Środa, 01 Lutego 2023 | Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Nauczycielskie chorobowe pod lupą ratusza.Aktualizacja

Nauczyciele w dniu swego święta odbierają nagrody w sali obrad rady miejskiej - 10/2011 r.

Nauczyciele w dniu swego święta odbierają nagrody w sali obrad rady miejskiej - 10/2011 r.

Pod koniec października 2012 roku burmistrz Arseniusz Finster zwrócił się do dyrektorów szkół samorządowych, by wystąpili do orzecznika ZUS o przeprowadzenie przez niego badań połowy losowo wybranych nauczycielskich zwolnień lekarskich. Mamy już gotowy raport z tych działań.

Na początku listopada ub.r. przekazano nam kopię pisma z 25.10.2012 r. skierowanego przez burmistrza Arseniusza Finstera do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów z następującym zaleceniem (poleceniem?): „W związku z napływającymi sygnałami o zwiększaniu się w ostatnim czasie ilości nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich, co skutkuje zwiększaniem się liczby doraźnych godzin ponadwymiarowych, a w konsekwencji wzrostem wydatków bieżących, polecam wystąpienie do rzecznika ZUS-u o przeprowadzenie badań 50 % losowo wybranych zwolnień lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz przedstawienie w terminie do 15 listopada 2012 r. informacji o stanie realizacji ww. zalecenia.”

Reklama | Czytaj dalej »

Po upływie terminu podanego w piśmie z UM zwróciliśmy się z zapytaniem do wszystkich dyrektorów o udzielenie informacji dotyczących realizacji zalecenia burmistrza. Prosiliśmy o przekazanie odpowiedzi na takie pytania, jak wysokość absencji chorobowej w ostatnich dwóch latach szkolnych wśród nauczycieli; ilość „doraźnych godzin ponadwymiarowych” spowodowanych przez zwolnienia lekarskie; czy w tym czasie wzrosły z tego powodu wydatki bieżące szkoły czy sposób losowego wyboru grupy zwolnień lekarskich, które miały być wysłane do zbadania przez rzecznika ZUS-u. Z jednym wyjątkiem od każdego z dyrektorów otrzymaliśmy jednakowe pisma z odmową udzielenia odpowiedzi. „W odpowiedzi na pismo z dnia 20.11.2012 r. informuję, że szkoła nie gromadzi informacji we wszystkich kategoriach przez Państwa oczekiwanych, zatem żądane informacje należy uznać za przetworzone, co wymaga przeprowadzenia stosownych analiz i zaangażowania środków osobowych. Ponadto możecie Państwo otrzymać informację przetworzoną, jeżeli jest to istotne dla interesu publicznego, którego we wniosku Państwo nie wykazali. W związku z tym (…) wzywam do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie interesu publicznego, na podstawie którego domagają się Państwo przetworzenia informacji i jej udostępnienia.” – napisali dyrektorzy miejskich placówek oświatowych. Natomiast ze Szkoły Podstawowej nr 3 otrzymaliśmy informacje, że łączna liczba godzin doraźnych z tytułu zwolnień lekarskich wynosiła w kwietniu 2011 14 g., kwietniu 2012 7 g., październiku 2011 zero, październiku 2012 2 g., w grudniu 2011 1 g., od 25.10 do 25.11.2012 chorowało 10 osób. Trzy z nich wzięły opiekę nad chorymi dziećmi. „W okresie badanym, tj. 06.11.2012 r., na zwolnieniu lekarskim przebywały dwie osoby, w tym jedna w ciąży. W związku z tym do orzecznika ZUS Dyrektor Szkoły wystąpił o skontrolowanie jednej osoby. Dyrektor szkoły powołał komisję, która wyłoniła pracownika w drodze losowania. W piśmie otrzymanym dnia 19.11.2012 r. ZUS poinformował, że nie było możliwości przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego, w związku z powyższym ZUS wystąpił z prośbą do wystawiającego zaświadczenie lekarskie o udostępnienie dokumentacji medycznej będącej podstawą wydania powyższego zaświadczenia w celu podjęcia dalszych czynności kontrolnych. Po czym w piśmie otrzymanym dnia 04.12.2012 r. ZUS poinformował, że lekarz orzecznik nie stwierdził nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji lekarskiej, dotyczącej badanego pracownika.” – przekazał nam dyrektor Karol Kołyszko.

