Czwartek, 09 Lutego 2023 | Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Młodzieżowa 3 doczeka się parkingu? Aktualizacja

W tym miejscu, pomiędzy Młodzieżową 1 i Młodzieżową 3, parkują samochody.

W tym miejscu, pomiędzy Młodzieżową 1 i Młodzieżową 3, parkują samochody.

Od dawna na otwartych zebraniach samorządu mieszkańców osiedla Hallera podnoszony jest przez członków wspólnoty mieszkaniowej Młodzieżowa 3 problem utwardzenia „nieoficjalnego” parkingu przy tym budynku.

Po większych opadach deszczu mogą bezpiecznie wjechać na niego tylko pojazdy terenowe. Kierowcy innych samochodów powinni poważnie zastanowić się, czy warto ryzykować uszkodzenie zawieszenia swojego auta. Znajduje się przy tym dzikim parkingu także spory zestaw pojemników na odpady. Na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym samorządu osiedlowego z marca 2011 mieszkaniec i członek wspólnoty z Młodzieżowej 3 zgłosił taką propozycję: - Na Młodzieżowej 3 czekamy od 2006 roku na parking. To jest teren ZGM. Dziury na parkingu są wielkie. Wszędzie stoi woda i nie można przejechać. Nie możemy wyręczać właściciela terenu, ale jeśli ZGM będzie miał fundusze na remont, to my damy materiał.

Reklama | Czytaj dalej »

Na sierpniowym wspólnym posiedzeniu stałych komisji Rady Miejskiej wrócił do tej sprawy radny Leszek Pepliński: - Tutaj o tej ul. Młodzieżowej 3 była mowa. Muszę powiedzieć, że mieszkańcy kilkakrotnie, ja tam wjeżdżałem, nie wiem, czy to jest parking, czy to są miejsca postojowe, ale nie znam gorszego parkingu niż przy ul. Młodzieżowej 3. Tam już niejedno zawieszenie, niejedna rura wydechowa została. Czy mówimy teraz o niwelacji tego terenu, czy innego terenu? W odpowiedzi dyrektor Wydziału Komunalnego Jarosław Rekowski wyjaśnił: - Jest to wspólnota mieszkaniowa, którą administruje ZGM. (…) Wielokrotnie były rozmowy prowadzone w tym tonie, aby wspólnota dokonała opracowania projektowego, a miasto będzie partycypowało na zasadach 50 na 50, czyli przekazanie materiału na wykonanie utwardzenia, czy parkingu dla mieszkańców przy ul. Młodzieżowej 3. Natomiast na całe zadanie na pewno nie zostanie wyrażona zgoda. Taki monit jest do 2 – 3 lat. Samorząd wielokrotnie o to występował, ale …

Z uzyskanych od kierownika działu administracji Bogdana Marcinowskiego informacji wynika, że do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej nie wpłynęło pismo z Urzędu Miejskiego z propozycją, o której wspominał na posiedzeniu komisji Jarosław Rekowski. Ani on, ani prezes Zbigniew Odya, nie przypominają sobie, by były w tej sprawie prowadzone rozmowy. – Wspólnota mieszkaniowa nie może inwestować w teren, który nie jest jej własnością. Tymczasowy parking leży na gruncie miejskim. Jeśli miasto przekaże wspólnocie bezpłatnie teren i pokryje połowę kosztów utwardzenia i odwodnienia parkingu, to sądzę, że wspólnota może w 2013 roku zdecydować się na partycypację w tym zadaniu. Nie będzie to takie proste, jeśli miałby być to ogólnodostępny parking, także dla mieszkańców innych budynków – zauważył Bogdan Marcinowski.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej posiada we wspólnocie Młodzieżowa 3 ponad 83% udziałów, więc teoretycznie decyzja o wspólnej budowie parkingu zależy przede wszystkim od niego.

Aktualizacja z 14.09.2012

Na dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster nawiązał do poruszonego w artykule problemu. - Deklaruję, że Urząd Miejski może użyczyć wspólnocie mieszkaniowej Młodzieżowa 3 grunt pod parking oraz przekazać takie materiały na jego budowę, jak kostka brukowa, obrzeża chodnikowe i krawężniki. Po stronie wspólnoty leżałby koszt wykonania projektu oraz robocizny. Taką samą politykę stosujemy wobec Spółdzielni Mieszkaniowej. W 2011 wydaliśmy na materiały dla SM ponad 50 tys. zł, w 2012 podobną kwotę - stwierdził burmistrz.

