Obudowy śmietników będą niepotrzebne
Od kilku lat na osiedlach mieszkaniowych stosowane są najróżniejsze metody zabezpieczania swoich pojemników na odpady przez zarządców nieruchomości. Powód jest jeden – uniemożliwienie dostępu do nich mieszkańcom, którzy nie są członkami wspólnoty czy spółdzielni, która opłaca fakturę za wywóz śmieci.
Najprawdopodobniej pierwsze takie działania miały miejsce w 2009 roku przy ul. Filomatów, gdzie istniejącą murowaną wiatę podzielono na dwie części i zamontowano zamykane na klucz wejścia. Potem na spółdzielczych osiedlach rozpoczęto montowanie siatek, drzwi. Pojawiały się dobudówki do istniejących śmietników, nowe lokalizacje czy zakładanie własnych kłódek na kontenerach. Zdarzały się także odwrotne działania, gdyż niektóre administracje, szczególnie widoczne było to na osiedlu Hallera, likwidowały pojemniki na śmieci.
Reklama | Czytaj dalej »
Przyjęta przez Sejm RP 1 lipca 2011 roku (Dz.U. nr 152 z 25.07.2011) nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadza zasadniczą zmianę w gospodarowaniu odpadami. Niedawno relacjonowaliśmy spotkanie na ten temat, które odbyło się 30 października w urzędzie miejskim. Jedna z najistotniejszych nowości to zmiana sposobu rozliczania kosztu wywozu odpadów i ich zagospodarowywania. Zleceniodawcą tej usługi nie będą od 1 lipca 2013 roku zarządcy i właściciele nieruchomości, którzy potem wartość otrzymanych faktur dzielą na „swoich” lokatorów, a urząd miejski. Ta instytucja zorganizuje przetarg na wyłonienie firm, które będą opróżniać śmietniki. Następnie zapłaci za zrealizowaną usługę. Środki na to będzie miała z opłaty, którą będzie wnosił do budżetu miasta każdy chojniczanin. Jej stawkę i sposób obliczania do końca grudnia 2012 roku powinna przyjąć rada miejska.
Z ustawy wynika, że do obowiązków właścicieli nieruchomości od połowy przyszłego roku, jeśli chodzi o odpady, będzie należało wyposażenie swoich zasobów w pojemniki na nie i dbanie o ich dobry stan techniczny, porządkowy i sanitarny. Mogą je zakupić bądź wypożyczyć od firmy, która będzie realizowała ratuszowe zlecenie. Prawdopodobnie ten koszt będzie nadal widniał na mieszkaniowych rachunkach po 1.07.2013.
Ta śmietnikowa obudowa przy "blaszaku" zajmuje dwa miejsca parkingowe.
Można by sądzić, że po przyjęciu tych rozwiązań przestaną się pojawiać nowe obudowy na kontenerach czy pojemnikach na śmieci, gdyż ich zakup wkrótce będzie nieracjonalny z braku ewentualnych oszczędności na fakturach za wywóz śmieci. Jest jednak inaczej, co zaobserwowaliśmy w ostatnich tygodniach na ulicy Spółdzielczej czy przy „blaszaku” na osiedlu Hallera. Podobnego zdania jest także dyrektor Jarosław Rekowski. – Od momentu przejęcia przez urząd organizacji wywozu śmieci i rozliczania tego kosztu, raczej nie będzie sensu zamykanie śmietników i ich grodzenie. Chyba, że celem byłoby zabezpieczenie się przed rozwiewaniem śmieci po okolicy bądź podrzucaniem niesegregowanych odpadów, które będą miały wyższą stawkę, niż segregowane – stwierdził szef wydziału komunalnego.
Przewodniczący komisji komunalnej Antoni Szlanga ma takie samo stanowisko: – Nie widzę potrzeby montowania takich obudów na pojemniki. Już przed rokiem przekazałem wam, że jestem przeciwnikiem zamykania śmietników na kłódki, obudowy czy ich dzielenia. Właśnie w pobliżu mojego domu na Filomatów zaczęła się kilka lat temu ta moda.
Tekst znowelizowanej ustawy "śmieciowej".
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (15)
- Komentarze Facebook (...)
15 komentarzy
!
Burmistrz musi się wywiązać z ustawowych zadań bo za to bierze pieniądze.
I w interesie kierownika urzędu jak i Radnych jest by cena za odpady była jak najmniejsza bo to wyborcy oddadzą głos w wyborach.
Trzy lata prowadziłem rozmowy w Chojnicach na temat wdrożenia mej opatentowanej innowacyjnej technologi bez pozytywnego rezultatu lecz kary UE dadzą znać o sobie.
Błąd ZZO polega na fakcie wybrania i uruchamianiu złej zachodniej technologi, która nie odpowiada/ nie przystaje do polskich zmieszanych odpadów.
Mieszkańcy zachodu uczyli się się 20 lat segregować frakcjami odpady i obecnie ponad 70% to odpady posortowane przez społeczeństwo a w kraju to tylko 5%.
Obecnie na terenie dolnego-śląska prowadzę analizę frakcji.
A Chojnice to tez Polska i wcześniej czy później zacznie dobrze gospodarować odpadami a koszty poniesie społeczeństwo i środowisko oby jak najmniejsze.
Życzę miłego dnia z poważaniem Tadeusz Garlicki
Na mej stronie są udokumentowane w BUP technologie.
Rada Gminy określa opłaty za odpady a skład ceny wchodzi nie tyko transport lecz opłata za selekcje dla ZZO oraz tzw.opłata marszałkowska jako kara za deponowane a nie segregowane odpady na wysypisku. Również jest opłata za rekultywacje wysypiska. Wszystkie koszty ponoszą obywatele.
Moja strona http://rekultywacja.ovh.org - z poważaniem Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl
Koszt transportu odpadów to jedynie ~ 10% całkowitej opłaty za śmieci.
Budowana selektornia w Nowym Dworze oddzieli jedynie ~ 20% surowców wtórnych a pozostała część będzie składowana na wysypisku. Spowoduje to wysoką opłatę za składowanie, zatruwanie środowiska.
Jest innowacyjna opatentowana technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania.
Zastosowanie/wdrożenie tej technologi pozwoli na obniżenie cen dla obywatela i da ponad 40 nowych miejsc pracy.
Chyba zależy włodarzą/wspólnikom ZZO aby wyborcy płacili mniej za odbiór śmieci?
Oczekuję propozycji współpracy - moja strona http://rekultywacja.ovh.org
Z poważaniem Tadeusz Garlicki
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!