Środa, 28 Lutego 2024 | Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Czekają na niższy czynsz

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej.

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej.

Funkcjonowanie Samorządnego Centrum Młodzieżowego jest najważniejszym zadaniem Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Tak wynika ze sprawozdania niedawno przedstawionego przez prezesa zarządu Michała Karpiaka.

W ciągu pięciu lat istnienia fundacji jej działalność ogniskowała się na społecznej aktywizacji młodzieży poprzez angażowanie jej do takich akcji, jak warsztaty muzyczne z udziałem mieszkańców Emsdetten czy organizowanie Dnia Kultury Młodzieżowej w czasie czerwcowego święta miasta. Nie brakowało koncertów i przedstawień teatralnych, cyklu szkoleń pn. „Młodzi aktywni”, wyjazdów na festiwal rockowy Dettenrockt w Emsdetten. Trwa właśnie program zajęć biblioterapeutycznych dla podopiecznych chojnickiego aresztu śledczego. Regularnie w siedzibie Samorządnego Centrum Młodzieżowego przy ul. Angowickiej odbywają się próby zespołów muzycznych i teatralnego. Na różne formy swej działalności fundacja pozyskuje z Urzędu Miejskiego granty. W 2010 roku było to ok. 5 tys. zł (8% całego budżetu). Rok później było to 8,5 tys. zł (25%). W bieżącym roku pozyskano na razie ok. 14 tys. zł (24%).

Reklama | Czytaj dalej »

Najkosztowniejszą pozycją w budżecie fundacji jest utrzymanie centrum młodzieżowego. Unijna dotacja z programu „Młodzież w działaniu”, z której idą środki na ten cel, wkrótce skończy się. Zapytaliśmy Michała Karpiaka, czy szuka nowej siedziby. – Nie znaleźliśmy na razie nic innego. Lokal po jednym z klubów otrzymaliśmy od ZGM w drodze negocjacji. Wcześniej odbyły się dwa przetargi, do których nikt nie przystąpił. Płacimy prawie 830 zł czynszu za lokal. To stawka komercyjna, która była podana w przetargach. Złożyliśmy do władz spółki i Urzędu Miejskiego prośbę o jego obniżenie. Czekamy teraz na odpowiedź. Dodam, że nie wiedzieliśmy wcześniej o konieczności wydawania sporych pieniędzy na rachunki za energię elektryczną zużywaną przez osuszacze. Zainwestowaliśmy także w doprowadzenie do stanu jakiejkolwiek używalności instalację elektryczną. Naprawialiśmy instalację sanitarną, wytłumiliśmy ściany. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby o niższy czynsz – odpowiedział nam Michał Karpiak.

Przyłączamy się do tego wniosku. Może po przekazaniu przez ZGM tego lokalu do zasobu miejskiego byłoby możliwe zastosowanie podobnego rozwiązania, które jest stosowane w przypadku Domku pod Sosną w Lasku Miejskim oraz salki gimnastycznej przy ul. Grunwaldzkiej? Ich gospodarze otrzymali te obiekty w bezpłatne użyczenie. Muszą za to dbać o ich utrzymanie (w pierwszym przypadku także o plac zabaw), płacić za media.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~Michał Karpiak
Różnie w różnych latach. W 2011 roku środków prywatnych było sporo - niemal 30%, ale był to z kolei "słaby" rok jeśli chodzi o pozyskiwanie środków publicznych i przychodów w ogóle. W tym roku z kolei więcej jest środków publicznych i środki prywatne to kilka procent, na pewno nie kilkanaście (rok się jeszcze nie skończył, więc na dokładniejsze dane trzeba poczekać).
28 Listopada 2012, godzina 23:26
Oceniono 2 razy 2
ile w procentach ? nie chodzi mi o dokladnosc ... kilka czy kilkanascie procent "udzialu wlasnego?
28 Listopada 2012, godzina 23:13
~Michał Karpiak
Środki pozyskane ze źródeł publicznych to zdecydowana większość naszego budżetu. Staramy się natomiast aby nie były to tylko lokalne źródła publiczne (tj. samorządy). Fundacja nie prowadzi ani działalności gospodarczej ani odpłatnej. Darowizny i środki uzyskane w zbiórkach publicznych to kilka procent przychodów, co i tak jest bardzo cenne (zapewnia tzw. "wkłady własne" - w tym miejscu wielkie podziękowania dla wspierających fundację!).
Jedną rzecz trzeba też wyjaśnić: pozyskujemy środki publiczne dlatego że realizujemy zadania publiczne. Ich wykonanie zlecają nam samorządy, ministerstwa i inne instytucje dysponujące środkami publicznymi (agencje programów unijnych, instytucje takie jak Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży). To ich zadania wynikające z przepisów prawa (proszę zerknąć choćby do ustawy o samorządzie gminnym - art. 7). Zlecają je organizacjom pozarządowym ponieważ organizacje dorzucają swoje "trzy grosze", których instytucje publiczne nie posiadają (trochę finansów, ale przede wszystkim ludzi z pasją, wolontariuszy, partnerów zagranicznych, oryginalne pomysły, znajomość środowisk lokalnych itp.). Nie dostajemy więc środków publicznych po prostu na działalność (czyli dotacji podmiotowych) a na konkretne zadania które pokrywają się z zadaniami instytucji publicznych (dotacje celowe). To część systemu redystrybucji, który można pochwalać lub nie, ale jest to system w naszym kraju i UE obowiązujący.
28 Listopada 2012, godzina 23:03
Oceniono 3 razy 3
do zadania tego pytania zainspirowal mnie ten fragment artykulu :"Na różne formy swej działalności fundacja pozyskuje z Urzędu Miejskiego granty. W 2010 roku było to ok. 5 tys. zł (8% całego budżetu). Rok później było to 8,5 tys. zł (25%). W bieżącym roku pozyskano na razie ok. 14 tys. zł (24%)."
u mnie zrobilo to wrazenie ze taki jest procentowy udzial finansowania waszej dzialalnosci z budzetow "publicznyh". po pana odpowiedzi- liczac na nastepna odpowiedz zadam jeszcze jedno pytanie:
jakie jest finansowanie waszej dzialalnosci w latach 2010,2011,2012 z pieniedzy publicznych (najlepiej tez w procentach)?
28 Listopada 2012, godzina 22:27
~Michał Karpiak
Nie. W tym roku były też dotacje z Powiatu Chojnickiego (na Dzień Kultury Młodzieżowej) i Gminy Miejskiej Człuchów (na wydanie publikacji).
28 Listopada 2012, godzina 19:57
Oceniono 3 razy 3
to ja tez zadam pytanie:
czy wymienione w artykule dofinansowanie z UM to jedyne dofinansowanie Waszej organizacji z budzetow samorzadowych?
27 Listopada 2012, godzina 22:40
~Michał Karpiak
Proszę bardzo. Średnia to 19 lat.
27 Listopada 2012, godzina 21:01
Oceniono 5 razy 5
~do Michał Karpiak
Dziękuję za wyjaśnienie. A mogę jeszcze prosić o średnią wieku tych ponad 20 wolontariuszy, którzy pomagali w organizacji festiwalu Dettenrockt?
27 Listopada 2012, godzina 20:02
Oceniono 1 raz 1
~Michał Karpiak
czy pomylę się twierdząc, że fundacja ta większość swoich środków przeznacza na "wymianę młodzieży" czyli sprowadzanie zespołów z miast partnerskich na koncerty w Chojnicach i odwrotnie

Spora pomyłka. Może te działania są bardziej widoczne, ale wydatki na wymianę muzyczną są stosunkowo małą częścią budżetu fundacji. Zresztą działalność "muzyczna" idzie ściśle w parze z działalnością młodzieżową. Koncerty są organizowane w miarę samodzielnie przez młodych wolontariuszy. W wyjazdach organizowanych przez fundację nie biorą udziału wyłącznie muzycy (vide wyjazd na festiwal Dettenrockt - czteroosobowa kapela w grupie ponad 20 uczestników-wolontariuszy pomagających w organizacji festiwalu).
Pozdrawiam
27 Listopada 2012, godzina 19:08
Oceniono 6 razy 6
~fr.
do rysiu ~ 850zł jest samego czynszu , a walka z wilgocią? a ogrzewanie ? a prąd?
27 Listopada 2012, godzina 11:00
Oceniono 4 razy 4
~do fe
Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej nie ma słabego przebicia. Dowodem niech będzie dla Ciebie fakt, że jej założycielem i prezesem zarządu jest urzędnik z ratusza. Jak można wyczytać w statucie, fundacja ta posiada szeroko zakrojone cele, które realizuje zarówno poprzez promowanie dorobku kulturalnego i gospodarczego regionu chojnickiego i człuchowskiego, jak i również promocję zatrudnienia na lokalnym rynku pracy regionu chojnickiego i człuchowskiego oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wyrównywanie szans rozwojowych mieszkańców regionu chojnickiego i człuchowskiego znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej oraz wspieranie ich reintegracji społecznej i zawodowej. Fundacja może również funkcjonować jako stowarzyszenie. Fundacja wykazuje się działalnością zgodną ze swoim statutem i to się chwali. Zapisy statutu nie są tylko czczą paplaniną. Jednakże czy pomylę się twierdząc, że fundacja ta większość swoich środków przeznacza na "wymianę młodzieży" czyli sprowadzanie zespołów z miast partnerskich na koncerty w Chojnicach i odwrotnie. Taka zasłonka dymna. Mamy już Stowarzyszenie Partnerstwa Miast, mamy zatem i Fundację rozwoju. Wiadomo, że im więcej organizatorów różnych przedsięwzięć kulturalnych tym ciężej dojść do tego co i ile kosztowało (przykład ostatnie Dni Chojnic) ale i więcej możliwośc na pozyskanie środków z różnych funduszy na własne cele. Zajmowanie się chojnicką młodzieżą to temat poboczny, dlatego traktowany trochę po macoszemu. Teraz można się spodziewać, że ZGM nie wyrazi zgody na obniżkę czynszu, pieniędzy za wykonane naprawy nie zwróci, a młodzież z braku funduszy znów zostanie na lodzie.
27 Listopada 2012, godzina 10:16
Oceniono 6 razy 4
~qube
Ich gospodarze otrzymali te obiekty w bezpłatne użyczenie. Muszą za to dbać o ich utrzymanie (w pierwszym przypadku także o plac zabaw), płacić za media.
Coś Aurohsom, czy jak oni się tam zwą, nie wychodzi to dbanie o plac zabaw. Coś naprawili wg swojego widzimisię i na tym koniec. Czy w parku czasem nie był z wizytą inspektor nadzoru budowlanego i nie kazał naprawić urządzenia z placu zabaw zgodnie z ich pierwotną wersją? Jak ta sprawa się skończyła? Bo w parku ciągle widać prowizorkę.
27 Listopada 2012, godzina 09:46
Oceniono 3 razy 3
~rysiu
850 zł za ten budynek to nie jest wcale dużo w tym budynku można by było spokojnie otworzyć jakiś interes ja za mieszkanko w bloku płace 1100 zł samego czynszu przy 60 m2 z checią za 850 zł wziołbym ten budyneczek
27 Listopada 2012, godzina 08:35
Oceniono 8 razy -4
~fe
Bogatej fundacji w Lasku Miejskim oddali domek w pełni sprawny a biedna fundacja musiała wszystko naprawić i zmodernizować na własny koszt i jeszcze w dodatku muszą płacić za wynajem coś tu nie gra na pewno mają słabe przebicie i robią to dla młodych jak by robili dla bogatych to na pewno by dostali wypasiony obiekt za darmo. Widać, jaka jest ta demokracja.
27 Listopada 2012, godzina 06:18
Oceniono 12 razy 10
~rd.
Kto by to wziął? Ogrzewania nie ma, instalacje wszelkie w rozsypce. Miasto darmo to dać młodzieży powinno, tym bardziej, że młodzi się"wykazali"...
26 Listopada 2012, godzina 22:00
Oceniono 5 razy 3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 407.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 428.00 434.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 33.10 34.70
GBPGBP 499.00 508.00 SEKSEK 37.50 38.50
Aktualizacja: 2024-02-28 13:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.10 400.96 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 428.44 432.17 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.61 455.02 NOKNOK 33.30 34.60
GBPGBP 499.60 505.93 SEKSEK 37.60 38.40
Aktualizacja: 2024-02-28 13:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.44 zł 7.14 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.42 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.87 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij