Język łączy Gochów
Wójt gminy Lipnica Andrzej Lemańczyk, a także sąsiad Rafała Maliszewskiego, autora rozprawy doktorskiej „Język jako więź wewnątrzgrupowa we wspólnocie komunikatywnej Gochów”, przybliżył postać dr Maliszewskiego. - Takich zdolności językowych jakie ma, to można tylko pozazdrościć. Zna angielski, niemiecki, włoski, łacinę – wyliczał. Mieszkaniec Borzyszków w swojej książce postanowił przyjrzeć się językowi Gochów. - Pan Rafał urodził się w Bytowie, ale jest wierny Gochom i Borzyszkowom – mówił wójt gminy Lipnica. Gochy leżą na południu Kaszub i obejmują niewielki obszar pomiędzy Bytowem a Chojnicami. Lipnica stanowi właśnie jego centralną część.
Rafał Maliszewski jest wicedyrektorem Wspólnoty Szkół Katolickich. Z wykształcenia filozof, pedagog, językoznawca, z zamiłowania kaszubolog. - W 2011 roku z wyróżnieniem obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim – o bohaterze spotkania mówił wójt Andrzej Lemańczyk. Praca o języku Gochów została wydana i można ją było nabyć podczas piątkowego spotkania (16.11) w Kurzej Stopie. Książka „Język jako więź wewnątrzgrupowa we wspólnocie komunikatywnej Gochów” jest dostępna także w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Reklama | Czytaj dalej »
Dr Rafał Maliszewski badał wspólnotę, która tworzy kod językowy. - Przyjrzałem się językowi pod względem socjologicznym. Wspólnota Gochów wyróżniała się wielojęzykowością – mówił autor rozprawy doktorskiej. Dla przykładu w dwóch wsiach położonych obok siebie inaczej wymawiano te same słowa. Z przeprowadzonych wywiadów i ankiet wyłonił się wielki szacunek do etnicznego kodu językowego. - 68 % ankietowawnych z łatwością posługiwało się kaszubszczyzną w codziennych sytuacjach – opisywał dr Maliszewski. Czy w przyszłości język kaszubski będzie miał rację bytu? - Dużym wyzwaniem będzie utrzymanie języka – przyznał kaszubolog. Niby dla ankietowanych ważne jest przekazywanie języka, ale z posyłaniem na jego lekcje jest już gorzej. - Nauczanie w szkołach odbywa się stosunkowo od niedawna. Można też postawić pytanie – jakiego Gocha wykreuje szkoła? - zastanawiał się autor pracy.
Promocji książki towarzyszyły też kaszubskie gawędy prezentowane przez gawędziarkę z Lipnicy Annę Gliszczyńską. Organizatorem spotkania było Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!