Plany dla wiatraków i żwirowni przyjęte
Gminni radni na piątkowej (22.03) sesji przyjęli uchwały o planach miejscowych, dzięki którym w okolicach Ostrowitego będą mogły zostać wybudowane elektrownie wiatrowe oraz kopalnia żwiru.
Na XXXIII sesji Rady Gminy Chojnice po raz pierwszy obecni byli nowa sołtys Powałek oraz nowy radca prawny urzędu. Obradom tradycyjnie też przyglądała się radna powiatowa Bożena Stępień. – Byłam na dwudziestu zebraniach sołeckich w gminie, które niedawno odbywały się w gminie. Dzięki temu mam wiele wartościowych spostrzeżeń, które wykorzystam w swej pracy w radzie powiatu – przekazała nam Stępień.
Radni zgłosili kilka interpelacji. Jarosław Kurek zgłosił uwagę, by powrócić do systemu finansowania akcji odśnieżania dróg gminnych stosowanego przed dwoma laty. Wówczas refinansowano 50% kosztu paliwa dla rolników i 30%, gdy sołectwa zlecały to zadanie firmom usługowym. Jest też zdania, że należy zrewaloryzować wysokość diet wypłacanych sołtysom, których wysokość od dawna nie była zmieniana. Józef Kołak narzekał na dużą ilość zastoisk wody, które przy roztopach pojawiają się na charzykowskich ulicach z nawierzchnią gruntową. Proponował układanie na nich tymczasowo betonowych płyt, wzorem miasta Chojnice. Natomiast Zbigniew Nojman wnioskował, aby na okres zimy gmina fundowała rodzinom wielodzietnym dodatkowe ulgi na przejazd autobusem MZK. Apelował także do inwestorów budujących w gminie domy, by oznaczali je numerem porządkowym i nazwą ulicy. Wójt Zbigniew Szczepański poinformował radnych, że nie przewiduje zmiany sposobu finansowania walki z zimą, ale na następnej sesji prawdopodobnie będzie nowelizowany budżet, by znaleźć dodatkowe środki na ten cel. Dzięki temu sołectwa mają dostać jednorazową rekompensatę w wysokości 30% tegorocznych kosztów, bez dzielenia na swoich i obce firmy. Wójt szacuje, że koszt tej zmiany może wynieść ok. 100 tys. złotych. Zadeklarował, że na najbliższym posiedzeniu Kolegium Rady jego członkowie zajmą się problemem waloryzacji diet sołtysów. Przyjrzą się też ich wysokości w innych gminach naszego powiatu. Być może podwyżka będzie w wysokości inflacji za ostatnie 8 lat, kiedy była poprzednia podwyżka. Nie zgodził się z wnioskiem Kołaka, by przejściowo układać płyty drogowe, gdyż koszt tej operacji jest bardzo zbliżony do inwestycji z docelową nawierzchnią. Jest zdania, że mieszkańcy Charzyków z tych ulic, gdzie jest jeszcze gruntowa nawierzchnia wiedzą, że najpierw trzeba uporządkować gospodarkę wodno – ściekową w tej miejscowości.
Reklama | Czytaj dalej »
Zbigniew Szczepański w swym sprawozdaniu z działań w okresie międzysesyjnym (trwało 45 minut) najwięcej miejsca poświęcił na omówienie trwających lub rozstrzygniętych przetargów. Dzięki nim m.in. do końca roku w Silnie i Ogorzelinach pojawią się boiska pn. „jaskółki”, czyli „półorliki”. Każde z nich kosztuje ponad 400 tys. zł. Wyłoniono też dostawcę sprzętu komputerowego z projektu walki z wykluczeniem cyfrowym. Gmina uzyskała dofinansowanie unijne w wysokości 100% kosztów zakupu 79 komputerów stacjonarnych, 27 laptopów i 40 drukarek. Część tego sprzętu trafi do 35 rodzin o niskich dochodach. Na przetarg mający wyłonić wykonawcę przebudowy WDK w Swornegaciach wpłynęło 16 ofert. Najtańszą w wysokości 1,1 mln zł złożyła firma z Brus. Trwa badanie złożonych ofert. Pogratulował także w swym wystąpieniu członkom gminnego stowarzyszenia AKOLADA zdobycia wyróżnienia w kategorii inicjatywa społeczna podczas gali Dokonania Roku 2012.
Uchwały ujęte w porządku obrad zostały przyjęte bez poprawek.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!