Środa, 08 Lutego 2023 | Imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
oprac. je, fot. Romana Buława www.mkschojniczanka.pl

Kibice Chojniczanki protestują

O ten transparent był spór pomiędzy kibicami a delegatem PZPN. fot. Romana Buława www.mkschojniczanka.pl

O ten transparent był spór pomiędzy kibicami a delegatem PZPN. fot. Romana Buława www.mkschojniczanka.pl

Publikujemy oświadczenie Stowarzyszenia Kibiców Chojniczanki Chojnice, którzy są zbulwersowani postawą delegata PZPN na sobotnim (10.11) meczu z Jarotą Jarocin. Doprowadził on do usunięcia ze stadionu transparentu poświęconego Świętu Niepodległości.

Niestety, sobotni mecz z Jarotą Jarocin nie zostanie zapamiętany ze względów sportowych i z powodu zwycięstwa chojnickiej drużyny. "Bohaterem" został bowiem delegat PZPN Zdzisław Czyrka z Witnicy. Kibice zgromadzeni na stadionie przy ulicy Mickiewicza postanowili uczcić Święto Niepodległości i przygotowali oprawę, której motywem przewodnim był cytat autorstwa Józefa Piłsudskiego: „Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym.” Niestety, nie spodobał on się rzeczonemu delegatowi, który zagroził nie rozegraniem meczu w przypadku, gdyby transparent nie zniknął z płotu stadionu.  Spotkało się to z powszechnym oburzeniem zdrowo myślących ludzi, uznających podobne decyzje za zwykły przejaw idiotyzmu. Kibicom chojnickim nie było do śmiechu, mimo że to osoba delegata z PZPN-u była tego dnia żartem.

Reklama | Czytaj dalej »

Pomijając fakt, iż stadion jest miejscem publicznym, a prawo do wyrażania przekonań - w tym wypadku upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - gwarantuje Konstytucja, mogliśmy w sobotę zaobserwować nową odmianę cenzury i politycznej poprawności w przejawianiu zbiorowych ludzkich uczuć. Próba uczczenia Święta Niepodległości została napiętnowana przez podrzędnego działacza PZPN-u.

Tak często podnosi się, że wśród młodych ludzi słowo „patriotyzm” nic nie znaczy, że należy podejmować trud edukowania w tym kierunku młodzieży etc. Tymczasem autorami tej oprawy byli w większości młodzi ludzie, a i na trybunach jest ich znaczna liczba. Można powiedzieć, że została ukarana pozytywna i godna szacunku inicjatywa propagowania postawy patriotycznej.  Naprawdę trudno nazwać to inaczej, jak przejawem idiotycznego zachowania i swoistej urzędniczej nadgorliwości. Takie zdarzenia dają wiele do myślenia, a próby odgórnego uregulowania zachowań kibiców na meczach piłkarskich, poprzez tego typu decyzje, przybierają karykaturalnego kształtu.

W Chojnicach przekonaliśmy się o stopniu ignorancji, niekompetencji i uznaniowości w działaniach szeroko pojmowanych struktur piłkarskich w naszym kraju. Wobec tych okoliczności, jakie zdanie mają mieć o sytuacji w polskiej piłce sami kibice?  Można zacząć uruchamiać wyobraźnię, co w dalszej kolejności zostanie publiczności piłkarskiej zabraniane. Idąc za tokiem rozumowania imć Czyrki proponujemy, aby w tej groteskowej i coraz bardziej orwellowskiej rzeczywistości, w której rozgrywane są w Polsce mecze piłkarskie, dalej owocnie działał, jak przystało na "działacza". Niech postuluje zdelegalizowanie klubowych nazw "Polonia" - wszak to łacińskie określenie Polski, zdejmie z nazwy stadionu w Warszawie przydomek "Narodowy", a godło z orłem w koronie zamieści w PZPN-owskim katalogu symboli zakazanych na polskich stadionach. Na koniec nie zostaje nam nic innego, jak niestety, nie życzyć temu panu przysłowiowych dalszych sukcesów w zawodowej karierze.

