Niedziela, 26 Maja 2024 | Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Rozpoczęli budowę galerii za szybko?

Główny wjazd na budowę Galerii Brama Pomorza

Główny wjazd na budowę Galerii Brama Pomorza

Pojawiły się wątpliwości, czy wykonawca galerii Brama Pomorza miał prawo rozpocząć prace budowlane. Władze powiatu chojnickiego uważają, że nie. Inny pogląd ma inwestor – firma Rank Progress z Legnicy.

Zezwolenie na budowę Bramy Pomorza starostwo chojnickie wydało na początku sierpnia, miało uprawomocnić się 23 dnia tego miesiąca. W tym samym dniu zbierała się na sesji Rada Powiatu Chojnickiego. Jedna z interpelacji zgłoszonych wówczas przez Wojciecha Rolbieckiego dotyczyła wydanego przez starostwo zezwolenia na budowę galerii Brama Pomorza. Radny, cytując nasz artykuł z 22.08 „Brama Pomorza” ma zezwolenie”, zgłaszał obawy, czy ewentualne ostateczne uchylenie w NSA planu miejscowego uchwalonego przez Radę Gminy Chojnice, nie będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi dla powiatu chojnickiego. Starosta Stanisław Skaja w swej odpowiedzi ustosunkował się także do złożonych protestów w sprawie zezwolenia na budowę. – Na dzień dzisiejszy jest decyzja o wstrzymaniu pozwolenia na budowę. Wszystko wskazuje na to, że uprawomocnienia decyzji nie będzie. Złożone skargi będą skierowane do wojewody, który je rozstrzygnie. Być może przesunie się to w czasie. Takie jest prawo. Nie zawsze dzieje się to z korzyścią dla społeczeństwa i inwestora. Uważam, że im szybciej takie inwestycje powstaną, tym lepiej dla nas wszystkich – stwierdził na sesji Skaja.

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta S.Skaja na sesji RP z 23.08.2012 o sprawie zezwolenia na budowę Bramy Pomorza.

Mimo takiego stanowiska starosty, tego samego dnia (23.08) Wydział Budownictwa wydał książkę budowy. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Jerzy Kolc przekazał nam następujące informacje: - Zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót, wraz z załączonymi dokumentami wymaganymi przez prawo, zostało złożone u nas w odpowiednim terminie. Zawiadomienie było kompletne. Poza planowaną w niedalekiej przyszłości kontrolą placu budowy, nie zamierzam na dziś podejmować innych działań.

Na stronie internetowej galerii Brama Pomorza 6.09 pojawił się taki komunikat: „Rank Progress rozpoczyna budowę Bramy Pomorza. Inwestor regionalnego centrum handlowego Brama Pomorza w Chojnicach, wyłonił generalnego wykonawcę projektu. Została nim giełdowa spółka Mirbud. Wartość umowy to 58 mln zł netto. W pierwszym etapie planowana jest realizacja największego w regionie marketu budowlanego typu Dom i Ogród, galerii handlowej z hipermarketem spożywczym, sieciowymi butikami i restauracjami oraz parkingu na 1300 miejsc. Drugi etap zakłada budowę parku handlowego. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie około 34 tys. mkw. Zgodnie z umową Mirbud wykona całość prac budowlanych łącznie z budową zewnętrznego i wewnętrznego układu drogowego. (…) Deweloper rozważa również budowę kina Cinema 3D w ramach drugiego etapu realizacji tej inwestycji. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, prace budowlane mają zakończyć się w III kwartale 2013 r. Otwarcie regionalnego centrum Brama Pomorza w Chojnicach planowane jest w ostatnim kwartale przyszłego roku.

W ubiegłym tygodniu (20.09) byliśmy zapoznać się z miejscem, gdzie wkrótce ma funkcjonować Brama Pomorza. Na razie na ulicy Podmiejskiej w Pawłówku nie ma zbyt dużego ruchu. W połowie odcinka wiodącego do bramy wjazdowej trzeba znacznie zwolnić, by bezpiecznie pokonać próg spowalniający. Na ogrodzonym placu budowy trwały właśnie roboty ziemne.

