Samowola budowlana na Jesionowej
W lipcu 2012 napisaliśmy tekst dotyczący prywatnej inwestycji wykonanej za zgodą urzędu miejskiego na fragmencie ul. Jesionowej na osiedlu Leśnym. Zainteresowała się nim chojnicka policja i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Jeden z mieszkańców ulicy Jesionowej zwrócił się w marcu 2012 roku do Urzędu Miejskiegow Chojnicach z wnioskiem o wydanie pozwolenia na wykonanie przy jego posesji chodnika oraz utwardzenie fragmentu jezdni poprzez ułożenie płyt drogowych. Zobowiązał się sfinansować całość prac i koszt materiałów. W piśmie prosił ponadto o wydanie warunków, według których wspomniane przedsięwzięcie może zostać zrealizowane. Władze miasta przyjęły tę propozycję i na początku maja 2012 roku w lakonicznym piśmie poinformowały inicjatorów inwestycji, że wyrażają zgodę na jej wykonanie. Nie zawarto w nim żadnych wskazówek, by zgłosić roboty budowlane bądź uzyskać zezwolenie na ich realizację w starostwie powiatowym.
Reklama | Czytaj dalej »
Policja i nadzór budowlany nie zainteresowały się głównym tematem artykułu, którym były wykonane na betonowych płytach drogowych progi spowalniające ruch, ale faktem czy wykonawca tej drogowej inwestycji spełnił wymagania formalno-prawne. Jerzy Kolc, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, dokonał oględzin wspomnianego odcinka ulicy Jesionowej. - Moim zdaniem nastąpiła tam samowola budowlana, gdyż do wykonania fragmentu ul. Jesionowej o długości 80 mb potrzebne było zezwolenie na budowę. Trwa w tej chwili postępowanie wyjaśniające. Najprawdopodobniej zakończy się wydaniem orzeczenia o uregulowaniu przez inwestorów opłaty legalizacyjnej. Wynosi ona, zgodnie z ustawowym taryfikatorem, 25 tysięcy złotych. Jeśli nie zostanie wniesiona, konieczna będzie rozbiórka powstałego chodnika i nawierzchni drogowej – przekazał nam Jerzy Kolc.
Podobna historia miała miejsce w 2011 roku w Rytlu. Wówczas jeden z jego mieszkańców sądził, że wystarczy zgoda Urzędu Miejskiego w Czersku, by móc na swój koszt utwardzić polbrukiem odcinek ul. Jatowskiej. Mylił się, gdyż chojnicki PINB doprowadził do rozbiórki tej samowoli budowlanej. Niewykluczone, że w Chojnicach będzie podobny finał. Nie byłoby tego zamieszania, gdyby inicjator z Jesionowej dostał z urzędu miejskiego wskazówki, o które prosił w swym wniosku.
"Prywatne progi na Jesionowej" - tekst z lipca 2012.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (32)
- Komentarze Facebook (...)
32 komentarzy
W latach 2008-2012 liczba urzędników administracji centralnej wzrosła o 19 285, co daje wzrost o 10,64 proc. (wzrost ten obejmuje osoby zatrudnione w oparciu o umowy o pracę oraz umowy o dzieło i umowy zlecenia). Wzrost ten obrazuje porównanie do wybranych miast w Polsce. Oznacza on, że w ciągu 5 lat rządów PO z kieszeni podatnika finansowane jest dodatkowe miasto urzędników wielkości na przykład Nakła, Pułtuska, Sulejówka lub Wieliczki.
Rozrost biurokracji pociągnął za sobą podniesienie kosztów jej utrzymania. Wydatki na administrację publiczną w latach 2008-2012 wzrosły o 10,6 mld zł, a przeciętny podatnik płaci na administrację publiczną średnio 1034 zł rocznie.
Wynagrodzenia w sektorze publicznym rosną szybciej niż w sektorze prywatnym. Najszybciej wynagrodzenia rosną w administracji rządowej.
Zwiększanie wydatków na administrację publiczną powinno powodować wzrost jej efektywności. W Polsce jest dokładnie na odwrót, o czym przekonują nas międzynarodowe badania. W rankingu „Doing Business” Polska spadła w roku 2012 w porównaniu do 2011 w większości badanych kategoriach.
urzad miasia nie wykazal zadnego szacunku dla mieszkanca finansujacego utwardzenie nawierzchni. czym oni sie tam zajmuja? spijaniem kawy, czy patrzeniem ile zostalo do 15tej??? bo przeciez przez ich rece przechodzi wiele przetargow na budowe drog w miescie i jakos wtedy wiedza co i jak trzeba zalatwiac aby papiery byly ok. ale obywatela to maja w d...
i teraz 25 tys kary? jesli droga jest pod jakims katem zle zbudowana to wystaczy poprawic a kare to niech zaplaci ten urzedas z wladz miasta co sie podpisal pod tym papierkiem. bo jak narazie moga pisac co im sie podoba, przeciez i tak nie odpowiadaja. a szkoda...
Inspektor Nadzoru Budowlanego robi to do czego został powołany.
Czekamy na wyciagnięcie odpowiedzialności od urzednika, który wydał taką decyzje i nie o wszystkim poinformował wnioskodawcę ! No chyba ...że jak zawsze wszystko zostanie zamiecione pod dywan ...ale to już inna bajka ...
Dlaczego milicjanci chodzą na patrole parami?
Bo jeden umie pisać, a drugi czytać.
Wiceburmistrzowie do roboty, a nie wycieczki do Mozyra, Korsunia i gdzie tam jeszcze. Obywatel chce wyłożyć na cele ogółu pieniądze to należy dopilnować aby wszystko grało. I pomóc aby nie było kłopotów.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!