Światopogląd nie jest kluczem
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w poniedziałkowy wieczór odbyła się promocja drugiego numeru Kwartalnika Chojnickiego. Poza biblioteką jest dostępny również w muzeum, siedzibie Promocji Regionu Chojnickiego i w punktach informacji turystycznej. Wydawnictwo jest bezpłatne. Nakład liczy 500 egzemplarzy.
- Kwartalnik wpisał się w oczekiwania określonej grupy społecznej. Myślę, że wkrótce jego nakład może być za mały. W przeciwieństwie do Wiejskiej, tu światopogląd nie jest kluczem, nie ma podziałów – powiedział na wstępie wiceburmistrz Jan Zieliński, członek rady programowej wydawnictwa. - Zachęcam zainteresowanych do współtworzenia Kwartalnika Chojnickiego – dodał.
Reklama | Czytaj dalej »
Do lektury 14 artykułów zachęcał przewodniczący kolegium redakcyjnego Kazimierz Jaruszewski. Sporą część drugiego numeru poświęcono Chojnickiemu Domowi Kultury. - Ponad 40 lat w nim pracowałam i mam masę wspomnień, ale najbardziej podczas pisania przydały mi się kroniki. To fantastyczna sprawa, bo są i kasety VHS i płyty CD, ale wszystko trzeba przeszukać – mówiła autorka materiału, była dyrektor ChDK Halina Gawrońska. Wśród gości promocji dostrzegła m.in. Jacka Studzińskiego, który w placówce zdobył pierwsze aktorskie szlify. Ponadto o Chojnickim Studiu Rapsodycznym tekst napisał jego założyciel Grzegorz Szlanga, a o Dyskusyjnym Klubie Filmowym Agnieszka Kuffel, córka opiekuna DKF-u. - Kino było, jest i będzie – mówił Bogdan Kuffel. - Niedługo 30-lecie klubu. Coraz więcej młodych ludzi chodzi na poniedziałkowe projekcje. Kino przyciąga swoją magią – stwierdził pokrótce. I pewnie mógłby o kinie mówić o wiele dłużej, gdyby nie fakt, że to poniedziałek, więc przeprosił zebranych i udał się do kina na DKF na „Zwycięzcę” o Mussolinim.
O wspólnym dobru, jakim jest lokalna biblioteka w kontekście darów bibliotecznych, tekst popełnił Mariusz Brunka. Na końcu publikacji, w tzw. oficynie artystycznej, ten sam autor rozmawiał z Michałem Stoltmannem, naszym redakcyjnym kolegą, uzdolnionym grafikiem. - Bardzo chciałem poznać numer telefonu modelki z pewnego rysunku – żartobliwie o pretekście do przeprowadzenia rozmowy opowiedział Brunka.
Na promocji gościli nie tylko autorzy artykułów, a nawet rodziny ich bohaterów, jak Zygmunt Kummer, brat tragicznie zmarłego pisarza. W zeszłym roku przypadła 50. rocznica śmierci Kazimierza Kummera. Miał zaledwie 28 lat, kiedy się utopił. Jego osobę w swoim tekście przybliżyła Anna Maria Zdrenka. Kazimierz Kummer był świetnie zapowiadającym się bydgoskim dziennikarzem i pisarzem. Pochodził z okolic Chojnic i w swojej debiutanckiej powieści „Klatka” nawiązał do historii chojniczanina złapanego przez hitlerowców i obwożonego w klatce po Pomorzu, przedstawiano go jako polską bestię, która mordowała niemieckich żołnierzy. Zygmunt Kummer wspominał brata: - Pracował w bydgoskim radiu, a książkę „Klatka” pisał na konkurs. Został w nim wyróżniony i powieść wydano w 10 tys. egzemplarzy.
Ponadto w drugim numerze „Kwartalnika Chojnickiego” znalazły się artykuły: Irminy Łysakowskiej („Emsdettener September 2012”), Maciej Gostomskiego i Tomasza Buławy („Chojnickie Stowarzyszenie Aikido”), Anny Piekarskiej („Weselmy się. 20 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Bławatki”), Sylwii Hamerskiej („Dyskutować o filmach warto”), Tomasza Marcina Cisewskiego („Rodowód Leona Milkowskiego – bojownika o wolność i demokrację, sołtysa w Jeziorkach, chojniczanina...”), Kazimierza Jaruszewskiego („Z wiatrem i pod wiatr. Początki ruchu żeglarskiego w Charzykowach. 1912-1924” i „Młynica nad Czernicą”) oraz kronika wydarzeń październik – grudzień 2012, spisana przez sekretarza redakcji Beatę Królicką.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Marnowanie pieniędzy, to oznacza, że co roku wydanych jest 2000 egzemplarzy, koszt idący w dziesiątki tysięcy złotych -cel? Czy aby aż tyle kosztuje publikowanie esejów w dobie Internetu? Czy tutaj chodzi o promocję osób za publiczne pieniądze?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!