Poetów była Barbara Wrzesińska. W bardzo lekki sposób artystka zestawiła kobietę w wieku młodzieńczym i zdecydowanie bardziej dojrzałym. Pierwsza postać, to aktorski popis w poezji Tuwima; druga zaś, to fragment przedstawienia ze sztuki „Lament na Placu Konstytucji” Teatru Polonia. Barbara Wrzesińska w zabawny sposób poruszyła problematykę starzenia się i idących z tym czasem konsekwencji. Zdecydowanie bardziej poważną formę wybrał Krzysztof Globisz. Postawił on na trudne poematy z repertuaru rosyjskich twórców Jesienina czy Majakowskiego. Obszerne teksty wymagały od aktora doskonałej interpretacji, z którą autor poradził sobie wyśmienicie.
Noc Poetów zakończyła się muzycznie - w wykonaniu znanego zespołu Raz, Dwa, Trzy. Był to drugi występ muzyków przed publicznością zgromadzoną w fosie. Od ostatniej wizyty minęło 9 lat. Adam Nowak wraz z zespołem występ rozpoczęli od materiału z najnowszej płyty „Skądokąd”, aby później zagrać niezapomniane utworzy ze swojej dotychczasowej twórczości.
W ramach Chojnickiej Nocy Poetów tradycyjnie odbyło się podsumowanie Poetyckiego Konkursu Jednego Wiersza. Jury postanowiło przyznać: I nagrodę Januszowi Cichoniowi z Lwówka Śląskiego, autorowi wiersza „Matura z Polski(ego)”; II nagrodę Robertowi Kani z Warszawy, autorowi wiersza „Wieczór poezji holenderskiej”; III nagrodę Ewie Poniznik z Sępólna Krajeńskiego, autorce wiersza „Śluby na niby”. Ponadto jury postanowiło wyróżnić: Jakuba Sęczyka z Białej Podlaskiej za wiersz „głos”, Pawła Kaczorowskiego z Wrocławia za wiersz „Pociąg”, ex aequo Zbigniewa Mysłowickiego z Warszawy za wiersz „ x x x” oraz Zdzisława Drzewieckiego z Białego Boru za wiersz „Z L”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!