Chcą upamiętnić cmentarz żydowski
Członkowie powstałego w Chojnicach wiosną 2012 roku Stowarzyszenia Symbioza Kultur swoją działalność rozpoczęli od realizacji pomysłu upamiętnienia miejsca, gdzie do II wojny światowej znajdował się cmentarz żydowski.
Jednym z inicjatorów jest także Kościół Zielonoświątkowców w Chojnicach, którym kieruje pastor Karol Głuszek. Właśnie jego parafia opiekuje się terenem, na którym kiedyś istniał przy ul. Kilińskiego wspomniany cmentarz. Nim został przekazany tej parafii, funkcjonowało w tym miejscu samorządowe przedszkole. W prośbie adresowanej do burmistrza Arseniusza Finstera, który złożyło stowarzyszenie w ratuszu pod koniec lipca, przedstawiono pokrótce historię chojnickich Żydów. „Mało kto wie i może dlatego warto o tym pamiętać by nie zapomnieć, że na styku ulic Mickiewicza, Kilińskiego i Wysokiej usytuowany był stary cmentarz żydowski w Chojnicach, założony w XVIII w. oraz nowy cmentarz, założony na początku XX w., a podczas II wojny światowej całkowicie zdewastowany przez wojska okupacyjne. Przed zniszczeniem nekropolia miała powierzchnię 0,4 ha.” – piszą autorzy w swym piśmie. Wspominają w nim, że ich pomysł popiera Żydowski Instytut Historyczny. Proszą władze Chojnic o wyrażenie zgody i pomoc w zamontowaniu tablicy pamiątkowej u zbiegu ulic Widokowej i Kilińskiego, na zachowanym fragmencie muru okalającego dawny cmentarz. Burmistrz Arseniusz Finster zadeklarował włączenie się w realizację tego projektu.
Reklama | Czytaj dalej »
Zapytaliśmy prezes stowarzyszenia Eugenię Majewską o źródło finansowania kosztu wykonania tablicy i plany na przyszłość nowej organizacji. – Lwią część środków otrzymamy od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, które istnieje przy Żydowskim Instytucie Historycznym. Jej działacze pozyskują pieniądze podczas kwestowania na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. Treść napisu na tablicy, jej lokalizacja, jak i urządzenie otoczenia wokół niej, będzie uzgodnione z Komisja Rabiniczną w Warszawie. Liczymy na to, że zakończymy wszystkie prace do jesieni bieżącego roku. Przed odsłonięciem tablicy chcielibyśmy, z pomocą znawców historii Żydów w Polsce, przybliżyć mieszkańcom ten trochę zapomniany fragment dziejów Chojnic. Kolejnym naszym projektem będzie zagospodarowanie cmentarza żołnierzy napoleońskich. Planujemy także ogłoszenie konkursu na rzeźbę ludową oraz zorganizowanie koncertu klezmerskiego z udziałem duetu Qrtyna oraz pastora Karola Głuszka – przekazała nam Eugenia Majewska.
Na pewno warto poprzeć tę cenną inicjatywę. Może przy okazji ktoś zgłosiłby pomysł, jak wykorzystać były plac zabaw przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Zielonej, a jeszcze wcześniej najstarszy cmentarz żydowski. Aktualnie najbardziej przypomina to miejsce łąkę.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (10)
- Komentarze Facebook (...)
10 komentarzy
Podejrzewam, że jest to to co na zdjęciu poniżej, ale pewności nie ma że to są groby tych francuzów.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/312eff62801cbabe.html
ps. Czy akcja jest dalej aktualna?
Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie merytoryczne uwagi i wskazówki. Jeżeli nie sprawi to Panu szczególnego kłopotu-proszę o kontakt na adres kontaktowy umieszczony na naszej stronie internetowej www.symbiozakultur.pl
Co do cmentarza żołnierzy napoleońskich (tzw. Doły Francuskie, cmentarz zołnierzy zmarłych w lazarecie chojnickim w czasie odwrotu Wielkiej Armii spod Moskwy) - to trudno będzie zlokalizować to miejsce. Napewno nie jest to teren byłego cmentarza Zakładu Poprawczego -przylegający do ulicy Igielskiej. Może upamiętnić obydwa cmentarze właśnie w tym miejscu.
Miejsc pocmentarnych w Chojnicach jest jeszcze wiele - chcociażby teren pomiędzxy cmentarzem pomordowanych a ulica Gdańską - to teren byłego cmentarza katolickiego... nie wspomnę już o cmentarzu ewangelickiim. Łącznie naliczyłem takich miejsc w Choojnicach 15!
a tu będzie trzeba poszerzyć ulicę pod rondo - pewnie dlatego tak kombinują z tym dziwolągiem "biszkoptem" zamiast zrobić normalne okrągłe rondo.
Rozumiem, że cała wrzawa z tablicami, pomnikami, imprezami, oraz z darowaniem innej ziemi jest po to, żeby ich obłaskawić, jestem ciekaw dalszego ciągu tej sprawy. Z jednej strony stają właściciel galerii z burmistrzem - po drugiej stronie Żydzi, ciekawe kto ma większe plecy.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!