Szkolne rekolekcje – raport
Wielki Post, to czas odbywania nauk rekolekcyjnych w chojnickich (i nie tylko) szkołach samorządowych. Sprawdziliśmy, jak są one organizowane w poszczególnych placówkach.
W Szkole Podstawowej nr 1 były w ubiegłym tygodniu. Przez pierwsze dwa dni zajęcia rekolekcyjne odbywały się wyłącznie w gmachu szkoły. Najpierw prowadzone były w klasach przez wychowawców. Potem na auli była nauka, którą prowadziła osoba duchowna wydelegowana przez parafię Bazyliki Mniejszej. Zajęcia trwały łącznie 3 godziny lekcyjne. W środę były krótsze o 45 minut, gdyż uczniowie po nich wzięli udział w mszy świętej w Bazylice. W tych dniach nie były prowadzone żadne lekcje zapisane w planie.
Reklama | Czytaj dalej »
W „piątce” uczniowie klas 1 – 3 będą w przyszłym tygodniu od poniedziałku do środy przychodzić rano do szkoły, by przejść pod opieką wychowawców i katechetów do pobliskiego kościoła MBKP. Tam przez 60 minut odbywać się będą nauki rekolekcyjne, po czym uczniowie mogą wrócić do szkoły, by zjeść obiad lub udać się do domu. Starsze klasy mają identyczną organizację dnia, ale przychodzą w II turze. Każdy uczeń ma zapewnioną opiekę w szkolnej świetlicy. Nauka szkolna w tych dniach nie będzie prowadzona. – Takie otrzymaliśmy zalecenie od ks. proboszcza Adama Matuszewskiego, by w czasie rekolekcji nie obciążać uczniów lekcjami – przekazała nam dyrektor Małgorzata Zakaszewska.
W szkole nr 3 przy ul. Dworcowej nauki rekolekcyjne są zaplanowane w przedświątecznym tygodniu. W tym czasie uczyć się będzie jedynie młodzież z klas VI, ale tylko języka polskiego i matematyki. Zdecydowana większość zajęć odbywać się będzie w szkole. Trwać będą (poza środą) przez trzy godziny lekcyjne. W tym czasie będą nie tylko nauki, ale i konkursy, zajęcia plastyczne i muzyczne w salach lekcyjnych i gimnastycznej. Ostatniego dnia jest przewidziana w Bazylice msza św. ze spowiedzią dla uczniów.
W Zespole Szkół nr 7 jest jeszcze inaczej. Wszyscy uczniowie mają nauki rekolekcyjne w kościele parafii Matki Boskiej Fatimskiej o 11.00 (SP) i 12.30 (gimnazjum). Przedtem mają normalne lekcje. Uczniowie SP trzy lekcje, gimnazjaliści cztery. Po rekolekcjach klas gimnazjalnych ich uczniowie mają wolne. Starsze klasy SP, które mają w planie lekcje na II zmianie, wracają do szkoły na zajęcia.
W Gimnazjum nr 1 organizacja rekolekcji, zaplanowanych na przyszły tydzień, jest zbliżona do tej, która jest stosowana przez SP-5. Uczniowie przychodzą do szkoły, by wkrótce udać się pod okiem nauczycieli do kościoła MBKP przy ul. Obrońców Chojnic. Po nauce lub mszy trwającej godzinę, mogą udać się do domu.
Także od 18.03 do 20.03 trwają rekolekcje w Gimnazjum nr 2. W poniedziałek i wtorek nie ma nauki szkolnej. Nauki rekolekcyjne w te dni odbywają się na sali gimnastycznej w dwóch grupach. Prowadzić je będzie osoba duchowna. Trwać będą po 2 godziny lekcyjne. W środę do 11.15 prowadzone będą „normalne” lekcje. Po dużej przerwie wszyscy gimnazjaliści udadzą się na mszę św. do Bazyliki Mniejszej.
Na dzisiejszej (15.03) konferencji prasowej zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera, czy wariant organizacji nauk rekolekcyjnych w SP5 i Gimnazjum nr 1 został przez niego pozytywnie zaopiniowany. Mimo zastrzeżenia zgłoszonego przez dyrektora generalnego Roberta Wajlonisa, by nie odpowiadał na to pytanie, gdyż nie ma on w tym zakresie żadnych kompetencji, jednak burmistrz udzielił nam odpowiedzi: - Taki sposób organizacji rekolekcji nie wpłynie negatywnie na realizację programu kształcenia. Lekcje, które nie odbędą się, zmieścimy w planie dydaktycznym roku szkolnego. Natomiast sposób organizacji rekolekcji nie jest w moich uprawnieniach. Zaznaczam, że nie otrzymałem żadnych negatywnych opinii czy telefonów od rodziców, którzy wcześniej wiedzieli o takim sposobie organizacji rekolekcji. We wszystkich szkołach jest zapewniona opieka dla uczniów poza porą rekolekcji.
Stanowisko R.Wajlonisa oraz odpowiedź A.Finstera na nasze pytanie.
Zwróciliśmy się także z pytaniem w sprawie organizacji rekolekcji w szkołach ponadgimnazjalnych do szefowej Wydziału Edukacji w Starostwie Marii Wróblewskiej. – Gdy kierowałam zespołem szkół w Brusach, to stwierdziłam, że najlepszym rozwiązaniem jest odbywanie przed południem zwykłych lekcji, by potem młodzież brała udział w naukach rekolekcyjnych. Z mojego wydziału nie poszło do powiatowych szkół w tej sprawie żadne zalecenie. Ich dyrektorzy mają wolną rękę – odpowiedziała nam Wróblewska. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Kościerskiej młodzież także ma w przyszłym tygodniu w kościele pw. MBKP nauki rekolekcyjne. Zaczynają się o godzinie 12.00, ale wcześniej i później będą odbywać się zajęcia lekcyjne zgodnie z planem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (40)
- Komentarze Facebook (...)
40 komentarzy
Cele kościoła katolickiego w indoktrynacji młodzieży są sprzeczne z potrzebami edukacyjnymi społeczeństwa w demokratycznym kraju. Nauczanie kościelne pasuje do epoki feudalizmu a nie do epoki demokracji obywatelskiej.
W związku z tym:
• wynagrodzenie nauczycieli za rekolekcje winno być naliczane z uwzględnieniem godzin ponadwymiarowych.
• w tych dniach nauczyciel może być pozbawiony możliwości przepracowania godzin ponadwymiarowych, ale korzysta z przepisów dotyczących pracowników pozostających w gotowości do pracy.
• na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju (art. 81 § 1 Kodeksu pracy), dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) oraz wynagrodzenia za czas dyżuru (art. 151 § 3 Kodeksu pracy) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
To PISałem i deklarację skladalem ja, Jarząbek Wacław.
Oświadczam, że dni, w których organizowane są rekolekcje, nie są dla nauczycieli dniami wolnymi od pracy. W te dni pozostają oni do dyspozycji dyrektora i wykonują zlecone przez niego zadania. Najczęściej jest to opieka nad uczniami, ale dyrektor ma prawo zlecić inne czynności wynikające z Karty Nauczyciela.
W naszym folwarku zawsze zachowujemy pewną delikatność i nie doprowadzamy do konfliktów sumienia nauczycieli. Nigdy nie zmuszamy nikogo do uczestniczenia w rekolekcjach. Jednakże wszyscy nasi pracownicy mają pełną świadomość swojego powołania i z przyjemnością uczestniczą wraz z podopiecznymi w tych dniach skupienia i modlitwy.
To oświadczałem ja, Jarząbek Wacław.
Podjeto próbe zablokowania mojego postu na stronie chojnice24. Ale od czego jest głowa
Jakie to dzisiaj śmieszne kary są za herezje? Tylko do 2 lat pozbawienia wolności? Parę set lat temu Dominikanie działający pod szyldem "świętej inkwizycji" palili na stosach wszelkich heretyków. A dzisiaj ledwo 2 lata pozbawienia wolności za to samo co wcześniej groziło spaleniem na stosie? To oczywista kpina z kościoła katolickiego! Nie wiem jak możesz to znieść? Na dodatek ani łamania kołem, ani ćwiartowania, ani obdzieranie ze skóry żywcem, ani wycinania języka, czy wyłuskiwania oczu tak jak to robiono za wesołych czasów świętej inkwizycji! Dzisiejsze władze wyraźnie kpią sobie z kościoła katolickiego z tak śmiesznymi karami! Katoliku napraw to i zasugeruj prokuratorowi jakiś mały stosik na chojnickim rynku, lub chociaż publiczne łamanie heretyków kołem. Heretyków powinno się przecież karać zgodnie ze świętą tradycją kościoła katolickiego, tak jak nakazuje to katolicka miłość i troska o zbawienie duszy.
Dzielny katoliku, zgłoś się do prokuratury, i weź numerek w kolejce do łapania mnie. Już wcześniej szanowna pani Małgosia Henszke (sam się stale dziwie dlaczego?, czy napisałem może coś co jej się nie spodobało?) i szanowny pan burmistrz (musiałem pewnie napisać coś co go uraziło, lecz nie wiem do tej pory co?) już od jakiegoś czasu chcą mnie złapać, i także karać za herezje, zniewagę, i za pomówienie.
Życzę tobie katolicki inteligencie, szanownej pani Malgosi, i dzielnemu burmistrzowi powodzenia w łapaniu mnie. Zmów paciorek, nie jedz broń boże mięsa w wielki piątek, zapisz się do kółka różańcowego tak jak ja, i daj parę złotych do kościelnej skarbony dla księdza na flaszkę wódki, może to coś pomoże!
Zastanów się nad swoim postępowaniem, bo nie wiem kto tutaj prezentuje szowinizm, i nietolerancję. Wiele razy czytałem twoje komentarze i uważam, że podlegają one pod ten paragraf:
Art.196 Obraza uczuć religijnych
Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Życzę ci opamiętania i nawrócenia.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!