10 jesiennych przykazań dla zdrowia
Nadejście jesieni stało się faktem. Robi się coraz chłodniej, dni są coraz krótsze. Jesień rekompensuje nam pożegnanie lata wspaniałymi kolorami, bogactwem warzyw i owoców, których o tej porze roku jest całe mnóstwo. To tak, jakby matka natura podawała nam gotowe rozwiązania na podniesienie odporności i przygotowywała nas do sezonu zimowego.
Warto jesienią wdrożyć w swoje życie kilka nieskomplikowanych zasad, które pomogą nam odpierać skutecznie ataki wirusów.
1. Zaszczep się przeciw grypie i pneumokokom – wrzesień i październik to najlepszy okres na swoiste zapobieganie grypie i pneumokokowemu zapaleniu płuc. O szczepieniu powinny pomyśleć szczególnie osoby po 60 roku życia, osoby po zawale mięśnia sercowego, chorujące na przewlekłe schorzenia np. cukrzycę, narażone na przebywanie w dużych skupiskach ludzkich. Koszt zaszczepienia niewielki ok. 25 zł. Na szczepienie zaprasza Centrum Medyczne „GEMINI” w Chojnicach ul. Młodzieżowa 35.
Reklama | Czytaj dalej »
2. Spacery. Pamiętacie, co mówiła babcia? Spacery hartują! Poza tym gdy jest (choćby w miarę) ładnie, szkoda siedzieć w domu – takich dni będzie teraz coraz mniej. A że wszyscy działamy na bateryjki słoneczne, warto przed zimą nałapać jak najwięcej światła, a przy okazji pooddychać pełną piersią.
3. Witaminy. Przede wszystkim te na talerzu, a nie z apteki. Na szczęście jesienią jest w czym wybierać: jest teraz mnóstwo świeżych warzyw i owoców. Postaraj się, by malec dostawał je przy każdym posiłku i by jego jadłospis był urozmaicony. Zwróćmy uwagę na warzywa obfitujące w beta karoteny i antyoksydanty: dynia, papryka, buraki, kapusta, marchew. Jest w czym wybierać. Jesiennych warzyw nie brakuje. Doceńmy to na co dzień. Pamiętajmy o tym, aby nasze dzieci idące do szkoły zabierały ze sobą kanapki, owoce i zdrowe napoje owocowo-warzywne.
4. Zdrowy tryb życia. Gdy człowiek (mały także) jest zmęczony, drobnoustroje traktują jego organizm jak kozy z przysłowia pochyłe drzewo – atakują bez pardonu. Dlatego dbaj o to, by maluch się wysypiał i miał wystarczająco dużo czasu na odpoczynek.
5. Higiena. Zarazki uwielbiają brudne ręce. Pamiętajmy o myciu rąk po wyjściu z toalety. Koniecznie myjmy warzywa i owoce przed ich spożywaniem. Unikajmy sytuacji, w których wypijamy „po kimś” napój z butelki lub smakujemy tej samej potrawy lub podgryzamy od kogoś np. kanapkę . Unikajmy sytuacji typu: „daj liza” , „daj gryza” i uczmy tego nasze dzieci i wnuki.
6. Odpowiedni do pogody ubiór. Unikajmy przegrzania. Ubierajmy się na tzw. cebulkę.
7. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20–22°C, bo gdy jest zbyt wysoka, stajemy się chorowitymi piecuchami. Bardzo ważne jest też wietrzenie wszystkich pomieszczeń, szczególnie przed spaniem.
8. Dobry nastrój. Dbajmy o dobry nastrój. Unikajmy kłótni. Starajmy się relaksować po stresującym dniu. Walczmy z pośpiechem i dobrze planujmy swój dzień. Dbajmy o dobrą atmosferę w domu.
9. Ruch. Pod jego wpływem wytwarzają się hormony szczęścia, a ludzie, którzy mają dobre samopoczucie i dużo powodów do radości, skuteczniej odpierają ataki wirusów. Starajmy jak najczęściej spacerować na świeżym powietrzu.
10. Wolne od dymu powietrze. Nie palmy przy osobach niepalących oraz dzieciach ani nie pozwalaj na to innym. Dym uszkadza drogi oddechowe i naraża na częstsze infekcje. Jesień to idealny czas na podjęcie próby rzucenia palenia. Warto zgłosić się do udziału w programie „Palenie jest uleczalne”, który realizuje w imieniu NFZ Gabinet Promocji Zdrowia „Gemini”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!