Obrazy Trzebiatowskiego później w Szanghaju
Nie w październiku w Art of Szanghai Museum na specjalnej wystawie, a przez cztery dni listopada na 16 Międzynarodowych Targach Sztuki Shanghai Art Fair będą eksponowane obrazy i pastele Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego. Targi uważa się za wiodące na azjatyckim rynku sztuki.
Pierwsze przymiarki do wystawy dzieł z bogatej twórczości znanego chojniczanina Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego związane były z miesiącem lipcem i jednym z najbardziej znanych muzeów w Chinach - Art of Szanghai Museum. Miała to być pierwsza po II wojnie wystawa żyjącego polskiego malarza w Chinach. Pierwszą zmianą było przesunięcie terminu na przełom września i października. Na wystawę miało trafić 113 dzieł, które planowano wysłać do Szanghaju drogą morską. Zajęłyby siedem sal na pierwszym piętrze muzeum, które mają łącznie ok. 870 m2 powierzchni.
Reklama | Czytaj dalej »
Na konferencji prasowej w chojnickim ratuszu w dniu 7 września Janusz Jutrzenka Trzebiatowski zapowiedział, że za 2 tygodnie pojawi się na niej ponownie wraz z komisarzem wystawy Renatą Kornowską. Byłoby to kilka dni przed wylotem do Chin. Wspomniał też, że jest przygotowywana z jego udziałem telewizyjna reklamówka wystawy. Zaprezentował ją tydzień później na kolejnej konferencji burmistrz Arseniusz Finster. To była ostatnia informacja o planowanej wystawie w Szanghaju dzieł Trzebiatowskiego podana w ratuszu do chwili obecnej, gdyż jej autor nie pojawił się na konferencji w dniu 21 września. Nie były nam znane informacje o efektach wystawy, więc skontaktowaliśmy się z kustosz Galerii – Muzeum w Chojnicach Julią Chabowską-Reca. – Z inicjatywy Polsko – Chińskiej Izby Przemysłowo – Handlowej wystawa została przesunięta na listopad. Podczas 16 edycji Shanghai Art Fair od 1 do 4 listopada pokazanych zostanie 15 obrazów olejnych z wczesnego okresu twórczości o tematyce abstrakcyjnej oraz ok. 60 pasteli z trzech cykli – „Pejzaż chmur”, „Pejzaż wody” oraz „Ptaki”. Janusz Jutrzenka Trzebiatowski raczej nie będzie obecny na wystawie w Szanghaju. Będzie na niej rozprowadzany folder, w którym są informacje o Chojnicach i galerii z obrazami Trzebiatowskiego – wyjaśniła nam kustosz muzeum.
Jak przekazano nam w Polsko – Chińskiej Izbie Przemysłowo – Handlowej, dzieła naszego artysty będą wystawiane wraz z twórczością dziewięciu innych polskich twórców.
"Obrazy Trzebiatowskiego popłyną do Szanghaju" - tekst z czerwca 2012
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (37)
- Komentarze Facebook (...)
37 komentarzy
Ona nawet z Panem Bogiem jada lunch.
A narzekać (to do Was) każdy potrafi i każdemu łatwo, natomiast znaleźć coś dobrego czy pozytywnego to już u polaczków trudna czynność.
Rozumiem, że masz monopol na forumowe mądrości. Każdy inny pisze bzdury, a ty jeden jesteś jaśnie oświecony. Trwaj zatem w tym swoim przekonaniu.
Biznes i pasja? ;-)
Po pierwsze - ubogi intelektualnie obywatelu jak nie posiadasz odpowiedniego zakresu wiedzy na temat ludzi o których kąśliwie pytasz ... to nie zadawaj takich durnych pytań bo się najzwyczajniej w świecie ośmieszasz na forum publicznym.
Po drugie - ku ścisłości , Pani Renata Kornowska jest z wykształcenia historykiem sztuki.
Po trzecie - w krajach środka w biznesie , i wydarzeniach kulturalnych o randze międzynarodowej używa się języka angielskiego.
Po czwarte - Pani Renata Kornowska ściśle współpracuje w Chinach z tłumaczem języka chińskiego po to by profesjonalnie komunikować się z Chińskimi reprezentantami poszczególnych resortów sztuki i dyplomacji.
Po piąte - zorganizować wystawę w takim kraju o ogromnych różnicach mentalnych i kulturowych jak Chiny to nie jest tak proste jak organizacja odpustu dożynkowego z obwarzankami , watą cukrową i Mandaryną na scenie.
Po szóste - prowadzi restaurację bo to jej biznes i pasja.
Odnoszę wrażenie że chyba daje o sobie znać stara jak świat ludzka złośliwość w większości komentarzy i jak czytam większość tu komentujących nie szczędzi języka na potok konformistycznej krytyki. A napisać kilka mądrych i miłych słów trudna rzecz ... ot ... taka przypadłość Polaków.
Miłego wieczoru.
Wiwat polska sztuko! tylko się cieszyć bejbaski że ktoś wykazuje fajną inicjatywę .
Co do osoby Pani Kornowskiej ...
Jestem pewien, że osoba ta zna się na sztuce, artystach i gatunkach malarskich. To także osoba, która posiada wiele możliwości i kontaktów, które pozwalają np. na promocje miasta
Na podstawie artykułu Anety Szyłak "Buszujący w sztuce: kim jest kurator wystaw sztuki współczesnej?" Wobec powyższego jakie kwalifikacje posiada Pani Renata, aby pełnić tę funkcję? Kto opłaca jej usługi?
Czy wystawa pierwotnie nie miała się odbyć w czasie targów? Jak długo trwają te targi? Na targach jest najwięcej widowni i największe możliwości promocji. Zorganizowanie wystawy jednego artysty po zakończeniu targów nie gwarantuje żadnej promocji miasta, gdyż zgromadzi ona dużo mniejszą liczbę odbiorców, choćby nie wiem jak byłaby to elitarna galeria i jak mało hołoty by się na niej pojawiło.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!