Czwartek, 13 Czerwca 2024 | Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot je oraz Krzysztof Różycki.

Lampy na osiedlach wyłączone

Ta lampa oświetlała od 1987 do 31.03.2013 chodnik przed budynkiem Jana Pawła II 3.

Ta lampa oświetlała od 1987 do 31.03.2013 chodnik przed budynkiem Jana Pawła II 3.

W prima aprilis, czyli 1 kwietnia, wszystkie lampy na osiedlach, które zużywały energię elektryczną na koszt Spółdzielni Mieszkaniowej, zostały wyłączone. Tego dnia rozpoczął się kolejny etap realizacji planu oszczędnościowego w SM.

Pierwszy sygnał o zaciemnieniu spółdzielczych terenów otrzymaliśmy od mieszkańca jednego z domów przy ul. Jana Pawła II. „Na części osiedla 700 - lecia od tygodnia nie ma oświetlenia. W spółdzielni twierdzą, że to nie ich wina, że trzeba zgłosić się do energetyki. Kiedy będzie światło? Na to pytanie nie potrafią odpowiedzieć. Złodzieje mają pole do popisu na osiedlu. Bez oświetlenia aż strach wychodzić, nie wspominając o dziurawych chodnikach, na których można w najlepszym przypadku skręcić nogę. Proszę o interwencję.” – napisał do nas oburzony spółdzielca.

Reklama | Czytaj dalej »

Skontaktowaliśmy się najpierw z jednym z członków Rady Nadzorczej SM. – Jest to efekt wdrażania planu oszczędnościowego przez zarząd spółdzielni. Nie było to z nami konsultowane. O szczegółach dowiedzieliśmy się po raz pierwszy na poniedziałkowym (8.04) posiedzeniu rady. Dzięki temu ma znacząco spaść rachunek za energię elektryczną – przekazał nam Damian Pilacki.

Więcej informacji uzyskaliśmy od prezesa Jakuba Chmurzyńskiego. – Rozwiązaliśmy ze skutkiem na 31 marca 2013 umowę na dostawę energii elektrycznej i konserwację punktów oświetleniowych z firmą ENEA. Planowaliśmy przez marzec zamontować dodatkowe 30 sztuk lamp przed naszymi budynkami i przy drogach dojścia do nich. Miały zastąpić te wyłączone, które stoją na osiedlach od chwili ich wybudowania. Te stare mają rtęciowe oprawy oświetleniowe i z reguły po 125 W mocy. Nowe są energooszczędne z LED-owymi projektorami o 50 W mocy. Niestety, zaskoczył nas atak zimy i roboty przy instalowaniu lamp musieliśmy wstrzymać. Niektóre z nich miały być prowadzone na dachach. W ostatnich tygodniach zajęliśmy się montażem w naszych zasobach przy wejściach do klatek schodowych lamp, które włączały się w chwili, gdy ktoś przy nich przechodził lub wchodził do domu. Niewykluczone, że w części z nich, które są na krańcach długich budynków, zamontujemy wyłączniki zmierzchowe, by świeciły non stop w nocy. Sądzę, że do końca przyszłego tygodnia (rozmowa z 12.04) większość z nowych lamp będzie zamontowana. Prace powinny zakończyć się do 30 kwietnia. Jeśli będziemy mieli sygnały od spółdzielców, że jest za ciemno przy ich budynku, nie wykluczamy montażu dodatkowych lamp. ENEA nie dostarcza nam już energii nie tylko do lamp, ale i do takich części wspólnych, jak klatki schodowe czy piwnice. Zawarliśmy umowę z inną firmą energetyczną, która to realizuje. Dzięki tym wszystkim działaniom nasz roczny rachunek za energię elektryczną i konserwację lamp, wynoszący ok. 300 tys. zł, zmniejszy się o kilkadziesiąt tysięcy złotych – wyjaśnił nam Chmurzyński.

Niewykluczone, że docelowo spółdzielcy będą chwalić za te decyzje władze spółdzielni, ale należało ich realizację opóźnić o miesiąc, gdy okazało się, że zima postanowiła dłużej zagościć. Zapewne ENEA przychyliłaby się do wniosku SM.

Zdjęcia zostały wykonane w piątek (12.04) przed południem oraz wieczorem na osiedlach przy ul. Spółdzielczej oraz ul. Jana Pawła II w pobliżu domów nr 3, 5 i 7.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~somebody
Tak... :/ A konserwator przyjedzie z Poznania, Szczecina, Starogardu, albo jakiegoś odległego zakątka naszego globu... Kolejna próba zaoszczędzenia naszym kosztem... Spółdzielnia oszczędza, a pewnie mieszkańcom prędzej czy później podskoczy czynsz, bo te lampy będzie trzeba utrzymać. No rzeczywiście, super fajnie...
18 Kwietnia 2013, godzina 21:10
Oceniono 1 raz 1
~mieszkaniec
uwazam ze powiniśmy poczekac aż założą lampy na wszystkich blokach a wtedy dyskutować. pomysł trafiony - po co płacic enea - mozna te pieniądze wykorzystac inaczej .
17 Kwietnia 2013, godzina 11:23
Oceniono 1 raz -1
~dość nabijania ludzi w butelkę
A teraz coś o termomodernizacji. Pan Chmurzyński docieplił nam jedną, frontową ścianę bloku, twierdząc, że na więcej nie ma pieniędzy i trzeba wziąć kredyt. Okazuje się jednak, że kredytu, o którym mówił, nie dostanie się już kiedy nie ociepla się całego bloku. Także wszyscy ci, którzy cieszyli się, że ocieplono im jedną stronę będą teraz czekać lata, na ocieplenie drugiej. Bo kredytu spółdzielnia na to nie dostanie! Wybitny dowód na to, że ten człowiek nie wie co robi. Chodzi po omacku, a my wszyscy za to płacimy. Ale czego się spodziewać po kimś, kto wcześniej nigdy nie zarządzał żadną firmą. Teraz się uczy, a my wszyscy za to płacimy!
15 Kwietnia 2013, godzina 15:25
Oceniono 15 razy 11
~xFaktor
Zgadzam się z comp wyrzucić faceta niech wraca do Człuchowa takiego zamieszania już dawno w spółdzielni nie było
15 Kwietnia 2013, godzina 13:29
Oceniono 6 razy 4
Powinien frajer co te halogeny montowal na swoje okno skierować! To światło razi w oczy!!!
15 Kwietnia 2013, godzina 12:17
Oceniono 14 razy 8
~Arek
Na Lichnowskiej jest pozytywna zmiana Zamontowano 3 nowe lampy i nigdy nie bylo tak jasno
15 Kwietnia 2013, godzina 10:10
Oceniono 9 razy 5
Mieszkam na ul. Jana Pawła II .
Często staram się o dobro dla bloku. Jestem zainteresowany ociepleniem balkonów.
Ogólnie to mieszkańcy bloku nie są zainteresowani przyszłym rachunkiem za C.O.
Nie mówiąc już o samowolce podjeżdrzających aut pod blok.
A ciemno to tutaj zawsze było jest i będzie.
Zgadzam się z sugestiami ,, ciekawe jak ma sam prezes oświetloną swoją chate,,,
I do tego podnieśli czynsz. Śmiechu warte cały ten cyrk.
Zawsze byłem za odwołaniem prezesa Chmurzyńskiego. Moim zdaniem tylko ze względu na znikome zainteresowanie spółdzielców pracą S.M. i remontami ludzie nie ruszyli.
Ale wszystko do czasu . Pożyjemy zobaczymy.
15 Kwietnia 2013, godzina 08:57
Oceniono 23 razy 15
~Młodzieżowa
U nas też ciemno jak nie powiem gdzie, a tak się zastanawiamy z mężem kiedy auto nam w nocy odjedzie albo kiedy wracając z późnego spaceru wrócimy poobijani i bez portfeli.
15 Kwietnia 2013, godzina 00:37
Oceniono 12 razy 6
~widzę ciemnosc
nawet słowa przepraszam nie było, odwołać tego chmurzyńskiego! Zaskoczył go atak zimy, co za głupie tłumaczenie, no po prostu żenada. Nie od dziś wiadomo, że w marcu zdarza się śnieg i ujemne temperatury. Może najpierw należało montować lampy a dopiero później wypowaidac umowę na oświetlenie. Zero pomysłu!!!
14 Kwietnia 2013, godzina 22:43
Oceniono 19 razy 15
~mieszkanka osiedla
Gratulacje dla odważnego mieszkańca, który w ogóle do Was napisał, bo wszystkim to przeszkadza, ale nikt nie interweniuje, a spółdzielnia i Prezes mają gdzieś nasze zdrowie i majątek.
Brawo dla spółdzielcy z Jana Pawła II.
14 Kwietnia 2013, godzina 19:49
Oceniono 19 razy 13
~Emma2
Te prowizoryczne lampy na blokach wyglądają koszmarnie !!! Czy prezes nie bierze pod uwagę estetyki ! Może lepiej byłoby pomyśleć o nowych energooszczędnych i ładnych latarniach. Teraz ,rzeczywiście, to nasze osiedle przypomina PGR. A teraz z innej beczki - co z modernizacją placów zabaw ? Robi się coraz cieplej, dzieci ciągnie na świeże powietrze, może jakieś huśtawki i koniecznie ławeczki wygodne...i
14 Kwietnia 2013, godzina 17:36
Oceniono 23 razy 17
~kuqu
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Kwietnia 2013, godzina 15:05
Oceniono 24 razy -12
~black_star
Odnoszę wrażenie, że władze Spółdzielni mają zamiar przekszatłcić osiedla w obozy. Nagłe wyłączenie oświetlenia, brak ławek, śmietników przy chodnikach, etc. Za chwilę pewnie się dowiemy z biuletynu, że została wprowadzona godzina policyjna bo przyniesie to oszczędności na oświetleniu klatek schodowych za co w przyszłości będziemy chwalić zarząd.
14 Kwietnia 2013, godzina 15:05
Oceniono 24 razy 16
~Trochę zorientowany
Panie Prezesie, mieszkałem jeszcze kilka lat temu na Jana Pawła II w SM. Przeprowadziłem się na Rzepakową i nie żałuję. Zapraszam na wieczorny spacer pod domy nr 5A i 5B (TBS). Jasno i bezpiecznie. Jest i monitoring video. Nie boję się wysłać dzieci do sklepu czy ze śmieciami. A może spółdzielcy poskarżą się swoim dzielnicowym? Czy to czasem jakiegoś paragrafu KK nie narusza...
14 Kwietnia 2013, godzina 14:56
Oceniono 24 razy 16
~lord
Wczoraj po zmroku specjalnie usiadłem sobie w oknie i patrzyłem co robią ludzie w związku z brakiem oświetlenia pod blokami. Widziałem rodzinę z dziećmi, która drogę przed sobą oświetlała sobie latarkami! Automatycznie włączane światła przy klatkach schodowych działają może 2 sekundy. Nie ma szans dojść spod jednej klatki pod drugą w czasie świecenia się światła. Lampy włączają się dopiero wtedy kiedy ktoś przed nimi stanie i wyłączają zaraz potem. Pod blokami przy ul. Ceynowy ciemno. Nie sposób zobaczyć pod nogami kałużę, "minę przeciwpiechotną" zostawioną przez czyjegoś pupila, o dziurach w chodniku, czy schodkach nie wspominając nawet. Chciałbym byc przygotowany na ewentualne takie sytuacje. Czy zna ktoś może przepisy na podstawie których, w razie uszczerbku na zdrowiu lub kradzieży można by było w takiej sytuacji domagać się od spółdzielni odszkodowania?
14 Kwietnia 2013, godzina 12:49
Oceniono 29 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 406.00 DKKDKK 49.70 53.10
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.27 4.49
CHFCHF 445.00 455.00 NOKNOK 30.10 34.00
GBPGBP 508.00 516.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-13 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.79 402.63 DKKDKK 49.80 53.00
EUREUR 431.67 436.01 RUBRUB 4.27 4.59
CHFCHF 446.00 451.00 NOKNOK 30.20 33.90
GBPGBP 509.74 515.45 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-13 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.61 zł
Circle K 6.64 zł - 6.7 zł 2.6 zł
Mol Chojnice 6.67 zł - 6.73 zł 2.61 zł
MZK 6.6 zł 7.09 zł 6.66 zł 2.59 zł
Orlen 6.67 zł 7.39 zł 6.74 zł 2.61 zł
PKS 6.6 zł - 6.65 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij