Czwartek, 18 Kwietnia 2024 | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goscisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Program współpracy skonsultowany

Marzenna Osowicka jest prezesem UKS Ósemka, jednego z dwóch stowarzyszeń, które złożyło uwagi do programu na 2013 rok.

Marzenna Osowicka jest prezesem UKS Ósemka, jednego z dwóch stowarzyszeń, które złożyło uwagi do programu na 2013 rok.

Do 30 listopada każdego roku rady gmin i powiatów powinny przyjąć uchwały w sprawie programów współpracy z organizacjami pozarządowymi na kolejny rok. Wcześniej samorządy przeprowadzają konsultacje ich projektów.

Urząd Miejski rozpoczął je 17 września, gdyż tego dnia umieścił na stronie internetowej projekt programu na 2013 rok. W przyjętym w listopadzie 2011 roku przez radnych programie współpracy w 2012 zapisano, że te konsultacje powinny trwać minimum 14 dni. Mimo to organizacjom pozarządowym początkowo dano czas na zgłaszanie swych uwag tylko do 28 września, czyli 11 dni. Jest to jednak zgodne z inną uchwałą Rady Miasta Chojnice. W marcu 2012 roku rajcy przyjęli uchwałę o szczegółowym sposobie konsultowania z organizacjami pozarządowymi projektów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących ich działalności statutowej. Obejmuje ona także projekty programów współpracy z nimi. Tam z kolei zapisano, że czas trwania konsultacji nie może być krótszy, niż 7 dni.

Reklama | Czytaj dalej »

Podczas wydania Bez Montażu z 24 września zwróciliśmy uwagę wiceburmistrzowi Edwardowi Pietrzykowi, że czas trwania konsultacji jest zbyt krótki; ich ogłoszenie jest słabo nagłośnione; działacze organizacji nie zostali, w odróżnieniu od prowadzonych przez starostwo konsultacji, powiadomieni o tym fakcie poprzez pocztę elektroniczną. Pietrzyk zadeklarował, że jeśli odzew będzie nikły, to możliwe jest przedłużenie terminu konsultacji oraz zorganizowanie spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Dyskusja w Bez Montażu nt. konsultacji programu współpracy z NGO - czas 24 minuty

Ostatecznie termin składania uwag do przyszłorocznego programu współpracy został wydłużony do 5 października. Jak już podaliśmy wcześniej, złożyła swoje uwagi Wspólna Ziemia. Najważniejsze z nich dotyczyły braku określenia w nim zadań priorytetowych, wysokości środków finansowych na ich realizację. Uważają to za niezgodne z prawem. Działacze tego stowarzyszenia zaproponowali, aby w 2013 wprowadzono do zadań programowych społeczny monitoring wydatków publicznych w mieście Chojnice oraz aktywności władz wykonawczych, radnych miejskich i zarządów samorządów osiedli. Uważają także, że należy zapisać zobowiązanie Urzędu Miejskiego do przesyłania na skrzynki e-mailowe organizacji pozarządowych, których bazę posiada; oraz do lokalnych mediów próśb o upowszechnienie, zawiadomień o rozpoczęciu procesu konsultacji.

Drugim i ostatnim podmiotem, który skorzystał z możliwości złożenia swych uwag, był UKS Ósemka. „Brak precyzyjnych kryteriów pozwalających komisji w sposób obiektywny
ocenić potrzeby klubów sportowych, niemerytoryczność członków komisji, a ponadto nietransparentność decyzji, uchylanie się od wyjaśnień dotyczących podejmowania tychże decyzji stawia pod znakiem zapytania rzetelność i jakość przeprowadzanych konkursów
” – to jedna z uwag.

Jednym z obowiązków, który nałożyła ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na lokalne samorządy, jest składanie przez organ wykonawczy (wójt, burmistrz czy starosta) organowi stanowiącemu, czyli radzie, sprawozdań z realizacji programów współpracy. Za rok 2011 należało tego dokonać do 30 kwietnia 2012 roku. Rada Gminy Chojnice uchwałę w tej sprawie podjęła 27.04.2012. Rada Powiatu Chojnickiego zapoznała się z informacją zarządu na sesji w dniu 28.03.2012. W wykazie uchwał Rady Miejskiej za okres do 30.04.2012 nie znaleźliśmy takiej, która dotyczyłaby przyjęcia sprawozdania za 2011 rok. Nie znaleźliśmy tego sprawozdania także w biuletynach sesyjnych, ani w przyjętych programach obrad. Ten obowiązek nie wynika tylko z ustawy, ale i z przyjętego jesienią 2010 roku programu współpracy na 2011 rok. Jest zapis w par. 9 ust.3, że „Burmistrz Miasta Chojnice składa Radzie Miejskiej w Chojnicach sprawozdanie z realizacji Programu w terminie do 30 kwietnia następnego roku.

