Zabawa nauką z UMK
Skok Felixa Baumgartnera transmitowany przez telewizję oglądały miliony. Wyczyn austriackiego spadochroniarza, który skoczył z wysokości ponad 39 km, przeszedł do historii. Na tym ciekawym przykładzie o zasadach fizyki opowiadał dr Andrzej Karbowski z Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości organizowanego przez Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe na uczniów gimnazjów i liceów czekały liczne atrakcje. Nauką można się bawić, o czym przekonywali pracownicy naukowi toruńskiej uczelni. Chemia może być np. wystrzałowa ku uciesze młodzieży. Dzięki skokowi Felixa Baumgartnera pewnie więcej osób kojarzy termin stratosfera. Dziś podczas wykładu uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o rozrzedzonym powietrzu. Felix tego doświadczył. W stratosferze ciśnienie jest tysiąc razy mniejsze niż w atmosferze. Co się wówczas może stać? W warunkach laboratoryjnych woda w szklance zaczęła wrzeć. - To samo mogło się stać z krwią Felixa. Nikt nie skakał z takiej wysokości, więc nie było wiadomo co się może wydarzyć – opisywał dr Andrzej Karbowski.
Reklama | Czytaj dalej »
Młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z ciekawostkami przygotowanymi przez ekonomistów, fizyków, chemików, informatyków, archeologów, jak również z ofertą uczelni, którą być może wybiorą za kilka lat.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!