Szkolne rekolekcje – raport
Wielki Post, to czas odbywania nauk rekolekcyjnych w chojnickich (i nie tylko) szkołach samorządowych. Sprawdziliśmy, jak są one organizowane w poszczególnych placówkach.
W Szkole Podstawowej nr 1 były w ubiegłym tygodniu. Przez pierwsze dwa dni zajęcia rekolekcyjne odbywały się wyłącznie w gmachu szkoły. Najpierw prowadzone były w klasach przez wychowawców. Potem na auli była nauka, którą prowadziła osoba duchowna wydelegowana przez parafię Bazyliki Mniejszej. Zajęcia trwały łącznie 3 godziny lekcyjne. W środę były krótsze o 45 minut, gdyż uczniowie po nich wzięli udział w mszy świętej w Bazylice. W tych dniach nie były prowadzone żadne lekcje zapisane w planie.
Reklama | Czytaj dalej »
W „piątce” uczniowie klas 1 – 3 będą w przyszłym tygodniu od poniedziałku do środy przychodzić rano do szkoły, by przejść pod opieką wychowawców i katechetów do pobliskiego kościoła MBKP. Tam przez 60 minut odbywać się będą nauki rekolekcyjne, po czym uczniowie mogą wrócić do szkoły, by zjeść obiad lub udać się do domu. Starsze klasy mają identyczną organizację dnia, ale przychodzą w II turze. Każdy uczeń ma zapewnioną opiekę w szkolnej świetlicy. Nauka szkolna w tych dniach nie będzie prowadzona. – Takie otrzymaliśmy zalecenie od ks. proboszcza Adama Matuszewskiego, by w czasie rekolekcji nie obciążać uczniów lekcjami – przekazała nam dyrektor Małgorzata Zakaszewska.
W szkole nr 3 przy ul. Dworcowej nauki rekolekcyjne są zaplanowane w przedświątecznym tygodniu. W tym czasie uczyć się będzie jedynie młodzież z klas VI, ale tylko języka polskiego i matematyki. Zdecydowana większość zajęć odbywać się będzie w szkole. Trwać będą (poza środą) przez trzy godziny lekcyjne. W tym czasie będą nie tylko nauki, ale i konkursy, zajęcia plastyczne i muzyczne w salach lekcyjnych i gimnastycznej. Ostatniego dnia jest przewidziana w Bazylice msza św. ze spowiedzią dla uczniów.
W Zespole Szkół nr 7 jest jeszcze inaczej. Wszyscy uczniowie mają nauki rekolekcyjne w kościele parafii Matki Boskiej Fatimskiej o 11.00 (SP) i 12.30 (gimnazjum). Przedtem mają normalne lekcje. Uczniowie SP trzy lekcje, gimnazjaliści cztery. Po rekolekcjach klas gimnazjalnych ich uczniowie mają wolne. Starsze klasy SP, które mają w planie lekcje na II zmianie, wracają do szkoły na zajęcia.
W Gimnazjum nr 1 organizacja rekolekcji, zaplanowanych na przyszły tydzień, jest zbliżona do tej, która jest stosowana przez SP-5. Uczniowie przychodzą do szkoły, by wkrótce udać się pod okiem nauczycieli do kościoła MBKP przy ul. Obrońców Chojnic. Po nauce lub mszy trwającej godzinę, mogą udać się do domu.
Także od 18.03 do 20.03 trwają rekolekcje w Gimnazjum nr 2. W poniedziałek i wtorek nie ma nauki szkolnej. Nauki rekolekcyjne w te dni odbywają się na sali gimnastycznej w dwóch grupach. Prowadzić je będzie osoba duchowna. Trwać będą po 2 godziny lekcyjne. W środę do 11.15 prowadzone będą „normalne” lekcje. Po dużej przerwie wszyscy gimnazjaliści udadzą się na mszę św. do Bazyliki Mniejszej.
Na dzisiejszej (15.03) konferencji prasowej zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera, czy wariant organizacji nauk rekolekcyjnych w SP5 i Gimnazjum nr 1 został przez niego pozytywnie zaopiniowany. Mimo zastrzeżenia zgłoszonego przez dyrektora generalnego Roberta Wajlonisa, by nie odpowiadał na to pytanie, gdyż nie ma on w tym zakresie żadnych kompetencji, jednak burmistrz udzielił nam odpowiedzi: - Taki sposób organizacji rekolekcji nie wpłynie negatywnie na realizację programu kształcenia. Lekcje, które nie odbędą się, zmieścimy w planie dydaktycznym roku szkolnego. Natomiast sposób organizacji rekolekcji nie jest w moich uprawnieniach. Zaznaczam, że nie otrzymałem żadnych negatywnych opinii czy telefonów od rodziców, którzy wcześniej wiedzieli o takim sposobie organizacji rekolekcji. We wszystkich szkołach jest zapewniona opieka dla uczniów poza porą rekolekcji.
Stanowisko R.Wajlonisa oraz odpowiedź A.Finstera na nasze pytanie.
Zwróciliśmy się także z pytaniem w sprawie organizacji rekolekcji w szkołach ponadgimnazjalnych do szefowej Wydziału Edukacji w Starostwie Marii Wróblewskiej. – Gdy kierowałam zespołem szkół w Brusach, to stwierdziłam, że najlepszym rozwiązaniem jest odbywanie przed południem zwykłych lekcji, by potem młodzież brała udział w naukach rekolekcyjnych. Z mojego wydziału nie poszło do powiatowych szkół w tej sprawie żadne zalecenie. Ich dyrektorzy mają wolną rękę – odpowiedziała nam Wróblewska. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Kościerskiej młodzież także ma w przyszłym tygodniu w kościele pw. MBKP nauki rekolekcyjne. Zaczynają się o godzinie 12.00, ale wcześniej i później będą odbywać się zajęcia lekcyjne zgodnie z planem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (40)
- Komentarze Facebook (...)
40 komentarzy
Św. Augustyn :
"Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie."
"Nie wiem, do jakiej pomocy mężczyźnie została stworzona kobieta, jeśli wykluczymy cel prokreacji. Dlaczego mimo to cel ten się wyklucza, nie rozumiem. Jeśli kobieta nie została dana mężczyźnie do pomocy w rodzeniu dzieci, w takim razie do czego? Może do tego, by razem uprawiali ziemię? W takim razie lepszą pomocą dla mężczyzny byłby mężczyzna. To samo tyczy się pociechy w samotności. O ileż przyjemniejsze jest życie i rozmowa, gdy mieszkają ze sobą dwaj przyjaciele niż mężczyzna i kobieta" (De Gen. ad litt. 9,5-9)
Jeżeli już pragniesz zagłębiać się w historię i szukać jak wielkie zbrodnie popełnił Kościół Katolicki (Zbrodnie te były i nikt im nie zaprzecza, jest to ogromna skaza na tle kościoła), Spójrz jednak też na to do czego doprowadziły rządy Ateistów.
Liczba ofiar wypraw krzyżowych liczona jest w dziesiątkach tysięcy. Nawet w najbardziej nieprzyjaznych Kościołowi opracowaniach historycznych (byle rzetelnych) nikt nie szacuje ich na więcej niż milion.
Liczbę ofiar samego tylko reżimu stalinowskiego szacuje się na 60 mln ofiar (wliczając w to skutki wielkiego głodu na Ukrainie, wywołanego absurdalną kolektywizacją rolnictwa w tym jednym z najurodzajniejszych zakątków ZSRR). Taką liczbę podaje np. Aleksander Sołżenicyn. Polecam też książkę Thomasa Lane'a, "Ofiary Stalina i Hitlera".
Nie trzeba chyba specjalnie przypominać ofiar reżimu Mao Tse Tunga (ponad 20 mln) albo Pol-Pota (1,7 mln, co stanowiło jedną czwartą ludności Kambodży)...
Liczba ofiar II wojny światowej również szacowana jest na 60 mln osób, przy czym pewna część tej grupy może pokrywać się z ofiarami stalinizmu (np. ofiary głodu na terenach, na których toczyły się zmagania wojenne).
Nawet przy najostrożniejszych szacunkach, w sumie ateistyczne systemy w "cywilizowanym" XX wieku winne są śmierci przynajmniej 100 milionów osób. Jak to się ma do kilkudziesięciu tysięcy ofiar wojen krzyżowych, ciągnących się przez dwa wieki "ciemnego" średniowiecza?
Pomyśl o tych 20 wiekach, trwania kościoła, spójrz na fakty historyczne ile razy Religia przyczyniła się do budowy dzisiejszego świata i ile poczyniła byś ty dziś mógł głosić swoje poglądy. Jeżeli jesteś człowiekiem kulturalnym to spójrz chociażby w korzenie swojej rodziny, i poprzez szacunek dla religii i pamięci twoich przodków, pozwól innym wierzyć w to co chcą.
Serdecznie pozdrawiam
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!