Od poniedziałku 8 października autor artykułu próbował umówić się na spotkanie ze Zbigniewem Buławą, kierownikiem referatu zajmującego się współpracą z organizacjami pozarządowymi, by uzyskać wyjaśnienia dotyczące sprawozdania za 2011 rok. Urzędnik zapewniał w rozmowie telefonicznej, że udzieli ich podczas spotkania w siedzibie referatu. Gdy w dniu dzisiejszym (11.10) w umówionej porze autor stawił się przy ul. Mickiewicza, usłyszał jedynie radę, że ma złożyć swe pytania na piśmie. Skorzystamy z tej rady.

Projekt programu współpracy miasta Chojnice na 2013 rok

Uchwała RM z 2010 ws. programu współpracy na 2011 rok

Uwagi Wspólnej Ziemi do programu na 2013 rok

Uwagi UKS Ósemka do programu na 2013 rok

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~gutek
A pani Marzenna to normalnie Jackowski! Już wie,jak wybiorą Chojniczanie! Zapewniam panią,że Chojniczanie są mądrzy. Widzą pracę i widzą PIENIACZY! Nie pozdrawiam pani.
31 Października 2012, godzina 09:42
Oceniono 9 razy 1
~Widzacy i wiedzacy
Ten czlowiek niszczy sport w naszym miescie. Niedosc ze nie ma zadnej strategii wizji itd to jeszcze przeszkadza i utrudnia prace ludzi ktorzy chca cos zrobic dla naszych dzieciakow... ZALOSC panie bulawa przez male " b"
30 Października 2012, godzina 22:23
Oceniono 8 razy 4
~Lolo
Dziwice sie ze Bulawa ucieka od inteligentnych ludzi? Przeciez to prostak ze sloma w butach
30 Października 2012, godzina 22:08
Oceniono 6 razy 6
~Gosc
Jak taki czlowiek jak Bulawa moze decydowac o podziale takich poeniedzy. Jest to czlowiek ktory nie posiada kompetencji do tego by kierowac referatem sportu. Pani Marzeno prosze patrzec na rece tego czlowieka bo chyba juz czas na wywiezienie tego pana na taczce.
30 Października 2012, godzina 22:04
Oceniono 7 razy 5
Nie będzie aktualnej władzy łatwo w kolejnych wyborach... Społeczeństwo otwiera oczy na sposób, w jaki jest traktowane. Nie wszystkim on się podoba.
12 Października 2012, godzina 11:44
Oceniono 27 razy -5
~xyz
Pani Marzeno racja najracniejsza racja.
12 Października 2012, godzina 09:36
Oceniono 32 razy -2
~Marzenna Osowicka
Nie po raz pierwszy, na linii Urząd Miasta – obywatel, urzędnicy udowadniają, że należy patrzeć im na ręce. Dzięki wnikliwości dziennikarskiej dowiadujemy się o kolejnych kwiatkach typu zapomnienie, zaniechanie, przeoczenie, opóźnienie w udzielaniu odpowiedzi, udzielanie jej w języku obcym, wyszukiwanie pretekstów do nieudzielania tychże odpowiedzi, wyznaczanie krótkich terminów konsultacji społecznych (a nuż się gnuśny chojniczanin nie zorientuje i nie zdąży swego zdania wyrazić), a wręcz chęć ukrycia przed obywatelem spraw, co do których ma on demokratycznie przyznane prawo wiedzę posiąść. Że nie wspomnę o alergicznej reakcji radnych miejskich na projekt inicjatywy obywatelskiej. Cudnie się nam mieszka w naszej przejrzystej, Pomorskiej Perełce! Ta przejrzystość w kontekście społeczeństwa obywatelskiego bardziej mi zakrawa na fatamorganę niźli na autentyczną chęć pokazania, co tak naprawdę w trawie, sorki – w ratuszu, piszczy…
12 Października 2012, godzina 09:15
Oceniono 38 razy -4
~Marzenna Osowicka
Do p. Olgi Krasnopiorskiej. Podzielam zdanie Smerfa Marudy. To, co Pani napisała, to wyjątkowo złośliwy post. Ocenia Pani warsztat dziennikarza określając jego styl jako specyficzny oraz kontrowersyjny, bo nie do czytania. Dwa pierwsze przymiotniki w zasadzie można przekuć na komplementy pod adresem Jurka Erdmana, natomiast stwierdzenie, że coś jest "nie do czytania" może świadczyć przede wszystkim o brakach w Pani percepcji. Nie potrafi Pani nawet wyłuskać i sformułować mankamentów warsztatu pana Erdmana (jeśli zakłada Pani, że takowe istnieją), zatem to, co Pani napisała, to same ogólniki nie wnoszące nic do dyskusji. Wyrażające jedynie nietrafioną, nieuzasadnioną, prymitywną złośliwość. Potwierdzoną tym, że nie uczyniła Pani żadnej, najmniejszej uwagi co do merytorycznej zawartości tej publikacji…
