Najpierw granit, dalej rośliny
Do źródła św. Maksymiliana w Lasku Miejskim prowadzi ścieżka z granitowym krawężnikiem. Pierwsze ze źródeł po renowacji zostało otoczone blokami granitowymi i kamieniem. Drugi ze zbiorników ma zupełnie inny charakter, pomijając już to, że nie wygląda na zadbany. Lądują tam śmieci. Jest w dużej części zarośnięty.
„W przypadku porastania zbiornika roślinnością pozostanie ona bez naszej ingerencji mającej na celu pozostawienie naturze dobór gatunków występujących w zbiorniku” - taką odpowiedź na maila, do którego dołączyliśmy zdjęcia, uzyskaliśmy w Wydziale Komunalnym i Ochrony Środowiska w ratuszu. Z kolei w zbiorniku powyżej roślin nie ma, bo dno wyłożono kamieniami.
Reklama | Czytaj dalej »
Poziom wody w ostatnim zbiorniku był bardzo niski. Ratuszowi urzędnicy poinformowali, że wykonano niezbędne prace mające na celu utrzymanie „określonego poziomu wody”. Wcześniej źródełko było rozszczelnione. Ponadto w odpowiedzi z wydziału komunalnego dodano, że w Lasku Miejskim na bieżąco prowadzone są prace porządkowe i zbierane śmieci.
Źródło św. Maksymiliana przeszło metamorfozę w 2010 roku. Prace za ponad 70 tys. zł wykonywała firma Józefa Urbaniaka. Wtedy dwa zbiorniki połączono w jeden, wyłożono granitem i kamieniem. Poza przetargiem zlecono wykonawcy ogrodzenie ostatniego zbiornika „z uwagi na poprawę estetyki tego miejsca”. W magistracie nie planują żadnych innych działań względem tego miejsca.
Zdjęcia poniżej wykonano 23 sierpnia, przed wysłaniem maila do ratusza
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
...wykonywanie wszelkich prac, w tym koniecznych działań podtrzymujących lub przywracających walory chronionego obiektu wymaga uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody.
...jakiekolwiek niszczenie lub uszkadzanie obiektów uznanych za Pomniki Przyrody jest KARALNE !!!
...w celu ochrony Pomnika Przyrody wyznacza się strefę ochronną, tzw.otulinę - o promieniu 15 m - zabezpieczającą pomnik przyrody przed zagrozeniami zewnętrznymi. W strefie ochronnej zabrania się uszkadzania i zanieczyszczania gleby, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, zaśmiecania terenu i budowy budynków ...
To co zrobiono ze źródełkiem w Lasku Miejskim woła o pomstę do niebios !!! ...ciekawe czy przedstawiono Wojewódzkiemu Konserwatorowi Przyrody pełną dokumentację tego co uczyniono z tym konkretnym Pomnikiem Przyrody ?! ...czy w ogóle był poinformowany o tej "wątpliwej inwestycji" ?! ...moze trzeba byłoby Go zainteresować tą sprawą ?!
jak nie cmentarne katafalki stawiają to gruchą z betonem w lesie zaleją, położą folię, zgrzeją papę i na to położą plastikową rurkę !
Tam pasuje tylko drewno i naturalne głazy pod warunkiem, że nie ułożone po wiejsku, a nie cięte płyty nagrobne. Połóżta tam jeszcze polbruk we wzorek i w różnych kolorach .
To betonowe koryto wygląda jak spust ścieków z ubojni.
Gdybyście tego nie ruszali to by wyglądało ładniej.
Patrzcie w komunie jakoś potrafili to z drewna wykonać i tyle lat wytrzymały te bale.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!