Zrezygnowaliśmy z dalszej korespondencji z dyrektorami szkół, ale w zamian pod koniec listopada 2012 wystąpiliśmy do burmistrza o udostępnienie kopii odpowiedzi, które otrzymał na swe pismo z 25 października. Wynika z nich m.in., że w SP-1 „po dokonaniu wnikliwej analizy zwolnień lekarskich za 09-11.2011 (112 dni) i 09-11.2012 (79 dni) nie stwierdzono wzrostu ilości nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich.” Natomiast z odpowiedzi dyrektor Gimnazjum nr 1 można dowiedzieć się, że w dniu 6.11.2012 „Komisja przeprowadziła losowanie osób przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich (3 osoby) i skierowała na badanie lekarskie do orzecznika ZUS 2 osoby”.

W połowie grudnia zamierzaliśmy podsumować temat nauczycielskich „chorobowych”, więc poprosiliśmy Arseniusza Finstera o odpowiedź na kilka pytań. Chcieliśmy wiedzieć, czy otrzymane wyjaśnienia ze szkół uważa za wystarczające; czy te odpowiedzi potwierdziły sygnały o zwiększaniu się w ostatnim czasie ilości nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich, a także czy przewiduje podjęcie w tej sprawie kolejnych kroków administracyjnych. Otrzymaliśmy wyjaśnienie, że odpowiedzi uzyskamy do 15 stycznia 2013, gdyż urząd czeka na pismo z ZUS-u dotyczące kontroli zwolnień. - Niektóre szkoły wystąpiły o taką procedurę. Analizujemy również szerzej problem zwolnień w aspekcie czasowym w różnych okresach, porównujemy ilości, szukamy przyczyn – przekazał nam burmistrz.

Dziś (16.01) uzyskaliśmy stanowisko burmistrza Arseniusza Finstera. „Z tabeli wynika między innymi, że w okresie przedświątecznym, tj. grudzień 2011, liczba godzin wynosiła 359, a w październiku tylko 197. Zebranie informacji za styczeń 2013 r. potwierdzi lub nie, powyższą tendencję. W czterech przypadkach dyrektorzy szkół wystąpili do rzecznika ZUS o zbadanie w okresie 25.10.2012 r. do 25.11.2012 r. zasadności udzielania zwolnień chorobowych. Orzecznik ZUS uznał 3 zwolnienia za zasadne, natomiast w 1 przypadku badanie trwa. Dalsze analizy dotyczące czasookresu zwolnień lekarskich będą prowadzone po upływie m-ca stycznia 2013.” – napisano m.in. w załączonym do niniejszego artykułu piśmie z UM.

Maciej Werra, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty, Wychowania i Kultury, skomentował dla nas korespondencję ratusza z dyrektorami szkół i gimnazjów: - Przepisy prawa umożliwiają pracodawcy występowanie do ZUS-u w celu skontrolowania zasadności zwolnienia lekarskiego. Natomiast polecenie dyrektorom szkół, aby zwrócili się o skontrolowanie połowy zwolnień lekarskich uważam za krok niewłaściwy z kilku powodów. Nie wierzę, by aż taka ilość nauczycieli nadużywała zwolnień lekarskich, ponieważ jest to po prostu finansowo nieopłacalne (utrata 20 % wynagrodzenia). Często obserwuję sytuację wręcz odwrotną - zachrypniętych, zakatarzonych nauczycieli prowadzących lekcje. Nie wierzę, żeby lekarze na masową skalę wydawali osobom nieuprawnionym zwolnienia. Nie widzę powodu, dla którego mieliby to czynić. Z kolei wzywanie do Słupska ludzi chorych, wylosowanych przypadkowo, do kontroli, uważam za nękanie. Można mieć nadzieję, że nie wylosowano żadnego pracownika w gipsie, z nowotworem, po wylewie czy zawale. Rzeczywiście są szkoły, w których liczba zwolnień lekarskich jest wyższa, niż w innych placówkach. Z praktyki związkowej wiem, że w szkołach tych panują konflikty pomiędzy dyrekcją a pracownikami, noszące znamiona mobbingu. Moim zdaniem należałoby się raczej przyjrzeć pracy dyrektorów tych szkół i tu szukać przyczyn podupadania na zdrowiu pracowników. Powszechnie wiadomo, że długotrwały stres jest przyczyną wielu chorób. Z przykrością zauważam, że wiele samorządów, zapewne z powodów finansowych, prowadzi działania deprecjonujące środowisko nauczycielskie.

