Wkrótce finisz rewitalizacji kościoła
Do końca września będą trwały prace budowlane i konserwatorskie w kościele gimnazjalnym. Ks. proboszcz Jacek Dawidowski zamierza w połowie listopada uroczyście oddać do użytku gruntownie odnowiony kompleks pojezuicki.
Termin zakończenia prac - 30 września 2012 – uważa za niezagrożony. Podczas naszej wizyty (24.08) prace firmy Antiqua z Jawornik k. Krakowa koncentrowały się na ołtarzu głównym, układaniu fragmentów posadzki. W parafialnej plebanii czekają na powrót na swoje miejsce odnowione obrazy i figury. Będą także odtworzone trzy figury – św. Franciszka Regisa (pierwszy patron kościoła), św. Kazimierza Królewicza oraz św. Ignacy Loyoli, które zniknęły w czasie okupacji niemieckiej. Wówczas to kościół gimnazjalny został przekazany chojnickim protestantom. Stało się to po rozbiórce budynku kościoła, który stał do początku 1940 roku na Starym Rynku. Odkryte zostaną także malowidła ścienne, które w tamtym czasie zostały zamalowane. – Cieszę się, że wykonawcy renowacji tak dokładnie i pieczołowicie realizują wszelkie uwagi pomorskiego konserwatora zabytków. To ich pierwsze zlecenie, które wdrażają na terenie naszego województwa – komplementował konserwatorów ks. Jacek Dawidowski.
Reklama | Czytaj dalej »
W ramach prac budowlanych, realizowanych przez chojnicką firmę Wysoccy, wykonano przełożenie pokrycia dachowego, położono nową instalację elektryczną, przeciwpożarową i monitoringu. Na nowo została ułożona posadzka z wapienia olandzkiego. – Mało kto wie, że te płyty pochodzą z kamiennych balastów przywożonych do naszego kraju ze szwedzkiej wyspy Olandia. Uszkodzone i nieoryginalne egzemplarze zostały wymienione na nowe, także z wapienia olandzkiego. Po zakończeniu wszystkich prac kościół będzie praktycznie w takim stanie i wystroju, jaki był w chwili zakończenia jego budowy – cieszy się ks. proboszcz.
W ramach projektu powstały trzy nowe sale. Dwie z nich znajdują się w kościele gimnazjalnym, a dokładniej, to w jego podziemiu oraz na dawnym strychu. Trzecia jest w części należącej do powiatu. Mogą one być wykorzystane do celów wystawienniczych czy na spotkania. – Ten kompleks ma żyć, ma służyć mieszkańcom Chojnic i nie tylko. Po to był remontowany wspólnym wysiłkiem miasta, powiatu, parafian oraz Unii Europejskiej, która wyłożyła 75 % kosztów całego przedsięwzięcia. Liczę na to, że burmistrz i starosta przedstawią inicjatywy, dzięki którym będzie tętnił życiem. Parafia chętnie udostępni nową przestrzeń nie tylko instytucjom publicznym, ale i lokalnym stowarzyszeniom – zadeklarował ks. Dawidowski.
Oddanie do użytku odrestaurowanego kompleksu z kościołem gimnazjalnym ma mieć miejsce w połowie listopada. Szczegóły uroczystości będą znane po rozstrzygnięciu niedawno ogłoszonego przetargu na promocję projektu. Przewidziano w nim m.in. wykonanie tablicy pamiątkowej, plakietek informacyjnych, które będą wykorzystane do oznakowania zakupionego wyposażenia. Przewidziano też zorganizowanie w budynku kościoła pw. ZNMP wystawy poświęconej zrealizowanemu projektowi, koncertu organowego z muzyką barokową oraz spotkania kulturalnego w salce przy kominku. Byłaby to lekcja historyczno - katechetyczno - patriotyczna dla dzieci i młodzieży.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (14)
- Komentarze Facebook (...)
14 komentarzy
Jako miasto nigdy byśmy sobie nie mogli pozwolić na taką inwestycje samodzielnie , warto było skorzystać z pieniędzy unijnych żeby odnowić zabytek KULTURY I HISTORII , a nie tylko miejsce spotkań religijnych.
Nie przebywam zbyt wiele w kościołach ale nie trafiają do mnie argumenty "za te pieniądze można by..." bo patrząc takim tokiem myślenia nic byśmy nie budowali większego.
Pozdrawiam i proszę o odrobine dystansu
Pieniądze podatników łatwo się wydaje.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!