Toalety mają święto
Od 2001 roku 19 listopada jest Światowym Dniem Toalet. Ustanowiła go Światowa Organizacja Toalet na swym pierwszym kongresie w Singapurze. Nasze miasto ma również na polu publicznych toalet sporo własnych osiągnięć.
Zdecydowanie najsłynniejsza z nich stoi od 2009 roku na parkingu przy ul. Mickiewicza, opodal miejskiego stadionu. Jej elewacja jest z czarnych polerowanych płyt granitowych. Drzwi do jednoosobowej kabiny toalety otwierają się automatycznie po wrzuceniu monety jednozłotowej. Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim nie ma problemu ani z dojazdem samochodem w to miejsce, ani ze skorzystaniem z WC. W wyposażeniu jest muszla ustępowa z systemem samoczynnego mycia, dezynfekcją chemiczną i suszeniem. Podłogę i ściany obsługuje system automatycznego zmywania i suszenia. Jest także stolik do przewijania niemowląt, bezdotykowy zestaw do mycia rąk z ciepłą wodą, dozownikiem mydła i suszarką. W trakcie wizyty, która może trwać maksimum kwadrans, leci z głośniczka dyskretna muzyczka. Niestety, prawie zagłusza ją szum wentylatora. Bez kosztu przyłączy i zewnętrznego monitoringu toaleta kosztowała miejski budżet 300 tysięcy złotych. Zastąpiła publiczną toaletę przy ul. Gimnazjalnej, którą sprzedano wraz z działką za 660 tys. zł. W listopadzie 2009 roku nasza toaleta z Mickiewicza była bohaterką telewizyjnego reportażu. Dziennikarzy z TVN24 zainteresował także fakt przeprowadzenia przez urząd miejski sondażu wśród korzystających z tej „sławojki XXI wieku”.
Reklama | Czytaj dalej »
Autorskim pomysłem naszych władz, o którym także pisaliśmy, jest ustawienie przenośnej toalety przy średniowiecznych murach, w pobliżu Bramy Człuchowskiej. Ustawiono ją na prośbę kierowców taksówek z pobliskiego postoju. Był okres, kiedy podobne urządzenie stało przy budynku dworca PKP, ale na szczęście jest już uruchomione WC w jego wnętrzu. Wkrótce ma być dostępna pierwsza publiczna toaleta w parku 1000-lecia. Znajdzie się w budynku zaplecza części sportowej.
Sprawdziliśmy z okazji tego święta dostępność do toalet w kilku gmachach publicznych. W ratuszu jedyna otwarta dla interesantów toaleta znajduje się na najniższej kondygnacji, na której jest zlokalizowana siedziba straży miejskiej. W siedzibie władz powiatu chojnickiego publiczna toaleta jest na pierwszym piętrze. Na tej samej kondygnacji jest sala obrad rady powiatu. W chojnickim Sądzie Rejonowym toalety dla publiczności są zamknięte na klucz, który można otrzymać od pracownika ochrony.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!