Szkolne rekolekcje – raport
Wielki Post, to czas odbywania nauk rekolekcyjnych w chojnickich (i nie tylko) szkołach samorządowych. Sprawdziliśmy, jak są one organizowane w poszczególnych placówkach.
W Szkole Podstawowej nr 1 były w ubiegłym tygodniu. Przez pierwsze dwa dni zajęcia rekolekcyjne odbywały się wyłącznie w gmachu szkoły. Najpierw prowadzone były w klasach przez wychowawców. Potem na auli była nauka, którą prowadziła osoba duchowna wydelegowana przez parafię Bazyliki Mniejszej. Zajęcia trwały łącznie 3 godziny lekcyjne. W środę były krótsze o 45 minut, gdyż uczniowie po nich wzięli udział w mszy świętej w Bazylice. W tych dniach nie były prowadzone żadne lekcje zapisane w planie.
Reklama | Czytaj dalej »
W „piątce” uczniowie klas 1 – 3 będą w przyszłym tygodniu od poniedziałku do środy przychodzić rano do szkoły, by przejść pod opieką wychowawców i katechetów do pobliskiego kościoła MBKP. Tam przez 60 minut odbywać się będą nauki rekolekcyjne, po czym uczniowie mogą wrócić do szkoły, by zjeść obiad lub udać się do domu. Starsze klasy mają identyczną organizację dnia, ale przychodzą w II turze. Każdy uczeń ma zapewnioną opiekę w szkolnej świetlicy. Nauka szkolna w tych dniach nie będzie prowadzona. – Takie otrzymaliśmy zalecenie od ks. proboszcza Adama Matuszewskiego, by w czasie rekolekcji nie obciążać uczniów lekcjami – przekazała nam dyrektor Małgorzata Zakaszewska.
W szkole nr 3 przy ul. Dworcowej nauki rekolekcyjne są zaplanowane w przedświątecznym tygodniu. W tym czasie uczyć się będzie jedynie młodzież z klas VI, ale tylko języka polskiego i matematyki. Zdecydowana większość zajęć odbywać się będzie w szkole. Trwać będą (poza środą) przez trzy godziny lekcyjne. W tym czasie będą nie tylko nauki, ale i konkursy, zajęcia plastyczne i muzyczne w salach lekcyjnych i gimnastycznej. Ostatniego dnia jest przewidziana w Bazylice msza św. ze spowiedzią dla uczniów.
W Zespole Szkół nr 7 jest jeszcze inaczej. Wszyscy uczniowie mają nauki rekolekcyjne w kościele parafii Matki Boskiej Fatimskiej o 11.00 (SP) i 12.30 (gimnazjum). Przedtem mają normalne lekcje. Uczniowie SP trzy lekcje, gimnazjaliści cztery. Po rekolekcjach klas gimnazjalnych ich uczniowie mają wolne. Starsze klasy SP, które mają w planie lekcje na II zmianie, wracają do szkoły na zajęcia.
W Gimnazjum nr 1 organizacja rekolekcji, zaplanowanych na przyszły tydzień, jest zbliżona do tej, która jest stosowana przez SP-5. Uczniowie przychodzą do szkoły, by wkrótce udać się pod okiem nauczycieli do kościoła MBKP przy ul. Obrońców Chojnic. Po nauce lub mszy trwającej godzinę, mogą udać się do domu.
Także od 18.03 do 20.03 trwają rekolekcje w Gimnazjum nr 2. W poniedziałek i wtorek nie ma nauki szkolnej. Nauki rekolekcyjne w te dni odbywają się na sali gimnastycznej w dwóch grupach. Prowadzić je będzie osoba duchowna. Trwać będą po 2 godziny lekcyjne. W środę do 11.15 prowadzone będą „normalne” lekcje. Po dużej przerwie wszyscy gimnazjaliści udadzą się na mszę św. do Bazyliki Mniejszej.
Na dzisiejszej (15.03) konferencji prasowej zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera, czy wariant organizacji nauk rekolekcyjnych w SP5 i Gimnazjum nr 1 został przez niego pozytywnie zaopiniowany. Mimo zastrzeżenia zgłoszonego przez dyrektora generalnego Roberta Wajlonisa, by nie odpowiadał na to pytanie, gdyż nie ma on w tym zakresie żadnych kompetencji, jednak burmistrz udzielił nam odpowiedzi: - Taki sposób organizacji rekolekcji nie wpłynie negatywnie na realizację programu kształcenia. Lekcje, które nie odbędą się, zmieścimy w planie dydaktycznym roku szkolnego. Natomiast sposób organizacji rekolekcji nie jest w moich uprawnieniach. Zaznaczam, że nie otrzymałem żadnych negatywnych opinii czy telefonów od rodziców, którzy wcześniej wiedzieli o takim sposobie organizacji rekolekcji. We wszystkich szkołach jest zapewniona opieka dla uczniów poza porą rekolekcji.
Stanowisko R.Wajlonisa oraz odpowiedź A.Finstera na nasze pytanie.
Zwróciliśmy się także z pytaniem w sprawie organizacji rekolekcji w szkołach ponadgimnazjalnych do szefowej Wydziału Edukacji w Starostwie Marii Wróblewskiej. – Gdy kierowałam zespołem szkół w Brusach, to stwierdziłam, że najlepszym rozwiązaniem jest odbywanie przed południem zwykłych lekcji, by potem młodzież brała udział w naukach rekolekcyjnych. Z mojego wydziału nie poszło do powiatowych szkół w tej sprawie żadne zalecenie. Ich dyrektorzy mają wolną rękę – odpowiedziała nam Wróblewska. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul. Kościerskiej młodzież także ma w przyszłym tygodniu w kościele pw. MBKP nauki rekolekcyjne. Zaczynają się o godzinie 12.00, ale wcześniej i później będą odbywać się zajęcia lekcyjne zgodnie z planem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (40)
- Komentarze Facebook (...)
40 komentarzy
Wśród księży trafiają się wilcy w owczych skórach. Ciebie to w dzieciństwie pewnie takowy pleban musiał za mocno dotykać tu i ówdzie skoro tak ujeżdżasz na KRK.
W czasie rekolekcji w ramach nauki uniwersalnych wartości chrześcijańskich, dzieci i młodzież szkolna będzie uczona nietolerancji i katolickiej nienawiści do homoseksualistów, protestantów, komunistów, rowerzystów, ateistów, żydów, arabów, murzynów, samotnych matek, nieślubnych dzieci, do postępu naukowego, nauk medycznych, rodzin żyjących bez ślubu kościelnego, nienawiści do obcokrajowców, i wielu innych grup społecznych nie akceptowanych przez hierarchów kościoła katolickiego.
W celu pobudzanie potrzeb duchowych i kultury katolickiej mieszkańców Chojnic, dzieci i młodzież szkolna będzie uczona tolerancji dla katolickiego rasizmu, nienawiści wobec świata zewnętrznego, systematycznego poniżania i dyskryminacji kobiet, tolerancji kościelnej pedofilii i seksualnego wykorzystywania młodzieży i kobiet przez hierarchów kościelnych, tolerancji dla złodziejstwa kościoła katolickiego i wyłudzania pieniędzy od społeczeństwa, tolerancji dla rozpustnego życia kościelnych hierarchów, tolerancji dla zabobonów, ignorancji, i idiotyzmów głoszonych przez kler, promowanie katolickiego fanatyzmu w walce z sekularyzacja życia społecznego i walce z instytucjami państwowymi, tolerancja na ingerencje kleru w sprawy działalności sejmu i rządu RP, i innych sekularnych instytucji i urzędów.
Przy takim kształceniu młodzieży w katolickim duchu wartości moralnych sprzed 2 tysięcy lat, religijnego fanatyzmu, i wpajaniu katolickiej nienawiści do wszystkiego, ta młodzież i środowiska w jakich będą żyli nie odniosą sukcesu na międzynarodowym rynku pracy, jakkolwiek będą świetnymi pachołkami na posługi kleru i kościoła katolickiego. Kościół katolicki już poprzednio dołożył swojej reki do szerzenia wzajemnej nienawiści wśród polaków, i do okradania i zniszczenia Polski. Czy te tragedie mają się powtórzyć ponownie? Młodzież powinna uczyć się przedmiotów ścisłych, humanistycznych, i zawodowych, które umożliwią im znalezienie zatrudniania i zapewnią satysfakcjonujące życie, a nie nienawiści, nietolerancji, i zabobonów promowanych przez kler i kościół katolicki.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!