Osiem samorządów jako miejski obszar funkcjonalny
List intencyjny w sprawie Chojnicko-Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego został podpisany 25 stycznia przez miasto i gminę Chojnice oraz Człuchów, gminy: Brusy, Czersk, Konarzyny i przez powiat chojnicki.
- Sytuacja z Człuchowem się rozwija – poinformował podczas dzisiejszej konferencji burmistrz Arseniusz Finster. To dopiero początek, bo pomysł większej współpracy Chojnic z sąsiadem, jako subregionu, kiełkuje, ale osiem samorządów już podpisało list intencyjny, którego preambuła brzmi: „Uwzględniając istniejące więzi społeczne, gospodarcze i przestrzenne, a także wspólną specyfikę środowiskowo-przyrodniczą na obszarze wymienionych we wstępie jednostek samorządowych, strony – sygnatariusze niniejszego listu podjęły negocjacje zmierzające do uzgodnienia, a następnie utworzenia i formalnego zatwierdzenia Chojnicko – Człuchowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego”.
Reklama | Czytaj dalej »
Trzonem tegoż obszaru mają być właśnie Człuchów i Chojnice. - Jesteśmy samorządami niezależnymi, ale granice się zacierają – stwierdził burmistrz. Odpowiedź na pytanie - po co taki twór? - jest prosta. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. - Jak wczytać się w politykę regionalną, to nie będzie pieniędzy unijnych na poszczególne gminy, na realizacje małych tematów. Będą pieniędze na duże projekty, w których są partnerzy i adresowane są do większej liczby mieszkańców, dlatego tutaj ładnie wpisują się Chojnice i Człuchów oraz pozostałe samorzady wokół nich – tłumaczył włodarz Chojnic. Kolejny argument jest taki, że w planach urzędu marszałkowskiego i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Chojnice są pokazane jako obszar funkcjonalny.
Jak wynika z listu, podstawowym celem jest złożenie wniosku w konkursie dotacji na działania wspierające jednostki samorządu w zakresie planowania miejskich obszarów funkcjonalnych. Konkurs został ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jak poinformował Arseniusz Finster, zespół już pracował nad aplikacją po środki unijne na tworzenie strategii i dokumentów planistycznych, a dziś (1.02) musiał ją złożyć. - To jest dopiero inkubacja, to nie jest gotowy temat. My tutaj się będziemy mocno spierać i będziemy musieli włożyć dużo wysiłku, żeby ten obszar funkcjonalny powstał – stwierdził włodarz miasta Chojnice. Być może do porozumienia przystąpią kolejne samorządy.
W konkursie do rozdysponowania jest 30 mln zł. Na razie tutejsze samorządy sięgną po środki na dokumentację, później na inwestycje. O jakich myślą, tego na razie burmistrz Chojnic nie chciał zdradzać. Projektowi przewodzić ma powiat chojnicki. Ludność w tym obszarze to przeszło 120 tysięcy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (15)
- Komentarze Facebook (...)
15 komentarzy
nie chodzi o tworzenie nowych zwiazkow a o redukcje samorzadu ! w polsce podzial terytorialny jest nieefektywny, w chojnicach pit i cit z ktorego sie utrzymujecie jest pewnie kolo polowy miasta wojewodzkiego jak to moze starczyc na rzesze urzednikow?
Pana starania chociaz sluszne i tak nic nie zmienia, likwidacja oddzielnej gminy chojnice to tylko drobny kroczek na dlugiej drodze ...
Moim skromnym zdaniem podzial terytorialny powinien konczyc sie na powiecie, ich jest 380 w kraju, mysle ze tylko na to stac polske ... miasta po 5000 mieszkancow to czysta fikcja
Jest to nieprawda, pieniądze z UE sa własnie na male przedsięwzięcia., np: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, stąd niektóre dzielnice miast- Kraków zamieniają się na wsie, czy samorządy mieszkańców na sołectwa-Jarocin.
Witryna miast i tak wymaga uaktywnienia i uaktualnienia, bo w aktualnej formie daje jedynie wgląd do historycznych dokumentów a także wylicza przyznane przez miast nagrody, tytuły i upamiętnienia lokalnego katolickiego kleru. Galerie ze zdjęciami lokalnych polityków z rożnych uroczystości mimo że piękne przedstawiają mała wartość informacyjną dla obywateli zainteresowanych działalnością administracji Chojnic. Czas najwyższy na uaktualnienie podstawowych informacji o działalności Chojnic - parę dni temu rada zatwierdziła budżet na 2013 a na witrynie miasta jest jedynie dostępny budżet z 2011 w skróconej formie. Zakładam, że burmistrz i administracji Chojnic nie ma nic do ukrycia i brak publikacji aktualnego budżetu 2013 do wglądu dla mieszkańców Chojnic jest jedynie przeoczeniem. Wartość informacyjna witryny miasta www.MiastoChojnice.pl w aktualnej formie jest niedostateczna!
http://wspolnaziemia.org/?a=2&id=497&lg=pl
Ostatnie spotkanie, które zorganizowali miało dotyczyć omówienia planów strategicznych chojnickich samorządów. Z przyczyn obiektywnych włodarze nie wzięli w nim udziału...
A tu proszę niespodzianka. Osiem samorządów jako miejski obszar funkcjonalny Podpisany list intencyjny... Pełna zgoda.
Bardzo ładnie. Jak widać opozycja (PChS) i jej krytyczne spojrzenie jednak motywuje do działania włodarzy. Nie tylko w tej sprawie.
Nic tylko się cieszyć.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!