Stowarzyszenie Kibiców Chojniczanki Chojnice

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~rifles
jedno pytanie czy tych "naszych wspanialych kibicow" mozna tak chw
alic z tym calym patryiotyzmem skoro oni nawet maja zamiar kibicowac przeciw naszej druzynie chojnickiej grajacej w najwyrzszej klasie rozrywkowej futsalu. i jak oni maja czelnosc mowic o patriotyzmie chamstwo i zaklamanie tego pana ktory tych ludzi wykorzystuje we wlasnych celach jako radny cala prawda onich juz wkrotce Red-Devils Chojnice & wisla krakow
Kibicojmym chojniczanom!!!!!!!!!!!!!
13 Listopada 2012, godzina 21:00
Oceniono 11 razy 5
~Zibi55
Durnowata decyzja ,malo powiedziane ,stadion jest wlasnoscia miasta to raz,dwa jest to przestrzen publiczna ,trzy taka dupokracje to mam tam gdzie jej nazwa.Panstwo cenzury i glupoty jak byle dupek moze wydac takie albo inne postanowienie a gdzie prawa obywatelskie chyba zostaly w Republice Czadu a wyjce z POstkomunizmu maja sie calkiem dobrze,stadion bedzie pewnie przemieniony w twierdze cynizmu i glupoty w imie idzmy razem, ale my bedziemy decydowac gdzie pojdziemy i z kim,a mi nie po drodze z glupkami
12 Listopada 2012, godzina 18:57
Oceniono 18 razy 4
~no.1
W jaki sposób transparent był obelżywy lub prowokacyjny?
Poza prawem istnieje jeszcze coś takiego jak zdrowy rozsądek. Jak widać delegat nie posiada go.
12 Listopada 2012, godzina 13:45
Oceniono 22 razy 4
~Borubar robi herbate w wodzie po pierogach
a Barnim jezdzi na wczasy do Ogorzelin
12 Listopada 2012, godzina 11:19
Oceniono 28 razy -2
~:D
Borubar to ciota zza monitora
12 Listopada 2012, godzina 11:14
Oceniono 27 razy -3
~Borubar
Kibole to cioty.
12 Listopada 2012, godzina 10:28
Oceniono 41 razy -7
~fragi
Należy podejmować trud edukowania młodzieży żeby wiedziała gdzie co wypada a gdzie nie. Miejsce tych transparentów było w niedzielę pod pomnikiem, na rynku a najlepiej w czasie uroczystości. Na stadion noście transparenty o treści sportowej, np."Chojniczanka pany". W czym przejawia się wasz patriotyzm oprócz transparentów?
12 Listopada 2012, godzina 10:03
Oceniono 27 razy 9
~Te
Kibole, faszyści, dresy, łyse bezmózgi...
Osobiście nie jestem kibicem, ale jestem pewien jednego w 100%.
W razie ewentualnego konfliktu zbrojnego, właśnie ci straszni kibole chwyciliby za broń w obronie kraju, a obrażający ich "yntelygenci" spierdalaliby gdziekolwiek byleby ratować swoje bezideowe tyłki, tylko po to, aby potem znów opluwać kibiców za patriotyzm i nazywać faszystami (jak jest z resztą w przypadku AK i NSZ, bo przecież to organizacje czysto faszystowskie, ale na szczęście tylko w mniemaniu czerwonej hołoty, lub niedouczonych w historii swojego kraju "polaków".
Brawo kibice!
12 Listopada 2012, godzina 09:24
Oceniono 38 razy 8
~Nie prawnik ale mieszkaniec
Dziwię się Prezesowi Stowarzyszenia Kibiców Chojniczanki Chojnice nieznajomości przepisów prawnych i rególaminów rozgrywek PZPN-u oraz uchwał tegorz związku (ponoć jest z wykształcenia prawnik) Przytoczę tu kilka ważnych rzeczy a wzasadzie przepisów dotyczących właśnie tych spraw związanych z decyzją OBSERWATORA,który miał prawo tak uczynić jak to zrobił .Cieszcie się że Chojniczanka niedostała walkowera a oto fakty: Rególamin rozgrywek w §22 ust.2 p.b mówi:
Przestrzeganie zakazu wywieszania flag i haseł o treści obelżywej i prowokacyjnej wokół boiska oraz dążenia do wyeliminowania wulgarnych okrzyków widowni w razie nie przestrzegania powyższego, przedstawiciele PZPN (obserwator lub delegat) w porozumieniu z sędzią zawodów mogą nie dopuścić do ich rozpoczęcia lub przerwać mecz.
Oraz Uchwała XV/372 z dnia 29.10.2009 Roku dokładnie opisuje, co jest zabronione kibicom na stadionie i w obrębie stadionu. Polecam tą lektóra nie tylko panu R. prezesowi Stowarzyszenia, ale i tym zagorzałym kibicom, co takie bzdury wypisują na forach internetowych tak na marginesie to z tych kibiców z tego stowarzyszenia nie było wczoraj na manifestacji ku czci NIEPODLEGŁOŚCI tam powinni te transparenty wyeksponować a nie na stadionie COŚ WIDAĆ Z TYM PATRYJOTYZMEM są na bakier. A zasadzie to tylko przykrywka KIBOLI.
12 Listopada 2012, godzina 08:56
Oceniono 41 razy -7
~jacenty
...Boniek juz o tym wie ?! Poinformować PZPN o incydencie - niech wyciagnie konsekwencje wobec tego gościa ! Zresztą Czyrki - czyraki się wycina !
12 Listopada 2012, godzina 08:08
Oceniono 25 razy 3
~gość
oszołomów w przestrzeni publicznej coraz więcej ..ów czyrka / czyrak powinien przeprosić za swoją głupotę, ignorancję i przekroczenie uprawnień, ewentualnie stać przez tydzień obok stadionu z transparentem,, tylko idiota cenzuruje...itp
12 Listopada 2012, godzina 05:44
Oceniono 31 razy 5
~Bogdan
Oj Barmin, Barmin - pojechałeś teraz... Kibole jacy są, tacy są. Nikt ich nie zmieni. Żeby porównywać ich z faszystami trzeba mieć niezły bajzel w głowie. Tym bardziej iż, nie można rozliczać całej grupy z poszczególnymi jednostkami. Flagę przygotowali fani Chojniczanki, tzw. ultrasi - nie mylić z kibolami czyli tzw. "zbrojnym" odłamem kibiców MKSu. Niech bardziej kumaci mnie co najwyżej poprawią. Natomiast to co się stało na stadionie uważam za chore. Taka rzecz po prostu nie powinna się zdarzyć. Ciekawe co by się stało gdyby wszyscy kibice na znak protestu wyszli ze stadionu i kibicowali zza płotu? Myślę, że nie byłoby to takie złe - a by pokazało i uwidoczniło w jednym, iż obserwator ze związku popełnił straszną gafę i nietakt. Rozumiem, gdyby te flagi i napis na nich zawarty obrażał czyjeś uczucia lub nawiązywał do przemocy lub nienawiści kierowanej do jakiejś z grup kulturowych, subkultur czy innych frakcji politycznych. Ale nic takiego na tej fladze nie było napisane. Skandal i zarazem czerwona kartka dla pana Czyrki.
11 Listopada 2012, godzina 23:50
Oceniono 41 razy 17
Do AdminJacek.

Ja jako "kibol", jak to ładnie ująłeś już zaczynam się ciebie bać.
Pozdrowienia dla trzeźwo myślących.
11 Listopada 2012, godzina 21:47
Oceniono 38 razy 12
~do Barnim
Jeżeli kibole są dla ciebie "faszystami" cytując na transparencie słowa Piłsudskiego, to znaczy, że nie szanujesz swojej ojczyzny. Nie potrafię zrozumieć, jak do faszystów można przyrównywać ludzi kultywujących pamieć o polskiej historii.
11 Listopada 2012, godzina 21:39
Oceniono 43 razy 15
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Listopada 2012, godzina 21:02
Oceniono 71 razy -25

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.00 448.00 DKKDKK 61.50 62.90
EUREUR 468.00 480.00 RUBRUB 5.30 5.90
CHFCHF 472.00 487.00 NOKNOK 41.60 43.30
GBPGBP 524.00 539.00 SEKSEK 40.60 42.30
Aktualizacja: 2023-02-08 17:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 439.70 444.35 DKKDKK 61.60 62.80
EUREUR 472.00 476.04 RUBRUB 5.30 5.90
CHFCHF 476.79 482.66 NOKNOK 42.02 42.83
GBPGBP 529.43 535.92 SEKSEK 41.11 42.03
Aktualizacja: 2023-02-08 17:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-08

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.49 zł 7.64 zł 3.29 zł
Circle K 6.7 zł - 7.59 zł 3.21 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.61 zł 3.21 zł
MZK 6.66 zł 6.89 zł 7.54 zł 3.16 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.62 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij