Wtorek, 30 Maja 2023 | Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
oprac. je, fot. mz

PChS pisze listy do burmistrza

Przewodnicząca PChS Barbara Strzałkowska

Przewodnicząca PChS Barbara Strzałkowska

Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność wystosowało do burmistrza Arseniusza Finstera dwa listy otwarte. Porusza w nich problem badań antymobbingowych w placówkach oświatowych oraz niedopuszczenia do prac w komisji grantowej Marcina Wałdocha.

„W związku z zapowiedzią przeprowadzenia sondy wśród pracowników szkół podległych miastu wnosimy o zlecenie tego zadania podmiotowi zewnętrznemu, wyspecjalizowanemu w takiej problematyce. W szczególności za wysoce niestosowne uważamy zakreślenie problematyki do wyłącznie stwierdzenia preferencji badanej grupy zawodowej pod względem jej oczekiwań w zakresie ewentualnego wdrożenia procedur antymobbingowych w placówkach oświatowych. W świetle obowiązujących regulacji pracodawca ma obowiązek prawny podjęcia działań ukierunkowanych na zwalczanie mobbingu. Nie pyta się zatem pracownika, czy z patologiami należy walczyć, bo o tym zdecydował już sam ustawodawca. Natomiast powinno się zapytać pracownika czy zaznał mobbingu osobiście lub był jego świadkiem w placówce, w której pracuje.

Reklama | Czytaj dalej »

Ponadto ze względu na delikatny charakter całego przedsięwzięcia należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie profesjonalnego sposobu przeprowadzenia czynności sondażowych. W tym zakresie, wobec jednoznacznego stwierdzenia burmistrza Chojnic, iż nie stwierdza on żadnego mobbingu, podległa mu administracja oświatowa powinna przekazać czynności opracowania ankiet, ich prezentacji i oceny instytucjom zewnętrznym. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, iż cała procedura przybierze postać czynności realizowanych na z góry określone zamówienie zwierzchnika.

Proponujemy, aby skorzystać z doświadczenia którejś z ogólnopolskich organizacji bądź instytucji antymobbingowych, np. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego
w Gdańsku lub Centrum Antymobbingowe AkKo z siedzibą we Wrocławiu. Wypracowały one bowiem skuteczne sposoby ankietowania, metodologię i inne elementy profesjonalnego ustalania stanu faktycznego w badanych placówkach. Z kolei ich ponadlokalny charakter zapewni bezstronność realizowanych czynności kontrolnych.”

 

„Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność zwraca się z zapytaniem o powody decyzji o niedopuszczeniu do pracy w komisji konkursowej ds. opiniowania w otwartych konkursach ofert na dotacje z budżetu Miasta Chojnice w formie wsparcia na realizację zadań publicznych Miasta Chojnice w 2013 r. pana Marcina Wałdocha. Ze zdziwieniem przyjmujemy informację, że osoba, która była przez Pana w ubiegłym roku chwalona za swój udział w pracach komisji, nie znalazła się obecnie w jej składzie. Niepokoimy się również o los zaproponowanej przez p. Wałdocha i przyjętej przez komisję metody podziału środków w zakresie zadań publicznych w kulturze. Biorąc pod uwagę Pańską deklarację o transparentności Samorządu liczymy na wyczerpującą i merytorycznie uzasadnioną odpowiedź.”

Z poważaniem

W imieniu stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność

Przewodnicząca Barbara Strzałkowska

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

28 komentarzy

~Do Pani Barbary
Ja wiem, że ma Pani moralnego kaca po odejściu z przedszkola. Przeszła Pani zatem na zasłużoną emeryturę i z nudów atakuje Pani Burmistrza.Jako ojciec dziecka, które uczęszczało i uczęszcza do tego przedszkola, mogę ocenić przez ten okres pracę Pani i nowych właścicieli. Powiem krótko: Jest zdecydowanie lepiej niż za Pani rządów.
ojciec Agatki
24 Lutego 2013, godzina 20:10
Oceniono 18 razy 8
~Smerf Maruda
Panie Burmistrzu Arseniuszu Finsterze! Tak sobie oglądałem na Pana ukochanym portalu transmisję video z dzisiejszej sesji i w pewnym momencie odszedłem do wniosku, że Pan ten portal tylko ogląda, a nie czyta. Powyższe listy PChSu ch24 wrzuciło do sieci w sobotę przed południem, a com jeszcze w piątek o 19.14 - http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Zaniepokojenie-i-zdziwienie-/8668. A na sesji wspomniał Pan, że dowiedział się o nich z ch24...
28 Stycznia 2013, godzina 17:42
Oceniono 8 razy 6
~Zysk z patologii
Zmęcznie i trud pracy w "patologicznym" (zgodnie z oceną nauczycieli) środowisku szkolnym jest tak duży, że nauczyciele, jeśli tylko im się to uda, to pracują na 2 etaty, jakością pracy gwarantują sobie popyt na zajęcia dodatkowe (korepetycje i prywatne szkoły), a na "emeryturę" przechodzą tylko po to, aby zyskać na kolejnym źródle dochodu. Związki zawodowe nauczycieli dbają o to, aby poprzez bogactwo i dywersyfikację przywilejów i czasu pracy ukrywać faktyczne dochody tej grupy zawodowej. Obawiam się, że sami nauczyciele nie są świadomi ile zarabiają za godzinę (60 min.) realnie wykonanej pracy.
27 Stycznia 2013, godzina 19:08
Oceniono 15 razy 5
Nauczyciele są tak zmęczeni ze po przejsciu na emeryture nastepnego dnia pracuja dalej w tej samej szkole.Gdzie w tym samym czasie mlodzi wyksztalceni ludzie musza wyjezdzac za praca na zmywak,tylko stare belfry niepomysla ze kto bedzie pracowal na te niby zasluzone emerytury
27 Stycznia 2013, godzina 18:34
Oceniono 16 razy 6
~obserwator
Nauczyciele uznają się za intelektualną arystokrację. W jakim stopniu ta ocena jest nieuzasadniona, niech każdy oceni indywidualnie. Problem w tym, że ta samozwańcza arystokracja traktuje innych ludzi (jak to wcześniej ktoś określił w tym wątku na forum) jako osobniki z epoki kamienia łupanego, którzy bezmyślnie zaakecptują każdy mit promowany w obronie nauczycieli. Nauczyciel, który z różnych powodów opuszcza szkołę, przeżywa emocjonalnie destabilizujące zderzenie z rzeczywistością, więc trzymają byka mocno za rogi. Proponuję nauczycielom obudzić się z pro-socjalistycznego letargu i spojrzeć obiektywnie w przyszłość. Realny świat czeka na was z otwartymi ramionami, więc przygotujcie się na spotkanie.
27 Stycznia 2013, godzina 13:08
Oceniono 23 razy 5
~Do zmęczonych nauczycieli
Nie ulega wątpliwości że prowadzenie lekcji nie jest łatwe, dlatego nie można porównywać godziny pracy dydaktycznej z inną pracą nie dydaktyczną. Czas na przygotowanie si e do lekcji, bynajmniej na początku kariery, poprawa klasówek, 4 do 5 razy w roku rada pedagogiczna i oczywiście zawody czy wycieczki. Dlatego pensum nauczycieli jest 18+2. Tylko dlaczego ciągle narzekacie, że wam tak ciężko? Karta nauczyciela daje tyle przywilejów, że chyba w żadnym zawodzie takich nie ma.
1. Świadczenia socjalne 2.879,91 zł z czego na wakacje wypłacane jest gwarantowane świadczenie w wysokości 1.458,57, pozostała kwota wypłacana jest wg regulaminów obowiązujących w szkole urlopowe,
2. doskonalenie zawodowe samorząd przeznacza aż 1% kwoty jaką przeznacza się na wynagrodzenia nauczycieli,
3. fundusz zdrowotny (nie mówię tu o urlopie dla poratowania zdrowia).
4. 3 letni urlop dla poratowania zdrowia
5. jednorazowy dodatek wyrównawczy wypłacany w styczniu dla tych nauczycieli, którzy wg Karty Nauczyciela nie osiągnęli założonego minimalnego wynagrodzenia,
6. świadczenie na zagospodarowanie - bezzwrotna zapomoga, którą można dostać w pierwszych 3 latach pracy
7. dodatki do pensji (wiejski, motywacyjny, funkcyjny, za wysługę lat)
8. pensja wypłacana z góry
i inne.
To wszystko sprawia że nauczycielom, w mojej ocenie, nie jest źle. Pensja nauczyciela dyplomowanego musiała wynosić za rok 2011 nieco ponad 4800 zł po podwyżkach około 5000 zł.
Nie ujmuję nauczycielom ciężkiej pracy z dziećmi, ale przestańcie narzekać. Inni ludzie też ciężko pracują i mało kto ma takie wynagrodzenie i tyle przywilejów.
27 Stycznia 2013, godzina 12:39
Oceniono 23 razy 7
~;)
a emeryci? nie blokują pracy młodym ludziom?
27 Stycznia 2013, godzina 11:26
Oceniono 20 razy 18
~do powyżej
w chojnickich szkołach panuje nepotyzm, zatrudniane są osoby niekompetentne, bez kwalifikacji lub w trakcie zaocznych studiów, ale bliskie dyrekcji.. popiera to oczywiście miejski dyrektor oświaty i jego pracodawca czyli burmistrz.. mobbing jako zjawisko wciąż trwa..
27 Stycznia 2013, godzina 09:54
Oceniono 28 razy 24
~Babka z bukowego lasu
Nauczyciele doceniajcie swoją pracę za wysokie wynagrodznie, krótki czas pracy/ 18 godz. tyg. plus 2 godz. społeczne/. długie wakacje, trzy lata urlopu zdrowotnego, ferie, przerwy świąteczne, nagrody, zapomogi zdrowotne, wysoki fundusz socjlany, trzynaski i chorobowe na życzenie .
27 Stycznia 2013, godzina 09:50
Oceniono 30 razy -8
~Pracownik
Mam wykształcenie (uniw. Adama M.), dodatkowo znam biegle język niemiecki (niezbędny w pracy), studia podyplomowe, mnóstwo szkoleń, w tym przygotowanie pedagogiczne (z mojej kieszeni). Bezskutecznie szukam pracy jako nauczyciel (wiadomo jak jest...). Mój typowy dzień na odpowiedzialnym - kierowniczym - stanowisku nierobotniczym: 3 zmiany, zmęczenie - w pogoni za urlopem. Brak zwolnień chorobowych (ryzyko utraty pracy). Niepewność dotycząca wynagrodzenia: sytuacja gospodarcza determinuje redukcję zatrudnienia: kto w tym miesiącu? Brak płynności finansowej na rynku: czy znowu nie otrzymam w terminie 2100 zł wynagrodzenia? Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa wyznacza granice koleżeństwa. Atmosfera bez komentarza. Dzienny czas pracy: min 8 godzin z tendencją do niepłatnych godz. nadliczbowych ("inni też tak pracują", każdy chce się zachować). Wiem, jestem tutaj, to mój wybór. Usta zamknięte, dzieci chcą jeść.

Drodzy nauczyciele, męczennicy, chętnie się z wami zamienię. Więcej informacji znajdziecie ... otwierając oczy.
27 Stycznia 2013, godzina 09:34
Oceniono 34 razy 10
~pasjonat edukacji
Wchodzę do klasy, siedzą tyłem. Udają, że nie słyszeli dzwonka. Puszczają papierowe samolociki, krzyczą do siebie: „Kurwa, łap! W pizduuu! No łap mojego dreamlinera! Ej, teraz uwaga, we mgle leci Tu-154”. Wszyscy: „Ha, ha, ha”.
Mam wykształcenie uniwersyteckie, studia podyplomowe, kursy, mianowanie, a na niektórych uczniów żadnego wpływu. Wystarczy jeden w klasie, żeby rozwalić lekcję. Wyobrażam sobie czasami, że podchodzę do takiego gnoja, łapię za kark… Ale nie podchodzi, nie łapie, żeby nie skończyć jak ten wuefista z gimnazjum w Białymstoku. Miał sprawę w sądzie, bo nie wytrzymał, chwycił ucznia, pchnął, chłopak odbił się od drzwi.
Boję się, że mnie też kiedyś poniesie. Zaciskam zęby, udaję, że nie słyszę pierdnięć i tych pizd, kurew – mówi Anna. Wstyd przyznać, ale pocieszyła ją wiadomość, że w jednej z zabrzańskich podstawówek 13-letni Kuba masturbował się na angielskim. – Pomyślałam z ulgą: są lekcje rozwalane bardziej niż moje. Rodzice w tamtej szkole oburzali się, że nauczyciele nie reagują. Kuba na oczach wszystkich zaspokajał się seksualnie, palił papierosy. A nauczyciele?

więcej tu poczytaj:
http://spoleczenstwo.newsweek.pl/nauczyciele-sa-bezradni--az-chce-sie-bic,100375,1,1.html
27 Stycznia 2013, godzina 08:57
Oceniono 40 razy 6
~Teraz
Teraz mam dylemat. Nie wiem o które szkoły Ci chodzi "miłosz". Bo jeśli o szkoły katolickie to wiedz, że terror psychiczno-fizyczny jest podstawą wychowania ludzi przez państwo Watykan. A Polska nie ma prawa się wtrącać do poddanych okupanta. To kwestia wiary i sumienia rodziców tych dzieci.
26 Stycznia 2013, godzina 23:39
Oceniono 15 razy 13
~muminka
Nad burmistrzem zawisły ciemne chmury. Tak jest, jak sie społeczenstwo lekceważy.
26 Stycznia 2013, godzina 21:35
Oceniono 24 razy 18
~n-l do n-l
To oszacowanie jest zaniżone. Warto pamiętać, że nie uwzględniono m.in. nadgodzin, nagród, dodatków, wynagrodzenia za nadzór podczas egzaminów i za wychowawstwo, dofinansowania edukacji itd. Ponadto, pominięto wysokie wynagrodzenia za dodatkowe funkcje, np. egzaminator, ekspert w postępowaniach egz. Inne zawody też muszą się kształcić i to na WŁASNY koszt. Godziny karciane to na ogół fikcja. Nauczyciele pchają się do szkół i walczą między sobą o godziny. Na ogół, im bliżej dyrekcji, tym grubszy portfel. Nauczycielom życzę więcej obiektywizmu, ponieważ przyszłość zweryfikuje ich sytuację zawodowo-materialną. Społeczeństwu życzę więcej sceptycyzmu, gdy usłyszą kolejnego "zmęczonego" nauczyciela.
26 Stycznia 2013, godzina 20:49
Oceniono 45 razy 9
~znawcaCzy
do n-l w innych zawodach też pracuje się poza pracą i trzeba się samodoskonalic nie widzę w tym nic nadzwyczajnego
26 Stycznia 2013, godzina 20:42
Oceniono 28 razy -6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 418.00 428.00 DKKDKK 50.00 59.30
EUREUR 449.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 460.00 475.00 NOKNOK 35.20 37.80
GBPGBP 518.00 528.00 SEKSEK 36.00 38.90
Aktualizacja: 2023-05-30 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 420.23 425.19 DKKDKK 50.10 59.20
EUREUR 451.11 455.80 RUBRUB 4.70 5.50
CHFCHF 464.01 469.23 NOKNOK 35.30 37.70
GBPGBP 520.47 527.20 SEKSEK 36.10 38.80
Aktualizacja: 2023-05-30 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że program imprez i wydarzeń kulturalnych odbywających się w ciągu roku w mieście jest atrakcyjny?

Ceny paliw2023-05-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.64 zł 7.62 zł 6.19 zł 2.73 zł
Circle K 6.57 zł - 6.15 zł 2.73 zł
Lotos Optima 6.57 zł - 6.15 zł 2.75 zł
MZK 6.52 zł 6.89 zł 6.09 zł 2.73 zł
Orlen 6.59 zł 7.14 zł 6.17 zł 2.76 zł
PKS 6.57 zł - 6.14 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij