Miłość zamknięta na kłódkę
Aguś i Marcin już skorzystali z takiej formy przypięczetowania miłości. Możesz wziąć udział w konkursie i wraz z drugą połówką zrobić podobnie.
Niebawem Dzień Zakochanych, a wielu z nich pewnie już głowi się, jaką niespodziankę przygotować dla drugiej połówki. Niektórzy może dopiero zdobędą się na wyznanie miłości. Oryginalnym sposobem by dać wyraz swoim uczuciom jest kłódka z wyrytymi imionami zakochanych. Kilka znalazło się już na mostku w parku Tysiąclecia. Czemu wzorem takich miast jak Bydgoszcz czy Wrocław nie miałoby ich być jeszcze więcej? W ten wyjątkowy dzień dajmy upust swoim uczuciom.
Zapraszamy do zabawy i walentynkowego konkursu z portalem Chojnice24 i Centrum Graweru Paweł Gut, które mieści się w Chojnicach przy ul. Kaszubskiej 1 (stara baza MZK). Dla 10 par sponsor konkursu przygotował kłódki, na których wygraweruje to czego będą sobie życzyły. Chcesz przypieczętować swoją miłość, wyryć imię ukochanego i swoje oraz powiesić na mostku zakochanych, wyślij maila na konkurs@chojnice24.pl, w temacie wpisując mostek zakochanych, a w treści imię, nazwisko, adres zamieszkania i telefon oraz imię i nazwisko drugiej połówki (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa). Na maile czekamy do poniedziałku (11.02) do północy. Wyników konkursu nie ogłosimy od razu, nie chcąc psuć niespodzianki. Bezpośrednio skontaktujemy się z wylosowanymi osobami.
Reklama | Czytaj dalej »
Most zakochanych w Bydgoszczy
Aktualizacja z 11.02.13 - poniżej zdjęcia z mostu w Odessie, który leży w pobliżu pałacu ślubów, nadesłane przez Marka Czajkę
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (10)
- Komentarze Facebook (...)
10 komentarzy
Czerwone serce, będące symbolem walentynek
Dzień 14 lutego
Typ święta międzynarodowe
Zwyczaje wysyłanie kartek, życzeń, wierszy
Symbole serce, Kupidyn (Amor)
Inne nazwy Dzień zakochanych,
Dzień Świętego Walentego
Podobne święta Noc Kupały, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn
Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.
14 lutego jest również dniem chorych na epilepsję, którzy mają tego samego patrona.
Historia święta
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Pierwowzorem walentynek było starorzymskie święto: Luperkalia.
Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.
Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.
Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku.
Walentynki w Polsce
Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.
Tradycje i zwyczaje
Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych elementów garderoby.
Krytyka walentynek
Część polskiego społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są też krytykowane za ich komercyjne i konsumpcjonistyczne nastawienie. Są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.
Dla osób nie pozostających w związkach, tzw. singli (szczególnie określających się jako quirkyalone) walentynki mają charakter opresywny, związany z "tyranią bycia w związku" i piętnujący osoby żyjące w pojedynkę. Z tego powodu 14 lutego został uznany przez społeczność quirkyalone za International Quirkyalone Day, mający być w zamierzeniu antywalentynkami... źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Walentynki, 2013.02.09. Powodzenia Pozdrawiam Zakochanych AS
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!