W związku z taką sytuacją zadaliśmy władzom powiatu kilka pytań. Prezentujemy odpowiedzi na nie.

Co mówią przepisy prawa w sprawie terminu wejścia wykonawcy na plac budowy?

Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, właściwy organ nadzoru budowlanego co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając na piśmie oświadczenie kierownika budowy stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową, a także zaświadczenie, o którym mowa w art.12. ust.7 ustawy – Prawo budowlane; (…) informację zawierającą dane zamieszczone w ogłoszeniu, o którym mowa w art.42 ust.2 pkt 2 ustawy – Prawo budowlane.

Czy inwestor uzyskał od was potwierdzenie, że zezwolenie na budowę stało się ostateczne w formie pieczątki na zezwoleniu lub wydaniu stosownego zaświadczenia?

Inwestor nie uzyskał podpisu pod pieczątką na decyzji o pozwoleniu na budowę, że decyzja stała się ostateczna.

Czy wymienione w zezwoleniu na budowę Galerii strony, które mogą wnieść zażalenie czy odwołanie, dokonały tego w wymaganym terminie?

Wymieniona w pozwoleniu na budowę strona, która mogła wnieść odwołanie, nie dokonała tego w wymaganym terminie.

Czy władze powiatu chojnickiego uważają za zgodny z prawem fakt rozpoczęcia prac budowlanych przez firmę wyłonioną przez inwestora Bramy Pomorza?

W opinii władz powiatu chojnickiego inwestor nie uzyskał ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a tym samym nie powinien rozpoczynać prac budowanych. Skoro do Starostwa Powiatowego w Chojnicach wpłynęły odwołania, wprawdzie od osób, czy instytucji, które nie były stronami postępowania, to jednak należy sprawdzić, czy tymi stronami być nie powinny. Tak więc, do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii nie ma ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a tylko na podstawie takiej decyzji można rozpocząć budowę.

Jakie kroki zamierzacie podjąć, jeśli uważacie, że budowa została rozpoczęta zbyt szybko?

Podejmowanie kroków w tej sprawie leży w tej chwili w kompetencji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Chojnicach. Powiat natomiast oczekuje na rozstrzygnięcie odwołań przez Wojewodę Pomorskiego.

Poprosiliśmy o komentarz do przedstawionego stanowiska rzecznika prasowego Rank Progress Halinę Wyborską. - Rank Progress SA nie rozpoczyna inwestycji, zanim nie otrzyma stosownych pozwoleń na budowę, wymaganych przez polskie prawo. Spółka dysponuje w chwili obecnej ostatecznym (a zatem wykonalnym) postanowieniem na budowę, a w związku z tym przystąpienie przez Spółkę do realizacji inwestycji było zgodne tak z przepisami prawa, jak i z wydaną decyzją.