Zarządcy wspólnoty Młodzieżowa 3, który sądzi, że nie może ona inwestować w grunt nie będący jej własnością, sugerujemy kontakt ze wspólnotami Leśna 2, 4 i 6. Ich członkowie wspólnie sfinansowali parking przed tymi budynkami na gruncie, który jest własnością Starostwa Powiatowego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~zosia
Rzecz pierwsza na czyim gruncie wybudowano parking. Rzecz druga blokiem przy ul. Młodzieżowej 3 zarządza ZGM.
20 Września 2012, godzina 14:45
~fragi
Ale budowało na przykład Rzepakową 6 i niedawno został tam powiększony parking. Zgadnij kto za to zapłacił? Podpowiem Ci że nie było to miasto i że blokiem zarządza wspólnota. No kto?
20 Września 2012, godzina 12:31
~zosia
Zaczynając od końca: miasto nie budowało nowych bloków przy Wyszyńskiego, a blok przy Młodzieżowej i owszem. Teraz każda nowa inwestycja typu budynki mieszkalne musi mieć zapewnioną dostateczną liczbę miejsc parkingowych i zatroszczyć się o nie musi inwestor. Nie napisałam tu niczego w stylu "zróbcie nam parking i olejcie całą resztę". Nie mam nic przeciwko budowie w/w ulic. Jak już je miasto wybuduje, będziecie mogli, wy biedota, posiadająca własne jednorodzinne domy o powierzchni grubo przekraczającej powierzchnie największych mieszkań zlokalizowanych w bloku przy Młodzieżowej 3, parkować swoje Lexusy i inne cenne auta na ulicy przed posesjami. Mieszkańcy ulicy Młodzieżowej nawet takiej możliwości nie mają. I nie krzyczą, żeby innym prywatnym ludziom fundować dojazd do ich wypasionych willi, więc daruj sobie. Nie mieszkaj proszę funduszy na przedszkola i szkoły z funduszami na budowę ulic i parkingów. To zupełnie różne kategorie wydatków i nie mają ze sobą nic wspólnego.
17 Września 2012, godzina 15:00
Oceniono 5 razy 1
~fragi
Nie mówimy tu o ulicy, przecież Młodzieżowa już dawno jest zrobiona. Mówimy o parkingu żeby jaśniepaństwo mogło parkować swoje mercedesy tuż przed blokiem. Mieszkańcy Zamieścia, Asnyka i wielu innych ulic mogą tonąć w błocie? Oszczędzać mamy wciąż na przedszkolach i szkołach a fundować prywatnym ludziom parkingi? Za chwile pewnie pojawiłby się tam zakaz wjazdu z dopiskiem "nie dotyczy mieszkańców Młodzieżowej 3". Jeśli już to niech miasto finansuje ogólnodostępne parkingi, jak na przykład przy kościołach. Czy miasto budowało parking dajmy na to przy nowych blokach na Wyszyńskiego? Wątpię. Dlaczego Wy chcecie być uprzywilejowani?
17 Września 2012, godzina 13:50
Oceniono 4 razy 0
~zosia
A widzisz. Łatwo jest się wypowiadać kiedy się nie zna tematu. W przeciwieństwie do Ciebie nie będę mieć miastu za złe, jeśli wybuduje Wam porządną ulicę, chociaż zapewne moja noga nigdy tam nie postanie. Mogłabym napisać to samo, że dlaczego ja mam się składać na Waszą ulicę, ale nie jestem psem ogrodnika. Jednak nie rozumiem dlaczego godziłeś się na tamte wszystkie inwestycje, a ta jedna (domniemana, gdyż miasto nie ma na nią pieniędzy) tak Ci przeszkadza.
17 Września 2012, godzina 11:19
Oceniono 5 razy 1
~fragi
Dlatego że okradł mnie już Kowalski i Malinowski mam zgadzać się żeby okradł mnie jeszcze Nowak? Miasto akurat na mojej ulicy nie kiwnęło palcem od 50 lat. Wtedy tam gdzie stoi twój blok szumiało jeszcze żyto. Mieszkańcy mojej ulicy, w tym moi rodzice, w "czynie społecznym" budowali wodociąg, kanalizację, gaz. Chodniki układaliśmy sami z polbruku który dało miasto bo już wreszcie nie chcieliśmy chodzić ciągle w ubłoconych butach. Jezdnia wygląda jak tor do zawodów o tytuł Króla Błota i ja mam się składać na wasz parking? Mieszkańcy wielu innych ulic np.Asnyka, Zamieście też będą na pewno zachwyceni.
17 Września 2012, godzina 10:45
Oceniono 5 razy 1
~zosia
Owszem tobie fragi nikt niczego nie kupił. Sam kupiłeś sobie dom. A miasto wybuduje lub nawet już ci wybudowało ulicę, na której możesz zostawić samochód przed swoją posesją. Ludzie mieszkający w bloku przy Młodzieżowej 3 w ogromnej większości też swoje mieszkania kupili od spółki miejskiej, jaką jest ZGM. Blok ten jest jednym z pierwszych, które stanęły na Osiedlu Hallera jakieś 35 lat temu. Od lat mamieni są obietnicami, że przed ich blokiem powstanie parking. Parkingi buduje się wszędzie. Dlaczego nie burzyłeś się, kiedy miasto za Twoje podatki budowało parkingi mieszkańcom ul. Ks. Pomorskich, dlaczego nie protestowałeś jak budowało parking na Placu Jagiellońskim, gdzie samochody zostawiają mieszkańcy okolicznych kamienic, dlaczego nie było Ciebie słychać kiedy miasto budowało parkingi przy kościłach Na Obr. Chojnic i przy Wiśniowej? W Chojnicach nie ma drugiego takiego bloku, przed którym nie ma gdzie samochodu zostawić. Zdarzało się, że za pozostawienie auta na dzikim parkingu, za kubłami na śmieci, Straż Miejska wystawiała mandaty za niszczenie zieleni, która w tym miejscu i tak nie istnieje. Co to za dyskryminacja jakaś?
