Współczesne wiedźmy
Wiedźma to pejoratywne określenie postaci, która w tradycyjnym pojmowaniu jest osobą zamkniętą w sobie, stroniącą od innych ludzi, a przede wszystkim złośliwą i posiadającą tajemnicze zdolności budzące niepokój u zwykłych ludzi. Tymczasem w słowiańskim społeczeństwie przedchrześcijańskim, wiedźma utożsamiana była z kobietą posiadającą wiedzę, związaną z ziołolecznictwem, medycyną i przyrodą.
W czwartkowy wieczór (22.11) Chojnicki Dom Kultury przygotował artystyczne wydarzenie, będące prezentacją wiedźm XXI wieku. Współczesne wiedźmy to kobiety światłe i wrażliwe, które by zaczarować świat, zrezygnowały z magii na rzecz sztuki. Wieczór otworzyła etiuda zainspirowana szekspirowskim ”Makbetem”, przygotowana przez Chojnickie Studio Rapsodyczne. Tu po raz pierwszy ujawniły się wiedźmy, które roztoczyły przed tytułowym bohaterem wizję ponętnej przyszłości. Rozpaliły w nim apetyt na władzę i niecnymi knowaniami doprowadziły do upadku.
Reklama | Czytaj dalej »
W rolę wiedźm wcieliły się także Wanda Sawicka, Katarzyna Gołębiewska, Paulina Główczewska i Anna Mackiewicz–Chojnacka, które w holu domu kultury prezentowały swoje prace. Malarstwo, rzeźba i fotografia - takim przekazem posługują się współczesne wiedźmy. Anna Mackiewicz–Chojnacka pojawiła się także na scenie z zespołem Pół Świata Dalej, który zakończył czwartkową imprezę. Ich wykonanie tradycyjnych pieśni bałkańskich, polskich, cygańskich i węgierskich, było nietypowym doświadczeniem, które wywołało wśród publiczności emocje trudne do zdefiniowania.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!