PChS ma pomysł na wykup mieszkań
Działacze stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność zdecydowali swą kolejną konferencję prasową (piątek 22.02) zorganizować w Herbaciarni Kredenz. Przedstawili na niej swe stanowisko wobec zasad wykupu mieszkań komunalnych przez ich najemców.
Spotkanie, w którym wzięli udział dziennikarze z lokalnych mediów oraz przedstawicielka urzędu miejskiego, rozpoczęło się od wyjaśnienia przyczyn zmiany lokalizacji miejsca konferencji prasowej. Tak je przedstawił Mariusz Brunka: - Ludzie cywilizowani nie powinni utrudniać sobie życia. Przykre jest to, że trwające dwa tygodnie nasze próby przekonania władz samorządowych do tego, aby znalazły miejsce na nasze spotkania z dziennikarzami, spełzły na niczym.
Reklama | Czytaj dalej »
Po przedstawieniu przez uczestników konferencji przykładów swej aktywności podczas ubiegłotygodniowych warsztatów dla członków rady strategii, Mariusz Brunka odczytał stanowisku PChS-u w sprawie procedury wykupu mieszkań komunalnych przez ich lokatorów. Ma ono formę listu do chojniczan. „Od wielu lat obecne władze Chojnic prowadziły restrykcyjną politykę w przedmiocie zbywania komunalnych lokali mieszkalnych na rzecz swoich dotychczasowych najemców. Obecnie, kierując się przede wszystkim powodami fiskalnymi, rada miasta na polecenie burmistrza A. Finstera uchwaliła nowe zasady sprzedaży mieszkań. Przy okazji burmistrz przedstawił w swoim liście bałamutną argumentację dla tego zamierzenia.” – tak rozpoczyna się wspomniany list. Jego autorzy za „bałamutne” uważają m.in. powód złożenia oferty przez władze miasta czy indywidualne korzyści, jakie ma przynieść lokatorom nabycie przez nich ich mieszkań. Pytają w liście - „Dlaczego nowa bonifikata w najmniejszym stopniu nie odnosi się do podstawowego miernika oceny uprawnienia, jakim jest czas, w trakcie którego dana rodzina korzystała z prawa najmu do danego mieszkania”. Apelują do ewentualnych nabywców „aby zastanowili się nad możliwością odłożenia w czasie planowanej transakcji, dając tym samym szansę radzie miasta wyłonionej w przyszłorocznych wyborach na zaakceptowanie kilku podstawowych postulatów. W szczególności chodziłoby o dodatkowe uwzględnienie w bonifikacie okresu najmu danego lokalu przez konkretną rodzinę.” Korespondencję do chojniczan kończą równie mocnym akcentem, jak na jego wstępie: „Zróbmy wszystko, aby chojniczanie byli w coraz większym stopniu „ludźmi na swoim”, a tym samym jeszcze bardziej związali swoją przyszłość z naszym miastem. Może wówczas nie pójdą oni śladem swojego burmistrza, który sam postanowił zastąpić swoje miasto świeżym wiejskim powietrzem.”
Działacze PChS zadeklarowali, że wkrótce złożą wniosek adresowany do Rady Miejskiej Chojnic, by znowelizowała uchwałę o zasadach wykupu mieszkań w sposób uwzględniający ich postulaty. – Jeśli nie zostanie pozytywnie rozpatrzony, będziemy zwracać się do kandydatów na radnych podczas kolejnych wyborów samorządowych, by go zrealizowali – zapowiedział Mariusz Brunka.
Treść listu PChS do mieszkańców ws. zasad sprzedaży mieszkań
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (51)
- Komentarze Facebook (...)
51 komentarzy
świadczą o tym, że ich autorowi brakuje podstawowej wiedzy w tym zakresie. Nikt nie grabi majątku miasta. Ludzie domagają się takich samych praw jak lokatorzy innych podmiotów. Porównywanie lokalu wynajmowanego od ZGM i od osoby prywatnej również jest bez sensu i powoduje jedynie większe zadrażnienia. Jeszcze nie tak dawno od jednego z prezesów spółki miejskiej można było usłyszeć, że podmioty te nie powstają po to by wypracowywać zysk. One są komunalne, czyli stworzone po to, by zaspokoić potrzeby mieszkańców. ZGM jest spółką komunalną powołaną po to by zarządzać budynkami komunalnymi, nie po to by wypracowywać zysk. Osoba prywatnie wynajmująca mieszkanie dąży do osiągnięcia jak najwyższego zysku. Czynsz opłacany do ZGM idzie na spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych pod budowę lub remont mieszkań. Odstępne, które płacisz właścicielowi mieszkania idzie do jego kieszeni. Różnica jest zauważalna i istotna. Konkludując uważam, że uchwała RM zezwalająca na sprzedaż mieszkań w obecnej formie jest wadliwa. Powinno się w niej uwzględniać okres zamieszkania lokatorów. Powinno być jasno określone w jaki sposób remonty przeprowadzone przez lokatora na własny koszt wpływają lub nie na cenę. szczególnie w tym temacie brakuje jakichkolwiek regulacji prawnych.
Rozumiem, że dla tych co nie mieszkają w zasobach komunalnych proponowane rozwiązanie wydaje się nie do przyjęcia. Ale musicie drodzy internauci wiedzieć, że w ostatnich latach chojniczanie, którzy mieli swoje domy postawione na działkach w wieczystym użytkowaniu również dzięki odpowiedniej ustawie mogli ten grunt wykupić za "śmieszne" pieniądze. I dobrze. Dlaczego więc nie dać takiej szansy mieszkańcom budynków komunalnych aby również byli na swoim?
Z drugiej strony uważam za nietakt władz równego kryterium 50% ulgi dla tych co mieszkają w tych zasobach od dziesięcioleci i tych co dopiero od roku. Tak więc za bardziej słuszne uznać należy 50% ulgi plus upust z tytułu długiego zamieszkiwania.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!