Pismo burmistrza A.Finstera z 25.10.2012 do dyrektorów szkół.

Odpowiedź dyrektora Zespołu Szkół nr 7 na nasze pismo z 11/2012.

Odpowiedź burmistrza A.Finstera z 16.01.2013

Aktualizacja z 18.01.2013.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster nawiązał do tematu kontroli nauczycielskich zwolnień lekarskich, o którym jest niniejszy artykuł. Stwierdził m.in.: "To nie są działania wymierzone przeciw nauczycielom. W żaden sposób. Głęboko cenię pracę nauczycieli i ich zaangażowanie. Wiem, że często jest tak, że chorzy przychodzą do pracy. Ale my, jako organ prowadzący, który finansuje nadgodziny, mamy prawo, a wręcz obowiązek, żeby dociekać przyczyn." Całość wypowiedzi w wersji audio poniżej.

A.Finster o kontroli zwolnień lekarskich.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

154 komentarzy

~Jarząbek Wacław
Uprzejmie informuję, iż od wczoraj Marzena O. bezczelnie i bezwstydnie chodzi po szkole.
Najgorsze jest jednak to, że niektórzy żadnej świętości się nie boją i bez żadnego zażenowania z nią rozmawiają. Listę nazwisk sporządzę zaraz po zakończeniu pracy i dostarczę w późniejszym terminie.

To pisałem ja, Jarząbek Wacław.
15 Marca 2013, godzina 12:54
Oceniono 10 razy 10
~Zaciekawiony
Czy to alergia na Marzenkę, która dzisiaj powrócila do pracy z urlopu dla poratowania zdrowia?
14 Marca 2013, godzina 19:00
Oceniono 17 razy 17
~Jarząbek Wacław
Niech w szczęściu i miłości
powraca nam do zdrowotności
szefowa naszego folwarku!!!!!

To pisałem ja, Jarząbek Wacław.
14 Marca 2013, godzina 16:04
Oceniono 22 razy 22
~Wizard
Mam nadzieję, że burmistrz "jako organ prowadzący" skorzysta ze swego "prawa, a wręcz obowiązku, żeby dociekać przyczyn" zwolnień lekarskich swoich dyrektorów i wystąpi "do orzecznika ZUS o przeprowadzenie przez niego badań połowy losowo wybranych" dyrektorskich zwolnień lekarskich.
14 Marca 2013, godzina 10:52
Oceniono 34 razy 34
~Ojejku!
Nasza kochana pani dyrektor nam się rozchorowała. I to w okresie przedświątecznym!
14 Marca 2013, godzina 08:07
Oceniono 28 razy 28
~Zapytanie
Czy społeczna komisja powołana w Gimnazjum nr 1 sprawdziła już prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego przez panią dyrektor Malgorzatę H.?
13 Marca 2013, godzina 18:48
Oceniono 42 razy 36
~fax
tak nieprofesjonalnego i nieuczciwego ,,sondażu,, przeprowadzonego przez PRACODAWCĘ dot. mobbingu nigdzie jeszcze nie było..wygodniej udawać, że jest dobrze, kiedy jest FATALNIE?
07 Lutego 2013, godzina 12:31
Oceniono 38 razy 26
~VBN
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Lutego 2013, godzina 11:53
Oceniono 34 razy -14
~Do powyzej
Lojalności czy strachu?
07 Lutego 2013, godzina 11:48
Oceniono 17 razy 11
~do Chochoł
Nauczyciele nigdy nie zrobią czegoś takiego. Na wczorajszym spotkaniu w ratuszu (poza nielicznymi) dali dowód głębokiej lojalności wobec swoich dyrektorów oraz dowód na to że lepiej udawać że problemu nie ma.
07 Lutego 2013, godzina 09:08
Oceniono 22 razy 18
~th.
Aleś durny... Najważniejsza w szkole jest młodzież. A spora jej część ma za pasem testy. Ważne dla nich, bi mogą poniekąd na tych młodych życiach zaważyć. Dla żadnego normalnego nauczyciela nie jest to czas na rzucanie pracy, żeby język wytknąć finsterowi.
06 Lutego 2013, godzina 22:00
Oceniono 25 razy 13
~Chochoł
Nauczyciele którzy mają odwagę, powinni wstać i wyjść za P. Marzeną, ciekawe co by wtedy ratusz zrobił, jakby nagle ze szkoły odeszło prawie całe grono pedagogiczne ?
06 Lutego 2013, godzina 21:50
Oceniono 31 razy 21
~Cliff
Pozwolę sobie na taki komentarz. Bardzo współczuję i jednocześnie kibicuję paniom, które bronią się i walczą o swoje prawa. Mają odwagę, chociaż uważam, iż nie jest im lekko. Natomiast zadziwia mnie bierność pozostałych nauczycieli. Tajemnicą poliszynela jest, że w tej szkole jest powiedzmy "dobra" atmosfera. Teraz jeszcze ta śmieszna kontrola zwolnień lekarskich. Ktoś robi sobie z was jaja. Strach paraliżuje. To jest zrozumiałe, bo jaki jest rynek pracy w Chojnicach wszyscy wiemy. Ale w jedności siła. Gdyby większość stanęła za tymi, które stały się publicznymi ofiarami - wszystko pewnie potoczyłoby się inaczej. Uczniowie na was patrzą i też oceniają tę sytuację. Jeżeli nie robicie nic, nawet nie próbujecie się zebrać i przeciwstawić, to najwyraźniej wam ta sytuacja odpowiada, a my "publiczność"dajmy sobie spokój z angażowaniem się w tę sprawę. Szkoda czasu na użalanie się nad tymi, którzy nie potrafią się zjednoczyć i powiedzieć STOP! Społeczeństwo stanęłoby za wami murem i ratusz guzik by wam zrobił.
06 Lutego 2013, godzina 21:34
Oceniono 34 razy 30
~do zaq
Wychodzi twoja ignorancja. Główną oskarżoną w tej sprawie jest Pani Kreft, która jak mi się wydaje, nie udziela się na forum. Pani Marzenna została w sprawę wmieszana przez urząd, a następnie oskarżona o pomówienie. Sprawa była prywatna, kiedy zamieszane w nią były Pani Kreft i Pani Henszke. Teraz już prywatna nie jest, bo zamieszano w nią dużo więcej osób.
06 Lutego 2013, godzina 20:59
Oceniono 34 razy 26
~Do piszącej jako "jestem marzenka"
Zacznij badać siebie. To jest na pewno trudne, ale warte zachodu.
06 Lutego 2013, godzina 20:54
Oceniono 35 razy 29

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.00 443.00 DKKDKK 61.40 62.80
EUREUR 467.00 473.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 465.00 480.00 NOKNOK 42.00 43.70
GBPGBP 529.00 540.00 SEKSEK 40.40 42.10
Aktualizacja: 2023-02-01 10:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 433.31 438.06 DKKDKK 61.50 62.70
EUREUR 468.97 472.86 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 468.84 474.71 NOKNOK 42.66 43.48
GBPGBP 529.30 535.10 SEKSEK 40.94 41.76
Aktualizacja: 2023-02-01 10:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-01-31

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.65 zł - 7.74 zł 3.32 zł
Lotos Optima 6.7 zł - 7.79 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.7 zł 7.32 zł 7.79 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij