PChS ma pomysł na wykup mieszkań
Działacze stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność zdecydowali swą kolejną konferencję prasową (piątek 22.02) zorganizować w Herbaciarni Kredenz. Przedstawili na niej swe stanowisko wobec zasad wykupu mieszkań komunalnych przez ich najemców.
Spotkanie, w którym wzięli udział dziennikarze z lokalnych mediów oraz przedstawicielka urzędu miejskiego, rozpoczęło się od wyjaśnienia przyczyn zmiany lokalizacji miejsca konferencji prasowej. Tak je przedstawił Mariusz Brunka: - Ludzie cywilizowani nie powinni utrudniać sobie życia. Przykre jest to, że trwające dwa tygodnie nasze próby przekonania władz samorządowych do tego, aby znalazły miejsce na nasze spotkania z dziennikarzami, spełzły na niczym.
Reklama | Czytaj dalej »
Po przedstawieniu przez uczestników konferencji przykładów swej aktywności podczas ubiegłotygodniowych warsztatów dla członków rady strategii, Mariusz Brunka odczytał stanowisku PChS-u w sprawie procedury wykupu mieszkań komunalnych przez ich lokatorów. Ma ono formę listu do chojniczan. „Od wielu lat obecne władze Chojnic prowadziły restrykcyjną politykę w przedmiocie zbywania komunalnych lokali mieszkalnych na rzecz swoich dotychczasowych najemców. Obecnie, kierując się przede wszystkim powodami fiskalnymi, rada miasta na polecenie burmistrza A. Finstera uchwaliła nowe zasady sprzedaży mieszkań. Przy okazji burmistrz przedstawił w swoim liście bałamutną argumentację dla tego zamierzenia.” – tak rozpoczyna się wspomniany list. Jego autorzy za „bałamutne” uważają m.in. powód złożenia oferty przez władze miasta czy indywidualne korzyści, jakie ma przynieść lokatorom nabycie przez nich ich mieszkań. Pytają w liście - „Dlaczego nowa bonifikata w najmniejszym stopniu nie odnosi się do podstawowego miernika oceny uprawnienia, jakim jest czas, w trakcie którego dana rodzina korzystała z prawa najmu do danego mieszkania”. Apelują do ewentualnych nabywców „aby zastanowili się nad możliwością odłożenia w czasie planowanej transakcji, dając tym samym szansę radzie miasta wyłonionej w przyszłorocznych wyborach na zaakceptowanie kilku podstawowych postulatów. W szczególności chodziłoby o dodatkowe uwzględnienie w bonifikacie okresu najmu danego lokalu przez konkretną rodzinę.” Korespondencję do chojniczan kończą równie mocnym akcentem, jak na jego wstępie: „Zróbmy wszystko, aby chojniczanie byli w coraz większym stopniu „ludźmi na swoim”, a tym samym jeszcze bardziej związali swoją przyszłość z naszym miastem. Może wówczas nie pójdą oni śladem swojego burmistrza, który sam postanowił zastąpić swoje miasto świeżym wiejskim powietrzem.”
Działacze PChS zadeklarowali, że wkrótce złożą wniosek adresowany do Rady Miejskiej Chojnic, by znowelizowała uchwałę o zasadach wykupu mieszkań w sposób uwzględniający ich postulaty. – Jeśli nie zostanie pozytywnie rozpatrzony, będziemy zwracać się do kandydatów na radnych podczas kolejnych wyborów samorządowych, by go zrealizowali – zapowiedział Mariusz Brunka.
Treść listu PChS do mieszkańców ws. zasad sprzedaży mieszkań
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (51)
- Komentarze Facebook (...)
51 komentarzy
Jeżeli chojniczanie nie podejmą aktywnej walki o poprawę jakości życia społecznego w swoim własnym mieście to znaczy, że godzą się na obecny stan rzeczy i po prostu nie zasługują na nic lepszego. Nic samo się nie poprawi - poprawa nastąpi jeżeli społeczeństwo będzie jako kolektyw działać na rzecz poprawy stosunków społecznych w swoim środowisku.
Dla prawie wszystkich mieszkańców miasta najważniejsze strategiczne problemy to:
1. praca (jako źródło dochodu rodziny),
2. mieszkanie (główna lokata rodzinnego dochodu),
3. możliwość godnego życia rodzinnego i
4. możliwość wychowania i dostępu do dobrej edukacji dla dzieci,
5. wszystko inne rzeczy poza punktami 1 - 4 są mniej ważne.
PChS odniesie sukces i będzie w stanie zaoferować mieszkańcom Chojnic lepsza alternatywę niż aktualna ekipa pana burmistrza jeżeli:
1. będą potrafili skutecznie zidentyfikować bariery, które ograniczają możliwości mieszkańców w osiągnięciu wymienionych wyżej strategicznych goli,
2. będą w stanie zaproponować realistyczne rozwiązania jak usunąć rożne bariery na drodze do osiągnięcia strategicznych goli,
3. będą w stanie stworzyć realistyczny zintegrowany plan rozwoju miasta, który zminimalizuje konflikty na drodze do osiągnięcia jednocześnie wszystkich strategicznych goli bez faworyzowania lub poświęcania jednego z goli by osiągnąć lesze wyniki w innej dziedzinie.
Nie jest to proste, lecz jest to możliwe. Atutem PChS-u jest to, że mogą dużo nauczyć się z błędów popełnionych przez aktualną ekipę rady miasta i przez burmistrza. Uważam także, że wiele praktycznych pomysłów na rozwiązanie problemów mogą podsunąć mieszkańcy jeżeli będą mieli możliwość by w społecznych konsultacjach wyrazić swoje opinie. Poza tym zaangażowani w sprawy miasta mieszkańcy będą mieli realne poczucie, że są współgospodarzami miasta i że oni także maja obowiązek by dbać o swoje miasto.
Brawo i szacunek za wysiłek by poprawić jakość życia w Chojnicach.
Burmistrz, niestety, obrósł już w tłuszcz i zasiedział się na swoim stołku, i częściej dba o swoje własne interesy niż o dobro chojniczan. Fakt, że wyprowadził się na wieś z Chojnic to znak że z Chojnicami nie wiąże swoich nadziei na przyszłość. Jest to jednocześnie wotum nieufności, które burmistrz daje sam sobie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!