Nie zamierzamy rozstrzygać, kto ma rację w tym sporze. Podejrzewamy jednak, że PINB Jerzy Kolc dysponuje większą znajomością prawa budowlanego, niż władze powiatu chojnickiego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~słowik
Przed 'Chojnicką" so tej pory wisi billboard z informacją, że otwarcie już w 2012 roku. Jest tam też kontakt do rzecznika prasowego Adriana K. Trzeba zadzwonić i zapytać. A nuż jeszcze zdążą ;-)
30 Września 2012, godzina 10:59
Oceniono 5 razy 5
~sa
Jest rozwiązanie
Zmusić przyjezdnych z Człuchowa do robienia zakupów w Chojnickiej, z Sępólna w Victorii, z Tucholi w Bramie i temat rozwiązany
30 Września 2012, godzina 00:21
Oceniono 3 razy 1
~Mieszkaniec Gdańska k. Chojnic
Ile to już mówi się CH "Victoria"? Już dawno mogła być otwarta. Przecież pan Sobol o tej inwestycji mówi już ładnych parę lat.
Gdyby nie "Brama Pomorza" to podejrzewam "Victoria" też by jeszcze nie ruszyła. A co z "Chojnicką"? Temat upadł?
29 Września 2012, godzina 12:11
Oceniono 9 razy 9
~budowlaniec
Skarge na wydana decyzje moze wniesc tylko osoba lub instytucja bedaca strona. Z tego co mowi Starosta, skarga (i) wplynela od Zwiazku kupcow ktory strona nie jest. Taka skarga powinna byc natychmiast odrzucona , co zapewne uczynili urzednicy znajacy prawo.
29 Września 2012, godzina 10:46
Oceniono 11 razy 11
~Don
"Ja nie mogę to i innym nie pozwolę" AFisz
29 Września 2012, godzina 10:14
Oceniono 11 razy 9
~mlody
Bo ta nasza władza mówi co im ślina na język przyniesie. Tylko odpowiedzialności za to nie ponoszą.
29 Września 2012, godzina 10:01
Oceniono 9 razy 9
~123
Nikt nie napisał, że jest "decyzja o wstrzymaniu pozwolenia na budowę", to powiedział Pan Starosta na sesji - czytajcie tekst tego artykułu
29 Września 2012, godzina 08:10
Oceniono 2 razy -2
~Smerf Maruda
Podejrzewam, że powiatowi rządziciele dostali telefon od przyjaciela, by przetrzymali gości z Rank-u. Tymczasem urzędnicy pracujący w gmachu starostwa nie działają pod publiczkę i na rozkaz, a trzymają się prawa. Chyba pan Sobol nadal być może organizuje kasę na budowę swojej galerii. Gdyby burmistrz szybciej zmienił ulubionego ulubieńca z inwestora rezydującego na Gdańskiej, na tego z Derdowskiego, być może już dziś robilibyśmy zakupy w Victorii. A tak wójt dostanie pieniądze z podatku od nieruchomości, a nie burmistrz....
28 Września 2012, godzina 23:49
Oceniono 19 razy 19
a kto napisal ze "wydano decyzje o wstrzymaniu pozwolenia na budowe" . prosze przeczytac odpowiedz rzecznika Rank Progres "Rank Progress SA nie rozpoczyna inwestycji, zanim nie otrzyma stosownych pozwoleń na budowę, wymaganych przez polskie prawo. Spółka dysponuje w chwili obecnej ostatecznym (a zatem wykonalnym) postanowieniem na budowę, a w związku z tym przystąpienie przez Spółkę do realizacji inwestycji było zgodne tak z przepisami prawa, jak i z wydaną decyzją."
tlumaczenie starostwa jest tylko nieudolnym tlumaczeniem sie nieudolnych urzednikow.
28 Września 2012, godzina 23:07
Oceniono 17 razy 17
~123
do xtro - z tego tekstu też nie wynika, czy to właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej czy właściwy organ nadzoru budowlanego, wydał taką decyzje
28 Września 2012, godzina 21:33
~xtro
Do ciekawego 5 wrzesnia na innym portalu ukazal sie tekst moze ci sie przyda http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Czyje-przepisy-sa-wazniejsze/7663
28 Września 2012, godzina 20:57
~123
ciekawy jestem jaki organ wydał "decyzję o wstrzymaniu pozwolenia na budowę" ????
28 Września 2012, godzina 19:08
Oceniono 2 razy 2
~zetor
Jak to co? Opier**** odpowiedzialnego za to urzędnika
28 Września 2012, godzina 18:45
Oceniono 5 razy 3
~QQQ
I co teraz zrobi pan S.???????
28 Września 2012, godzina 18:11
Oceniono 6 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 434.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 503.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-26 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.00 428.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.68 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.40 502.36 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-26 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij