Co po maturze?
Pozostało jeszcze trochę czasu do namysłu, ale dziś można było skonkretyzować swoje plany. Podczas dziewiątej edycji Powiatowych Targów Edukacyjnych Akademus uczniowie szkół średnich z powiatu chojnickiego mogli zapoznać się z ofertą blisko 40 uczelni uniwersyteckich, technicznych, morskich, medycznych, niepaństwowych oraz szkół policealnych. Swoje stanowisko z ofertą dla tegorocznych absolwentów miał również Powiatowy Urząd Pracy w Chojnicach oraz punkt pośrednictwa pracy OHP, który miał dla młodzieży oferty pracy wakacyjnej i krótkoterminowej. Targi odbywały się w hali Centrum Parku w godz. 9-14. Ich organizatorem było Starostwo Powiatowe w Chojnicach.
Reklama | Czytaj dalej »
Na stoisku Uniwersytetu Gdańskiego maturzyści pytali o tzw. klasyki, czyli kierunki tj. skandynawistyka (11 osób na miejsce), filologia angielska (11 os.), psychologia, pedagogika, dziennikarstwo (8-10 os.), jak również o nowości. - Otwieramy nowe kierunki: etnofilologię kaszubską, sinologię, iberystykę, bezpieczeństwo narodowe i kryminologię. Pod koniec marca będzie ostateczna decyzja co do tego ostatniego kierunku - informuje Anna Ziomkowska z biura rekrutacji. Jak przyznaje przedstawicielka uczelni, to zaskakujące jak młodzież jest zorientowana. - Mają już wiele informacji zaczerpniętych z naszej strony internetowej. Od maja właśnie w internecie rusza rekrutacja. Aby założyć swoje konto, trzeba zarejestrować się online. Do 30 czerwca należy uzupełnić dane o świadectwo. Na początku lipca są wyniki. Potem jeszcze przez sierpień jest rekrutacja dodatkowa, bo zwalniają się miejsca w przypadku, gdy ktoś złożył papiery na więcej niż jedną uczelnię czy kierunek - opisuje Anna Ziomkowska z UG.
Stoisko Akademii Morskiej w Gdyni reprezentowały kobiety. Jolanta Lemanczyk jest studentką II roku wydziału mechanicznego na kierunku mechanika i budowa maszyn, jedną z 10 kobiet na roku. - Obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszą uczelnią ze strony kobiet. Kiedyś mówiło się, że kobieta na statku to pech, ale powoli się to zmienia. Co prawda na razie i tak kobiety pracują głównie na lądzie, ale na statkach też są już takie możliwości - mówi studentka Akademii Morskiej. Czy trudno się dostać na tę uczelnię? - Nie jest tak trudno. Na pewno łatwiej dostać się na wydział mechaniczny, gdzie na miejsce przypada 3-5 osób, czyli mniej niż na nawigację, gdzie jest 7-8 - odpowiada. Po studiach chciałaby zostać superintendentem, który zajmuje się inspekcją statku pod kątem sprawności wszelkich maszyn i urządzeń. Zdecydowanie więcej pań studiuje na wydziale przedsiębiorczości, który nie jest typowo morski. Izabela Czubak jest na piątym roku towaroznawstwa o specjalizacji organizacja usług turystycznych i hotelarskich.
Ewelina Westfal z czerskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Wincetego Pola wybrała dwa zgoła inne kierunki: filologię polską i matematykę. - Zawsze chciałam zostać nauczycielką - zdradza. Co będzie jeśli dostanie się na jeden i drugi kierunek? - Najpierw jest matematyka, a na filologię najwyżej pójdę później. Zastanawiam się nad Bydgoszczą i Toruniem - odpowiada.
- Niestety na dzisiejszych targach nie ma uczelni, która mnie interesuje, bo chciałbym zdawać na Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jak się nie uda, to pod uwagę biorę jeszcze Akademię Morską - zdradza Jakub Klugmann z czerskiego liceum.
Natalia Orłowska (z lewej) uczy się w Technikum nr 3 w Chojnicach w klasie o profilu procesy graficzne. - Moim hobby jest fotografia. Planuję pójść na 2-letnie studium fotograficzne w Sopocie, a potem na ASP. W szkole na zajęciach uczymy się też obróbki zdjęć, więc łączy się to z moją pasją - mówi Natalia. Jej zainteresowania podziela szkolna koleżanka Maria Landowska, która również wybiera się do Trójmiasta. - Też myślę nad fotografią albo AWF-em - dodaje.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (28)
- Komentarze Facebook (...)
28 komentarzy
Jakieś konkretne ustawy wspierające przedsiębiorców ?
No chyba, że uznamy, że podwyżki podatków i innych danin wspierają przedsiębiorczość ?
Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy - Tusk i PLATFORMA nic nie robią, są nieudolni, tylko ładnie w telewizji wyglądają i karmią naiwnych ludzi bajkami bo ludzie lubią słuchać bajek.
zreszta dlaczego inowacje powstaja w wielkich miastach? mozesz podac przyklad osob w chojnicach ktorzy sa autorami inowacji patentow, bo moim zdaniem to najlepszym pracodawca jest urzad miasta, szpital, starostwo, szkoły, poza tym sprzedawca, znasz jakies firmy technologiczne w chojnicach ???
podaj kilka przykladow firm wysokich technologii, jak dla mnie to materace, drutex i zremb to high tech chojnicki
Nowy innowacyjny zakład pracy może potencjalnie powstać wszędzie gdzie dochodzi światłowód lub kabel sieci informacyjnej.
Dobre kino, teatr, dobry lekarz mogą być na wyciągniecie reki o każdej porze i tak blisko jak dystans do monitora komputera. Kto pomyśli jak to zrobić w praktyce w Chojnicach może odnieść szybki sukces i uaktywnić lokalną ekonomie. W Chojnicach jest dość mądrych ludzi i wcale nie mniej inteligentnych od tych którzy stworzyli googla. Tylko zamiast czekać na cud z nieba i czyjąś łaskę, trzeba samemu zakasać rękawy i zacząć budować ten przyszły sukces.
Wszystko co potrzeba to inteligencje, pomysł, i determinacje by go zrealizować i osiągnąć sukces. Wszystko inne to tylko mniej istotne dodatki.
Narzekanie pochlania dużo energii a tą energie można użyć znacznie lepiej i z większą korzyścią budując i tworząc coś nowego!
Nic nie stoi na przeszkodzie (może z wyjątkiem pani Henszke) by nowy biznes i pomysł na skale googla powstał, rozwijał się, i dał zatrudnienie wielu osobom właśnie tutaj w Chojnicach. Te nowe pomysły i biznesy będą tworzyć wyłącznie młodzi ludzie, a dobre wykształcenie im to talko ułatwi. Jak by nie patrzeć to widzę wyraźnie, że młodzież ma większą wole sukcesu i większą wiarę w siebie niż poprzednie generacje. Jeżeli uda im się poprzeć własny entuzjazm inteligencją, i dobrym wykształceniem to jestem pewien, że Chojnice mają lepsze czasy przed sobą w niedalekiej przyszłości.
Postęp technologiczny będzie otwierał nowe nie istniejące wcześniej możliwości na tworzenie karier w dziedzinie informatyki, inżynierii komputerowej i programowania, i cały czas na tworzenie nowych pomysłów na korzystanie z internetu i komputerów - może to Chojniczanin w niedalekiej przyszłości wymyśli nowego lepszego googla, facebooka, lub coś zupełnie nowego i bezprecedensowego.
Dobre perspektywy są stale w naukach ścisłych - w naukach matematycznych, chemicznych i fizyce.
Nauki biologiczne stale maja najlepsze dni przed sobą - genetyka, inżynieria genetyczna, farmaceutyka, bioinżynieria rolnicza i środowiskowa, biochemia, nauki medyczne mają trend rozwojowy i mogą dla dobrze wykształconych młodych ludzi zapewnić satysfakcjonujące kariery na cale życie.
W naukach stosowanych kierunki inżynieryjne (poza budownictwem) maja duzy potencja rozwoju, jak na przykład inżynieria medyczna, automatyka, inżynieria komputerowa, inżynieria telekomunikacyjna i satelitarna, inżynieria procesów przemysłowych, inżynieria i przetwórstwo artykułów spożywczych, i wiele innych.
W naukach socjologicznych duży potencjał maja nauki psychologiczne, także wszelkie kierunki zarządzania i organizacji, i nowe pojawiające się dziedziny wiedzy społecznej jak nauki społeczne i samorządy.
Wierze, że nauczyciele dołożą wszelkich starań by być efektywnymi mentorami dla maturzystów i pomogą młodzieży w informatywnym dokonaniu wyboru przyszłych karier.
Wyjątkiem może być Gimnazjum nr. 1 gdzie pani dyrektor Małgosia Henszke marnuje czas nauczycieli i utrudnia im wykonywanie zawodu poprzez niekończące się konflikty, przemoc, i mobbing nauczycieli.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!