17 Września 2012, godzina 10:29
Oceniono 6 razy 2
~fragi
No to niech wspólnota sobie KUPI grunt. Mnie nikt nic nie podarował, musiałem sobie kupić a wy uważacie się za lepszych?
16 Września 2012, godzina 23:15
Oceniono 6 razy 2
~zosia
Dlatego, że wspólnota nie może nic wybudować na gruncie, który do niej nie należy. Miasto nie chce przekazać wspólnocie gruntu. Ty jako podatnik finansowałeś już budowę parkingów ludziom mieszkającym w centrum, a także parkingów pod kościołami. Zapewniam cię, że ci mieszkający w innych rejonach miasta nie są gorsi.
14 Września 2012, godzina 12:42
Oceniono 11 razy 5
~fragi
Ja też chcę parking przed domem. Jeżeli miasto przekaże mi BEZPŁATNIE teren i pokryje połowę kosztów utwardzenia i odwodnienia to deklaruję że się dołożę. To chyba jakaś kpina! Może wspólnota zakasze rękawy i zrobi SOBIE parking. Dlaczego ja - podatnik mam komuś finansować parking? No chyba że mają tam stanąć parkometry.
14 Września 2012, godzina 12:13
Oceniono 9 razy 1
kiedy wladza wybrana przez lud nie dba o ten lud to lud zmienia wladze .
14 Września 2012, godzina 07:50
Oceniono 12 razy 8
~anty-Urzędnik
Niestety drodzy mieszkańcy Młodzieżowej 3, miasto nie może Wam wybudować parkingu, ponieważ Galeria Jutrzenki Trzebiatowskiego potrzebuje co roku 100.000 złotych na opłaty związane z jej utrzymaniem i pewnie jakieś dodatkowe "grosze" na zorganizowanie kolejnych urodzin działalności. On albo Wy. A mając do wyboru kulturę (sport lub turystykę) lub polepszenie życia mieszkańcom to wybiorę jednak to pierwsze. Bo miasto bez kultury jest martwe jak mawiał wieszcz. Czekaliście kilkanaście (to mało powiedziane) lat to poczekacie dłużej. Pozdrawiam, Wasz kochany anty-Urzędnik.
14 Września 2012, godzina 07:47
Oceniono 10 razy 2
~Młodzieżowa 3
DZIĘKUJEMY panu redaktorowi!!!!!!!! Nareszcie ktoś zauważył nasz problem! Na tym co zwie się u nas 'parkingiem' mam już zerwany tłumik, że nie wspomnę o zderzaku... Wiem, że rozmowy na temat zagospodarowania terenu przed blokiem na miejsca parkingowe trwają już długo, ale mam nadzieję, że przy pomocy pana J. Erdmana uda nam się wreszcie zdziałać coś w tej sprawie. Przy Młodzieżowej 33 praktycznie w ciągu dwóch tygodni powstał świetny parking, my tez tak chcemy
13 Września 2012, godzina 19:30
Oceniono 11 razy 1
~Franek
Już od wielu lat prowadzone są rozmowy na temat budowy parkingu, były obietnice, których oczywiście nikt nie dotrzymuje. Może pan burmistrz parkowałby swój samochód na naszym "parkingu"?. Pewnie wtedy szybciej zapadłaby decyzja o budowie parkingu... Parkingi w miejscach gdzie mieszkają prominenci wyglądają całkiem inaczej i są w całości finansowane z budżetu miasta!
Chwała redaktorowi Jerzemu Erdamanowi za zainteresowanie i pomoc "zwykłym" mieszkańcom Chojnic.
13 Września 2012, godzina 18:24
Oceniono 11 razy 1
~babuleńka
I znów kompetencja urzędników powala na kolana. Trzeba zapytać pana Rekowskiego wprost na jakiej podstawie domaga się, aby wspólnota mieszkaniowa inwestowała w cudzą własność, tj. budowała parking na nieswoim terenie.
13 Września 2012, godzina 17:41
Oceniono 8 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 438.00 448.00 DKKDKK 61.50 62.90
EUREUR 469.00 476.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 472.00 487.00 NOKNOK 41.60 43.30
GBPGBP 529.00 537.00 SEKSEK 40.70 42.40
Aktualizacja: 2023-02-09 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 439.51 444.66 DKKDKK 61.60 62.80
EUREUR 471.24 475.14 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 475.33 480.70 NOKNOK 42.43 43.24
GBPGBP 529.66 535.00 SEKSEK 41.59 42.51
Aktualizacja: 2023-02-09 10:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.49 zł 7.64 zł 3.29 zł
Circle K 6.7 zł - 7.59 zł 3.21 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.61 zł 3.21 zł
MZK 6.66 zł 6.89 zł 7.54 zł 3.16 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.62 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij