DKF kwiecień. Rozw. konkursu
Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na kwietniowe projekcje w poniedziałek o godz. 19. Cena karnetu to 20 zł, pojedynczy bilet 8 zł. Na Chojnice24.pl tradycyjnie konkurs, w którym do wygrania dwa karnety.
8 kwietnia 2013 r. "Mistrz"
Reżyseria i scenariusz: Paul Thomas Anderson
Scenografia: David Crank, Jack Fisk
Kostiumy: Mark Bridges
Montaż: Leslie Jones, Peter McNulty
Zdjęcia: Mihai Malaimare Jr.
Muzyka: Jonny Greenwood
Obsada: Philip Seymour Hoffman, Joaquin Phoenix, Amy Adams, Laura Dern
Gatunek: dramat
Czas trwania: 140 min.
„Mistrz” to fascynująca historia spotkania wizjonera, który głosi, że odkrył zagadkę istnienia i człowieka, który mu uwierzył i zaczął ślepo wypełniać jego polecenia. To opowieść o pragnieniu władzy i miłości, o mrokach ludzkiej duszy i odwiecznej tęsknocie za swoim miejscem na ziemi.
Weteran wojenny Freddie Quell jest człowiekiem, który przez całe życie ucieka przed prawem, przed swoją przeszłością, a nawet przed dziewczyną, będącą miłością jego życia. Ale pewnego dnia Freddie spotyka i poddaje się urokowi Mistrza, Lancastera Dodda - założyciela i lidera potężnego ruchu duchowego. Ta ekstrawagancka postać - pisarz, kapitan, fizyk, filozof - była inspirowana osobą L. Rona Hubbarda, założyciela Kościoła Scjentologicznego. Kiedy Mistrz po raz pierwszy spotyka Freddiego na pokładzie luksusowego statku płynącego z San Francisco, od razu podejmuje wyzwanie. Dodd twierdzi, że ludzkość może przezwyciężyć swoją zwierzęcą naturę i osiągnąć wrodzoną jej doskonałość. Wystarczy sięgnąć po jego metody, wśród których jest podróż do poprzednich wcieleń, by pozbyć się odwiecznych demonów. I oto staje przed nim bestia, która pragnie, by ją okiełznać. Jednak Freddie z czasem okazuje się być dla Mistrza kimś znacznie ważniejszym. Dzikość byłego żołnierza przypada mu do gustu, podobnie jak robiony przez Freddiego samogon. Mistrz nie tylko znalazł kogoś dla kogo może być zbawicielem, ale zyskał także nieokrzesanego towarzysza zabaw, który pozwoli mu na chwilę wytchnienia od publicznej roli guru. Freddie staje się prawą ręką Mistrza i zostaje dopuszczony do wewnętrznego kręgu wielkiej rodziny Dodda. Dla Freddiego to szansa, by w końcu w jego życiu pojawiła się postać ojca oraz rodzina, której nigdy nie miał – wszystko to, jeśli tylko będzie potrafił dostosować się do rygorystycznych rytuałów nowej religii.
Reklama | Czytaj dalej »
15 kwietnia 2013 r. "Weekend z królem"
Reżyseria: Roger Michell
Zdjęcia: Lol Crawley
Muzyka: Jeremy Sams
Obsada: Bill Murray, Laura Linney, Nancy Baldwin, Samuel West
Gatunek: biograficzny, dramat
Czas trwania: 95 min
Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej. Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta, której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w historii amerykańskiej wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI i królowej Elżbiety.
Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, upatrując w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików, małżonka (w tej roli Olivia Williams) uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym. Intymny portret największych osobowości polityki XX wieku i zarazem jeden z najpoważniejszych kandydatów do głównych nagród Brytyjskiej i Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2012.
22 kwietnia 2013 r. "Koń Turyński"
Reżyseria: Bella Tarr
Zdjęcia: Fred Kelemen
Muzyka: Mihály Vig
Obsada: János Derzsi, Erika Bók
Gatunek: dramat
Czas trwania: 150 min
3 stycznia 1889 roku, niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche, wychodząc z turyńskiego hotelu, dostrzegł okładanego przez woźnicę kolejnymi batami konia. Pisarz starał się ochronić zwierzę, lecz bezskutecznie i w dodatku uległ wypadkowi. Wkrótce u Nietzchego została zdiagnozowana przewlekła choroba psychiczna. Autor, aż do swojej śmierci nie napisał już żadnego dzieła. Sam film koncentruje się na historii woźnicy, jego córki oraz tytułowego konia.
Utrzymana w mrocznej atmosferze powolnego rozpadu, medytacja nad agonią świata. Jak przekonuje sam reżyser - ostatni film w jego karierze. Scenariusz napisał jak zwykle ze swoim przyjacielem, pisarzem László Krasznahorkaiem. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata. Węgierski film dramatyczny zrealizowany w koprodukcji z Francją, Niemcami, Szwajcarią i USA w reżyserii Béli Tarry.
29 kwietnia 2013 r. "Nagroda"
Reżyseria: Paula Markovitch
Scenariusz: Paula Markovitch
Obsada: Laura Agorreca, Viviana Suraniti, Paula Galinelli Hertzog
Produkcja: Francja, Meksyk, Niemcy, Polska
Gatunek: Dramat
Czas trwania: 115 min.
To autobiograficzna historia - zaznacza Paula Markovitch - Jej akcja rozgrywa się w miejscach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w targanej faszyzmem Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie? Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku reżyserki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem jednostki. Dominuje w nim atmosfera dorastania w miejscu nieprzyjaznym, zbudowana w dużym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia, która została nagrodzona na Berlinale w 2011 roku.
"Nagroda" nie jest filmem do oglądania w pośpiechu. Powoli, stopniowo i niepostrzeżenie wciąga i uwodzi widza melancholijną urodą ujęć i – przede wszystkim – intensywnością kameralnej opowieści. Początkowo można się poczuć zdezorientowanym, bo nic tu nie jest oczywiste. Ani powody, dla których młoda kobieta (Laura Agorreca) z dzieckiem (Paula Galinelli Hertzog) decyduje się zamieszkać w zniszczonej chacie na plaży, ani to, dlaczego matka z tak niewielkim entuzjazmem odnosi się do prośby Ceci o zapis do pobliskiej szkoły. Powtarzane jak mantra słowa "tata sprzedaje zasłony w Buenos Aires, a mama zajmuje się domem" wprawdzie dobitnie uświadamiają widzowi istnienie tajemnicy ukrytej w przeszłości Lucii, ale nawet na krok nie przybliżają do odkrycia jej istoty.
UWAGA KONKURS: Mamy karnety dla pierwszych dwóch osób, które prześlą maile na adres konkurs@chojnice24.pl , w temacie wpisując DKF, a w treści swoje dane: imię, nazwisko, adres, nr telefonu (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa).
Rozstrzygnięcie konkursu. Karnety wygrali Aleksandra Narloch z Chojnic i Daniel Narloch z Chojnic. Gratulujemy! Karnety będą do odbioru przed seansem w kasie ChDK.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!