Specjalna nagroda dla Józefa Chełmowskiego
Jest ambasadorem Kaszub w Polsce i na świecie i właśnie za to dostał od kapituły Dokonań Roku nagrodę specjalną. - W Niemczech na stoisku pan Józef rzeźbił i opowiadał po polsku, a trzystu Niemców słuchało, nic nie rozumiejąc i potakując tylko - mówił Roman Guzelak, który dziś wieczorem już tradycyjnie wspólnie z Mariuszem Paluchem poprowadził galę Dokonania Roku 2012. Jak sami konferansjerzy przyznali, ten pierwszy był tym poważnym, drugi zaczął od dowcipu o szukaniu sponsora w sklepie monopolowym i na tym nie skończył.
Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach. Po raz pierwszy rozdzielono kulturę i naukę. Laureatem tej pierwszej zostało Chojnickie Studio Rapsodyczne, które zdziwienie i radość z wygranej zagrało w iście teatralnym stylu. Takie wyróżnienie grupa otrzymała po raz trzeci w swojej niespełna 10-letniej historii. - Mamy nadzieję, że każdy będzie miał dostęp do najwyższej półki teatralnej - mówił założyciel studia Grzegorz Szlanga. Na scenie aktorzy stanęli wśród nominowanych, którymi byli: Monika Szynwelska i Olga Guentzel, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Swornegacie, Michał Ratkowski, oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Brusach oraz Zespół Tańca Nowoczesnego Paradise. Jak wielu utalentowanych ludzi jest w tej dziedzinie, można było przekonać się tego wieczoru, gdy na scenie prezentowały się nominowane tancerki Monika i Olga, zespół Stacatto z Brus, aktor ChSR Dominik Gostomski, Agata Szark, Gabriela Głuszek, Dariusz Buczek czy Grupa Teatralna M z Czerska. Było to idealnym dopełnieniem gali, gdzie zauważa się przecież talenty i działalność osób wywodzących się z lokalnego środowiska. Obecność tzw. gwiazdy w tym przypadku była zupełnie zbędna.
Reklama | Czytaj dalej »
Wieloma talentami możemy pochwalić się także w sporcie. Statuetka za pośrednictwem trenera Jarosława Wróblewskiego trafi do lekkoatlety Damiana Rudnika. - Bardzo się cieszę, że królowa sportu jest na salonach i że Damian jest moim zawodnikiem. Jest bardzo sumienny - zachwalał trener Chojniczanki. Zauważono ponadto bokserskie sukcesy Larysy Sabiniarz, żeglarskie Magdaleny Kwaśnej (ChKŻ), Piotra Gunthera (LKS) oraz drużyny kl. Optymist prowadzonej przez Mirosława Laskowskiego (ChKŻ).
Lokalna Grupa Działania "Sandry Brdy" dostała nagrodę w kategorii nauka i edukcja za książkę o Kosznajderii. - W tym roku planujemy szeroką monografię o Kosznajderii. Zwracamy się do mieszkańców, którzy mają jakąś wiedzę albo pamiątki o pomoc - ze sceny zwróciła się prezes LGD Grażyna Wera-Malatyńska. Wśród nominowanych w tej dziedzinie byli: Europejskie Stowarzyszenie Pomerania, Martyna Jaśkiewicz, Stanisław Pestka i Zespół Szkół Licealnych w Czersku.
Imprezą roku kapituła uznała 135-lecie Banku Spółdzielczego w Czersku, które uświetniła osoba byłego prezydenta Lecha Wałęsy oraz występ Budki Suflera. - Za 10 lat zbieramy na Rolling Stonesów - żartowała prezes Jolanta Fierek. Obok tej imprezy na uwagę kapituły zasłużyły jeszcze: I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Maryjnej "Ave Maria", Sailing Cup, zawody konne w Kwiekach, Zaborska Olimpiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych w Brusach i Meblik Basket Show.
Za działania na rzecz społeczeństwa, czyli w kategorii inicjatywa społeczna, nagrodzono Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Chojnickiej Akolada. Nominowani w tej kategorii to: Stowarzyszenie Charzy, Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Klub Mam z Konarzyn, Czerskie Forum Samorządowe oraz Danuta Niedzielska, Maria Sowisło i Stanisław Młyński za film "Zielony Pałac".
- Nie jest łatwo wybudować, skomercjalizować i potem utrzymać, bo o to przecież chodzi - mówił laureat w kategorii gospodarka, inwestor galerii K & M Krzysztof Babiński. - Nie tak jak w przypadku samorządu, gdzie inwestycje utrzymuje się z podatków - dodał. Wśród nominowanych firm były: Turex, Best Meble, Temis, Borzyszkowscy PHU, Galeria Lipowa i Stal Serwis. - Zapraszam do Konarzyn. Mamy tam wiele terenów inwestycyjnych - zapraszał wójt Jacek Warsiński, który wręczał statuetki.
Filantropami zostali: Jadwiga Sobol, Ireneusz Machuta, Bank Spółdzielczy w Czersku, Tadeusz Skajewski, Andrzej Skiba, Józef Urbaniak oraz Łucja i Krzysztof Reslerowie. Specjalną nagrodę otrzymał artysta ludowy Józef Chełmowski z Brus, zapowiedziany przez konferansjerów legendą tej ziemi, ale też bardzo skromnym i pokornym człowiekiem. - Dziękuję ci Boże, że dałeś myśli, wolę, ale też wiele tajemnic - powiedział kaszubski poeta, rzeźbiarz i malarz. Po czym zagrał na harmonijce.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
Jeśli chodzi o grupę młodzieży z zespołu Arpeggio - widziałem zdecydowanie lepsze występy w waszym wykonaniu, ale tak czy inaczej bardzo miło było usłyszeć po długim czasie waszą trójkę.
Pani Agato - występ w 'szansie' pokazał niepowtarzalną barwę , tutaj też to słyszymy .. ale wiem , że stać Panią na więcej bo już miałem okazję się przekonać! Może warto byłoby zacząć śpiewać solo i dobierać inny repertuar? Warto wykorzystać tę inność w głosie i pokazać wszystkim swoje niezwykłe możliwości?
Panie Darku - jak zawsze jestem pełen podziwu, profesjonalizm!
Pozdrowienia dla zespołu Stacatto i grupy Arpeggio!
Tak na marginesie. To trzeba mieć klasę aby zauważyć i docenić przeciwników politycznych.
Ich - niestety - tylko się tępi i utrudnia działalność w obawie o swoje stołki. Ufam, że niedługo się to zmieni.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!