Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Policjanci włączyli się w obchody tego święta zorganizowane wczoraj przez Wydział Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Uczniowie dwóch szkół gimnazjalnych i szkoły podstawowej wysłuchali prelekcji policjantki specjalizującej się w prewencji kryminalnej. Usłyszeli, jakie zagrożenia może nieść za sobą korzystanie z internetu i jak się przed nimi ustrzec.
Codziennie w Polsce dochodzi do przestępstw popełnianych za pomocą bądź za pośrednictwem internetu. Policjanci coraz częściej spotykają się z sytuacją przeniesienia pewnych kategorii przestępczości ze świata realnego do tego wirtualnego. W grę mogą wchodzić kradzieże, oszustwa, pomówienie, zniesławienie, stalking, kierowanie gróźb, czy też naruszenia praw autorskich albo rozpowszechnianie plików z pornografią.O tym, jak uchronić się przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu rozmawiali wczoraj z młodzieżą policjanci w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Obchody DBI zorganizował wydział Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Chojnicach.
Reklama | Czytaj dalej »
W spotkaniu z policjantką specjalizującą się w zagadnieniach prewencji kryminalnej wzięło udział około 80 młodych ludzi z Gimnazjum nr 1 i nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach. Podczas prelekcji poruszono tematy dotyczące m. in cyberprzemocy, zawierania niebezpiecznych kontaktów w sieci, dostępu do szkodliwych treści i uzależnienia od internetu. Młodzież dowiedziała się, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z sieci i jak nie stać się ofiarą przestępstwa.
Policja systematycznie współpracuje z wieloma instytucjami, fundacjami, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, które zajmują się propagowaniem wiedzy i podnoszeniem świadomości użytkowników sieci na temat unikania zagrożeń. Do stałych zadań funkcjonariuszy należy także zwalczanie przestępczości internetowej.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Wpływowe osoby otaczają swoje przestępstwa tajemnicą. Oficjalne drukowane i elektroniczne publikatory często ze strachu przed represjami przemilczają wiele przestępstw wpływowych ludzi i samo-cenzurują się na przykład poprzez usuwanie prawdziwych lecz niewygodnych informacji. Upłynie jeszcze parę lat by wolność prasy była w Polsce respektowana.
Wiec trzeba dalej eksponować i publikować na internecie wszystkie nieprawidłowości i przestępstwa ludzi, którzy często mając duże wpływy czuja się bezkarni w swoich działaniach.
Nic tak nie zmusza polityków do uczciwości jak świadomość, że są obserwowani i wszystko co napiszą i co powiedzą jest sprawdzane i weryfikowane czy jest to prawda czy tez fałsz! Taka lustracja prawdomówności polityków zabiera niestety sporo czasu a politycy lubią ukrywać swoje prawdziwe motywy i chronić się za mgłą tajemnicy służbowej by zniechęcić zwykłych obywateli do zaglądania im w ich kombinacje i śledzić prawdziwe motywy działania. Generalnie, lokalni dziennikarze powinni wścibiać swoje nosy w publiczne sprawy i weryfikować prawdomówność polityków. Jakkolwiek politycy będą wtedy mieli skłonności by dociekliwych dziennikarzy albo zastraszyć albo skorumpować. Na przykład, nepotyzm i załatwianie spraw po znajomości przez radnych i ratusz w Chojnicach są przemilczane przez zastraszonych dziennikarzy w Chojnicach mimo, że na portalach jest pełno zweryfikowanych informacji na ten temat, tak samo jest przemilczane złodziejstwo kościoła i księży katolickich, i fakt, ze policja rutynowo zaniechuje postępowania prawnego w sprawie przestępstw popełnionych przez wpływowe osoby (na przykład zaniechano dochodzeń w sprawie wypadków samochodowych popełnionych przez księży katolickich).
Na szczęście internet demokratyzuje informacje i zwykły obywatele mając przewagę w ilości mogą na blogach poprzez internet zweryfikować wiele informacji mając jako atut kumulowana wiedzę - każdy może dodać mały element informacji, która w końcowym efekcie połączy się w przejrzysty i zweryfikowany obraz o stanie rzeczy. Kolektyw blogerów na internecie ma olbrzymią siłę i politycy muszą się z nimi liczyć. Chojniccy politycy może dadzą rade prześladować jednego lub co najwyżej kilku blogerów za niepochlebne wpisy lecz nie dadzą rady zatrzymać wszystkich blogerów - w szczególności jeżeli blogerzy będą używać serwerów poza zasięgiem burmistrza i jego chojnickich policjantów.
Prostym rozwiązaniem by bezpiecznie wypowiadać swoja opinie na temat nieuczciwości wpływowych osób (jak politycy, policjanci, księża) jest używanie proxy serwera, który gdy ustawiony prawidłowo maskuje oryginalny adres blogera, znacznie utrudniając identyfikacje adresu IP. Dodatkowo można używać protokoły SHH, VPN, TOR, i używać na przykład serwerów proxy w Rosji, Kanadzie, czy RPA które nie będą nawet współpracować z Polską w dochodzeniach o pomówienia, obrazę, czy w sprawach o herezje (oficjalnie: obraza uczuć religijnych).
Tak wiec bądźcie ostrożni i bezpiecznie używajcie internetu.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!