Urządzamy pokój dla ucznia
Pokój przyszłego ucznia może być dla dzieci, jak i rodziców, miejscem wielu ciekawych inspiracji. Z punktu widzenia dorosłych, taki kącik powinien dawać komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz pobudzać nasze pociechy do nauki.
Zmieniając wygląd pokoju ze stricte dziecięcego w pomieszczenie uwzględniające również miejsce do nauki – musimy pamiętać o odseparowaniu biurka od łóżka. Powinny znajdować się w różnych częściach pomieszczenia, to skoncentruje nasze dziecko na wyznaczonych zadaniach szkolnych.
Wybierając biurko, skupmy się na jego funkcjonalności. Zwróćmy uwagę na takie elementy jak szufladki i półki do przechowania przyborów szkolnych, wystarczającą ilość miejsca do umieszczenia komputera / laptopa czy innych akcesoriów szkolnych, jak również lampki. Jeżeli już posiadamy biurko, w którym brakuje organizacji – stwórzmy ją. Przydadzą się do tego zwykłe tekturowe puszki do trzymania długopisów, ołówków czy kredek, oraz pudełka - na książki i zeszyty. Wszystko możemy wykonać samodzielnie z naszym dzieckiem, oklejając je kolorowym ozdobnym papierem.
Reklama | Czytaj dalej »
Zadbajmy także o wygodne krzesło, najlepiej z regulowaną wysokością oraz głębokością siedziska – prawidłowo wyprofilowane podpiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa, co pomaga zachować prawidłową postawę. Jeżeli nogi dziecka nie sięgają jeszcze ziemi – wykorzystajmy podnóżek. Pod kątem funkcjonalności wygrywa krzesło obrotowe, które nie krępuje ruchów. Jeszcze jedna ważna sprawa – drzwi pokoju nie powinny znajdować się za plecami siedzącego przy biurku dziecka, by nie tworzyć nieprzyjemnego wrażenia, że ktoś stoi za nimi stoi.
W pokoju warto umieścić średniej wielkości biblioteczkę, w której można by przechować szkolne podręczniki czy zeszyty. Taki regał czy półka może również ułatwić i usprawnić pierwsze kroki naszego dziecka w kierunku kolekcjonowania książek, komiksów czy albumów.
Nie zapominajmy o prawidłowym oświetleniu pomieszczenia. Idealne są pokoje posiadające duże okna, wpuszczające słońce od rana do wieczora, pomocne jednak będą jasne lamy sufitowe oraz prawidłowo umieszczona lampka na biurku. Pomieszczenie rozświetlą również odpowiednie kolory ścian – niech dodają energii a nie przytłaczają swym ciężarem. Skupmy się na barwach ciepłych oraz żywych, takich jak żółcie, zielenie, wykorzystajmy również biele – ale pod warunkiem zestawienia ich z kolorowymi dodatkami takimi jak np. wiszące plakaty czy obrazki.
Pamiętajmy, że miejsce do nauki powinno pobudzać kreatywność naszego dziecka, uczyńmy wszystko by nie kojarzyło się negatywnie - urządźmy je w taki sposób by mimo wszystko było również placem zabaw. Możemy tego dokonać w bardzo prosty sposób, np. chcąc zachęcić dziecko do nauki poprzez zabawę stwórzmy tablicę, na której dziecko będzie przypinać karteczki z celami do osiągnięcia. Zawieśmy również kalendarz, na którym zaznaczymy wszystkie ważne szkolne wydarzenia oraz plany aktywności. Chcąc nauczyć dziecko dobrej organizacji czasu nauki, możemy wykorzystać kuwety czy pudełka. Oznaczmy je hasłami „Do zrobienia” i „Zrobione”, dzięki temu dziecko będzie mogło odkładać rodzicom do sprawdzenia skończone prace domowe oraz segregować te, które powinno jeszcze wykonać.
Jeżeli nasze dziecko ma swoje określone zainteresowania, jak np. kolekcjonowanie fotografii z podróży, monet czy muszelek – znajdźmy miejsce i na nie, nie trzymajmy ich w szufladach. Umieśćmy je w wywieszonych nad biurkiem ramkach lub zawieśmy na sznurkach przypinając drewnianymi klamerkami.
Wykorzystajmy zabawki – mogą okazać się bardzo pomocne, np. w podtrzymywaniu książek. Podsumowując, właściwe urządzenie i zaprojektowanie miejsca do nauki może w dużym stopniu zmotywować do działania i realizacji swych zainteresowań.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!