Oprac. (tedy), Fot. archiwum (tedy) - 2008-03-01 04:20:32
Pruska ekspansja
Ratusz neogotycki zbudowany został w latach 1901 – 1903.
Rozwój gospodarczy Chojnic przypadł na XIX w. O jego rozwoju po 1870 r. decyduje jego funkcja jako ośrodka władzy pruskiej i skupiska jednostek usługowych takich jak warsztaty, sklepy itp. Ponadto znajdowały się tu także dwie małe odlewnie żelaza i niewielka fabryczka mebli. W mieście zlokalizowano dyrekcję poczty, a parę lat później zaczął działać sąd okręgowy i prokuratura obejmująca swoim zasięgiem działania kilka sąsiednich powiatów.
Przy powitaniu pierwszego pociągu w Chojnicach był obecny 12 - letni Gustaw Raschke, który pamiętał, że prawie całe miasto było na peronie. Parowóz odznaczał się dużym kominem, dzwonem i lampką, z tym, że linka sygnałowa była na zewnątrz. Chojnicki dworzec w miarę rozwoju kolei stanowił dla chojniczan swoiste okno na świat.
Reklama | Czytaj dalej »
Wyznaczenie miastu funkcji administracyjnych miało za zadanie umocnienie niemczyzny, czemu służył masowy napływ urzędników niemieckich znajdujących zatrudnienie również w oddanym do użytku w 1886 r. zakładzie poprawczym. W celu zapewnienia rozwijającemu się miastu lokali mieszkalnych założono dwie spółdzielnie mieszkaniowe: Urzędniczą Spółdzielnię Budowlaną oraz Spółdzielnię Domków Jednorodzinnych. Przeznaczone były głównie dla rodzin urzędników kolejowych. Wygląd miasta powoli zmieniał swoje oblicze. Rynek i ulice miasta umocniono kamieniem polnym, a na chodnikach zaczęto stosować kamienne płyty.
Jednakże stan higieniczny miasta ulega odczuwalnej poprawie w 1909 r. po oddaniu do użytku kanalizacji miejskiej. Prace te finansowano ze środków miejskich, podatków oraz z dotacji rządowych. Były to jednak nie wystarczające środki. Warto wspomnieć, że budowę podstawowych urządzeń komunalnych przeprowadziło znacznie wcześniej towarzystwo akcyjne z Berlina czerpiąc z tego zyski, pozbawiając miasto środków potrzebnych do dalszego rozwoju.
Ratusz wzbudził emocje…
W rozbudowie miasta oprócz spółdzielni mieszkaniowych uczestniczyli zamożniejsi mieszkańcy Chojnic. Sumy pieniężne na budowę domów prywatnych pochodziły przeważnie z pożyczek hipotecznych zaciągniętych w Powiatowej Komunalnej Kasie Oszczędności oraz miejskiej. Większość wznoszonych obiektów stanowiły czynszowe kamienice w stylu secesyjnym z bogato zdobioną ornamentową ścianą frontową. Typowym przykładem jest obecna zabudowa ulicy Dworcowej i Warszawskiej. Sporo kontrowersji wywołała budowa nowego ratusza w miejscu wyburzenia trzech kamienic szczytowych. Ta mieszanina stylu secesyjnego z gotykiem miała tylu zwolenników, co i przeciwników. Zarzucano, iż czerwonawa glazurowa cegła zbyt jasno wyróżnia się od pozostałych budynków, w większości mniejszych i stylem zbliżonych do baroku. Podobny kształt, bardziej spokojny i dostosowany do otoczenia posiadał gmach poczty, który uległ spaleniu w 1945 r.
Bogaty ma lepiej…
Rozwój urbanistyczny miasta uwarunkowany był stopniem zamożności poszczególnych mieszkańców. Biedota miejska i ubodzy rzemieślnicy zamieszkiwali stare boczne ulice z okresu średniowiecza i nowe peryferyjne powstające w wyniku rozwoju przestrzennego, jak: Pietruszkowa, Wysoka, Angowicka.
polskiego mimo 2,5 rocznego okresu wydawniczego. Powszechnie „polskim klubem” nazywano restaurację przy Rynku nr 6, gdzie o kulturalną i prawdziwie swojską atmosferę dbały panie Jeleniewskie.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!