12 Października 2012, godzina 09:05
Oceniono 36 razy -6
~internauta
Maruda, na com przeczytałem więcej tekstów tzw. opozycji chojnickiej a o ktorych na 24 nawet nie wspomnieli, wiec nie masz rozeznania w temacie. Pozdrawiam
12 Października 2012, godzina 08:20
Oceniono 25 razy 9
~Smerf Maruda
Widzę, że p.Oldze nie starcza argumentów na nawiązanie polemiki. Najwyraźniej jej warsztat na to nie pozwala. Woli obrzucić błotkiem. Skądś znam tę metodę. Zapewne bardziej odpowiadołoby jej, gdyby autor skupił się na zapowiedziach meczy MKS Chojniczanki, relacji z nich, refleksji pomeczowych, perypetii z testowanymi zawodnikami, ich kłopotami ze znalezieniem 14 klubu po 13, którym była Chojniczanka. Pani Olgo, pomyliła Pani adres przy wpisywaniu tego. Powinna Pani na końcu wpisać .com. Tam będzie Pani u siebie, w znajomych klimatach, bliskich burmistrzowi. Tam nie znajdzie Pani krytycznych tekstów wobec Pani idola.
12 Października 2012, godzina 08:06
Oceniono 30 razy -4
~Olga Krasnopiorska
Cieszę się ze Pan Erdman swoim warsztatem przerosł tuzy polskiego dziennikarstwa, ma swoj specyficzny styl na tyle kontrowersyjny ze niektorzy az czytac tych tekstow nie moga, glosujmy wiec na chojnickiej gali na dziennikarza roku i podziekujmy Stworcy ze obdarzyl nasze miasto tak wspaniala postacią, dziwię sie też ze zadna uczelnia nie ma go jako wykladowcy chociazby w temacie administracji i funkcjonowania administracji. Pozdrawiam pana panie Jurku i jestem pod wielkim wrazeniem panskich dokonań.
12 Października 2012, godzina 06:25
Oceniono 35 razy 7
~mlody
to po cholerę Buława "zwodzi" dziennikarza przez kilka dni? Przecież powinien w poniedziałek kazać przedstawić pytania na piśmie. Choć patrząc na korespondencję z Guzelakiem (tekst o wydatkach na Dni Chojnic) to myślę, że urząd i tak nic konkretnego nie odpowie zasłaniając się jakimś przepisem. Oj nie lubi nasza władza jak im się patrzy na ręce! Dobrze, że są "dociekliwi" dziennikarze...
11 Października 2012, godzina 21:28
Oceniono 30 razy -2
~burmistrz zapomniał
Nasz super burmistrz zapomniał o sprawozdaniu dla radnych! Radni go nie upomnieli, bo nie czytają uchwał, a co dopiero lektura Programu Współpracy z Organizacjami. Zbyszek "Karwa" Bulwawa jest urzędnikiem z układu, z merytoryką niewiele ma wspólnego, więc unika jak ognia spotkania z dociekliwym i zorientowanym dziennikarzem. Brawo (je)!
11 Października 2012, godzina 20:44
Oceniono 34 razy -2
~qwerty
brawo, bo warsztat (je) to dowód ze nie wszystkie chojnickie media przypominają "rubrykę towarzyską".
11 Października 2012, godzina 20:29
Oceniono 31 razy -3
~xyz
Brawo Panie Jerzy.
11 Października 2012, godzina 19:42
Oceniono 31 razy -5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 404.00 414.00 DKKDKK 51.20 54.30
EUREUR 431.00 439.00 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 443.00 453.00 NOKNOK 32.20 34.30
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 36.10 37.10
Aktualizacja: 2024-04-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 406.81 411.49 DKKDKK 51.30 54.20
EUREUR 433.13 437.83 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 444.48 450.92 NOKNOK 32.30 34.20
GBPGBP 503.91 509.61 SEKSEK 36.20 37.00
Aktualizacja: 2024-04-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.88 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij