Kilka słów na temat słuchu
Słyszenie odgrywa ogromną rolę w naszych kontaktach z innymi ludźmi. Używamy mowy do wymiany myśli i wyrażania uczuć. Zaczynamy się wycofywać, gdy pełne uczestnictwo w rozmowie z przyjaciółmi lub rodziną staje się zbyt trudne.
Koncerty, teatr i filmy to rozrywki już nie dla nas, bo nie możemy rozkoszować się muzyką ani śledzić akcji filmu. To samo odnosi się do radia i telewizji. Prowadzenie rozmowy w samochodzie jest dla wszystkich trudne, ale dla ludzi z ubytkiem słuchu to po prostu tortura.
Głosy i dźwięki, które nas otaczają, dają nam poczucie bezpieczeństwa życia. Komunikowanie się to więcej niż poszczególne rozmowy, to wszystkie drobne sygnały, które dają poczucie kontaktu, bliskości innych ludzi.
Reklama | Czytaj dalej »
Gdy tracimy słuch, odbieranie bogactwa otaczających nas dźwięków takich jak tykanie zegara, odgłos kroków, kapiącej wody, skwierczenie potraw na patelni staje się trudne lub wręcz niemożliwe. Świat wokół nas milknie – melodia cichnie.
Jakie są znaki ostrzegawcze utraty słuchu?
Wiele może wskazywać na powolną utratę słuchu. Przykładem może być sytuacja, w której trudno jest zrozumieć mówiących, gdy 3 lub 4 osoby mówią naraz. Inny objaw to wrażenie, że inni, zwłaszcza młodzi ludzie coś mruczą pod nosem. Szum z otoczenia tylko pogarsza sytuację, a inne dźwięki takie jak śpiew ptaków, dzwonek do drzwi czy dźwięk telefonu rozmywają się lub wręcz zanikają.
Utrata słuchu w starszym wieku ściśle dotyczy tego zakresu, w którym występują istotne dźwięki mowy. Zwykle więc spółgłoski takie jak „s” czy „t” już nie są odbierane wyraźnie. To powoduje, że dźwięki mowy są niewyraźne, zlewają się, więc nawet gdy słyszymy, że się do nas mówi, nie rozumiemy co się mówi. Trudności w rozumieniu tego co mówią inni mogą być niezwykle frasujące i zawstydzające.
Jak powszechne są wady słuchu?
Gdy zaczynamy doświadczać utraty słuchu, może nam się wydawać, że problem ten dotyczy tylko nas – że nikt inny nie był w naszej sytuacji. Nic bardziej mylnego!
Badania wykazały, że około 10% ludzi ma problem ze zrozumieniem o czym jest mowa wtedy, gdy 3 lub 4 osoby mówią równocześnie. Oznacza to, że około 500 milionów ludzi na całym świecie doświadcza trudności w słyszeniu i powinno rozważyć wizytę u specjalisty w celu zbadania słuchu.
Inne badania z kolei mówią, że około 25% ludzi powyżej 61 roku życia ma obniżone możliwości słuchowe, podczas gdy niewiele ponad 1% ludzi przed 21 rokiem życia i poniżej 5% tych z przedziału 21-60 lat mają wadę słuchu. Te cyfry jasno obrazują jak z przybywaniem lat ubywa nam słuchu.
Nieporozumienia i uprzedzenia
Utracie słuchu towarzyszą uprzedzenia i nieporozumienia. O ile nie dowiedzieliśmy się więcej o wadach słuchu poprzez kontakt rodziną lub przyjaciółmi tym dotkniętymi, w towarzystwie ludzi z ubytkiem słuchu możemy czuć się niekomfortowo i niezręcznie.
Ludzie z wadami słuchu są często traktowani jako mniej inteligentni niż dobrze słyszący. Ich trudności ze słyszeniem prowadzą do sytuacji, w których nie słyszą poprawnie pytania i w konsekwencji odpowiadają nie na temat. To może być niesłusznie interpretowane.
Niestety wiele osób unika noszenia aparatów słuchowych, ponieważ sądzą iż uwidacznia to ich ubytek słuchu. Jak na ironię, brak aparatu słuchowego obnaża tę wadę, co prowadzi do nieporozumień i powstania zaklętego kręgu.
Należy przezwyciężać uprzedzenia, dowiedzieć się więcej na temat urządzeń służących poprawie słyszenia oraz zaakceptować fakt, że wielu z nas może pewnego dnia znaleźć się wśród ludzi dotkniętych utratą słuchu. Nie znaczy to jednak, że od tego momentu życie ma toczyć się w ciszy. Powinniśmy zachęcać swoich starszych rodziców, którzy mają problemy ze słyszeniem do podjęcia próby założenia aparatu słuchowego, co z pewnością poprawi komfort życia zarówno osoby słabo słyszącej, jak i osób, z którymi muszą komunikować się na co dzień. Osoby, które mają problem ze słyszeniem oraz ze zrozumieniem mowy w hałasie powinny zbadać sobie słuch. Można uczynić to bezpłatnie badając słuch w KABINIE CISZY w poradni doboru aparatów słuchowych GEMINI w Chojnicach, która mieści się w budynku Centrum Medycznego ulicy Kościerskiej 9 , pokój 39 (parter).
Na BEZPŁATNE badanie słuchu można umówić się osobiście lub dzwoniąc pod numer telefonu 523974033 lub 523967487.
Katarzyna Karpus
Centrum Medyczne „GEMINI”
BEZPŁATNE BADANIA SŁUCHU
- Punkt doboru aparatów słuchowych
(dla ubezpieczonych w Pomorskiej Regionalnej Kasie Chorych, Branżowej, Kujawsko - Pomorskiej Kasie Chorych)
poniedziałek i piątek od 8:00 do 16:00
Centrum Medyczne ul. Kościerska 9
pokój 025 (niski parter)
Rejestracja osobiście w godzinach przyjęć lub telefonicznie pod numerami telefonów
3974033 wew.316, 39295 wew.316, 3401702,
BEZPŁATNE BADANIA SŁUCHU
Punkt doboru aparatów słuchowych (dla ubezpieczonych w Pomorskiej Regionalnej Kasie Chorych, Branżowej, Kujawsko - Pomorskiej Kasie Chorych)
poniedziałek i piątek od 8:00 do 16:00
Centrum Medyczne ul. Kościerska 9
pokój 025 (niski parter)
Rejestracja osobiście w godzinach przyjęć lub telefonicznie pod numerami telefonów
3974033 wew. 316, 39295 wew.316, 3401702,
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!