Cele strategiczne wytyczone
Na kolejnym posiedzeniu Rady Strategii jej członkowie zapoznają się z projektem diagnozy stanu naszego miasta, propozycjami celów działania, przedstawionymi przez burmistrza Arseniusza Finstera oraz rozpatrzą wniosek Projektu Chojnicka Samorządność w sprawie wydłużenia czasu obowiązywania strategii.
Zespół kierowany przez Marka Dutkowskiego przez lato pracował nad projektem „Diagnozy obecnego stanu Chojnic i tendencji zmian w mieście na tle uwarunkowań zewnętrznych”. Do końca bieżącego tygodnia dokument ma znaleźć się na stronie internetowej urzędu miejskiego. Liczy on 92 strony, na których znalazło się wiele analiz i danych statystycznych. Będzie do niego dołączone opracowanie, w którym zawarty jest bilans inwestycji za ostatnie 14 lat. Na zlecenie burmistrza Arseniusza Finstera przygotowuje go Wydział Programów Rozwojowych. Znajdzie się w nim także zestawienie źródeł finansowania inwestycji, czyli ile pieniędzy poszło na nie z dochodów własnych, ile z kredytów, umarzalnych pożyczek czy dotacji zewnętrznych.
Reklama | Czytaj dalej »
Nie był burmistrz zadowolony z efektów pracy zespołów problemowych, które spotkały się w ratuszu pod koniec lipca. – Nie przyniosły one celów strategicznych, a zadania, które można zrealizować w ramach jednego roku budżetowego. Zgłaszano na nich konieczność powstania lewoskrętu z ul. Gdańskiej w ul. Wysoką, montażu lampy czy budowy ścieżki rowerowej – zauważył Arseniusz Finster.
Jest gotowa lista głównych celów, które burmistrz chciałby umieścić w przyszłej strategii. Za najważniejszy w dziale Kultura uważa Arseniusz Finster budowę nowej siedziby dla Chojnickiego Domu Kultury. W „sporcie” widziałby wypracowanie nowego modelu jego finansowania, który byłby bardziej związany z ilością kibiców i osiąganych sukcesów. Komunikacja to przede wszystkim zabieganie o budowę zachodniej obwodnicy oraz nowych połączeń drogowych – ulic Ceynowy ze Strzelecką, Gdańska – Tucholska z Kościerską, Bytowska – Leśna z Człuchowską. Budownictwo mieszkaniowe to realizacja budownictwa społecznego w oparciu o pozyskane budynki w rodzaju biurowca Mostostalu. Niewykluczone ponadto jest zwiększenie ulgi przy wykupie mieszkania komunalnego z 30% do 50%. Jako najistotniejsze zadania do zrealizowania w opiece społecznej w najbliższej przyszłości burmistrz stawia postawienie nowego Domu Dziennego Pobytu oraz wsparcie TPH w budowie hospicjum. Jako ważne sprawy dla rozwoju subregionu Arseniusz Finster wymienił rozwój współpracy z miastem Człuchów i gminą Chojnice. Nie zapomniał o oświacie. – Konieczna jest dalsza cyfryzacja naszych szkół. Pisanie kredą po tablicy musi odejść do przeszłości. Elektroniczne tablice powinny być we wszystkich salach szkolnych – stwierdził.
Na najbliższym posiedzeniu Rady Strategii będzie poddany pod głosowanie wniosek Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność, które chciałoby, aby nowa strategia obowiązywała nie do 2020 roku, a do 2030 – 2035. – Ten postulat nie ma żadnych racjonalnych podstaw. Na 10 lat opracowane zostały strategie dla kraju i województwa pomorskiego, także będzie dla powiatu chojnickiego – ocenił burmistrz Arseniusz Finster.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (17)
- Komentarze Facebook (...)
17 komentarzy
Nasza miejska jak dobrze pójdzie na siedem. Fajna perspektywa.
Na siedem lat można co najwyżej zaplanować jakie kwiatki na klombach zasadzić i zrobić grafik koszenia trawy w Parku 1000-lecia.
Członkowie Rady Strategi z którymi rozmawiałem również nie byli zadowoleni z lipcowych spotkań. Pretensje należy mieć do ich organizatorów. W zespole w którym jestem, zakres obejmuje między innymi bezpieczeństwo, nie był obecny przedstawiciel Policji, Straży Pożarnej czy chociażby Straży Miejskiej, czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przyszliśmy i pogadaliśmy o swoich wrażeniach. Żadnych materiałów do dyskusji. Ale można powiedzieć, że spotkania się odbyły. Odfajkowane.
O ile sobie przypominam zgłosiłem potrzebę ujęcia w strategi wykonania tzw. by-passów drogowych w celu odciążenia centrum miasta. Właśnie tych samych o których wspomina burmistrz: "połączeń drogowych – ulic Ceynowy ze Strzelecką, Gdańska – Tucholska z Kościerską, Bytowska – Leśna z Człuchowską". I Kościerska - Bytowska. Dziwnym zbiegiem okoliczności Pan burmistrz ten wątek pominął. O lewoskręcie w ulicę Wysoką również mówiłem i uważam, że należy go wpisać do strategii. Bezwzględnie (!!!) w innym razie to "chore" rozwiązanie pozostanie na wieki. Ten labirynt dojazdu do ulicy Wysokiej wprowadzono pewnie po to aby urządzać polowanie na kierowców, aby móc zasilić budżet. Innego logicznego wytłumaczenia nie widzę, ponieważ lewoskręty powstały i powstają gdzie indziej. Jakoś zabrakło konsekwencji, a mimo sprzeciwu mieszkańców ul. Wysokiej do dzisiaj to rozwiązanie istnieje (w ramach już kilku budżetów).
Jeszcze jedno. Okres obejmowania strategii. Ciekaw jestem jakim sposobem uda się zrealizować budową nowych rozwiązań drogowych w ciągu już tylko 7 lat. Nierealne. Logika przemawia za tym aby okres wydłużyć.
To na tyle w wielkim skrócie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!