Rewizyjna podsumowała kontrole
W środę (17.04) zespoły kontrolne złożone z członków Komisji Rewizyjnej przedstawiły na plenarnym posiedzeniu wnioski z przeprowadzonych badań w MOPS, bibliotece i wydziale gospodarowania przestrzenią w urzędzie miejskim.
Zespołem, który skontrolował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w zakresie realizacji usług opiekuńczych zwykłych i specjalistycznych, kierował przewodniczący komisji Edward Gabryś. Radni nie stwierdzili nieprawidłowości, ale mieli kilka zaleceń. Uważają, że należy zmienić dotychczasową lokalizację (jest w kondygnacji piwnicznej) tzw. sali doświadczania świata, z które korzystają przede wszystkim dzieci z autyzmem. Chcieliby ponadto połączyć prowadzone usługi opiekuńcze w tzw. Centrum Opieki nad Obłożnie Chorymi. Miałoby to przełożyć się w większą efektywność pomocy osobom jej potrzebującej.
Reklama | Czytaj dalej »
Zastępca szefa komisji rewizyjnej Antoni Szlanga prowadził pracami zespołu kontrolującego działalność statutową Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz wydatkowanych przez nią w ubiegłym roku środków finansowych na ten cel. W protokole zapisano same pochwały na temat działalności pracowników biblioteki. Także i w tym przypadku znalazły się w nim wnioski adresowane do władz miasta. Wszystkie powinny być uwzględnione przez radnych przy konstruowaniu kolejnych budżetów miasta. Radni z rewizyjnej domagają się znalezienia środków na kontynuację wymiany sprzętu komputerowego w bibliotece i mediatece, gdyż było zbyt mało pozyskano „pecetów” z programu walki z wykluczeniem cyfrowym. W związku z zakończeniem okresu gwarancyjnego na kompleks Wszechnicy Chojnickiej, radni postulują, by od przyszłego roku budżetowego fundusz remontowy był w takiej wysokości, by pozwolił na sfinansowanie bieżących prac remontowych.
Najgorętsza dyskusja wywiązała się, gdy przyszło do omawiania przez Krzysztofa Haliżaka raportu z przeglądu zaleceń, które podjętych podczas kontroli wykonania planu sprzedaży mienia komunalnego w okresie od stycznia do sierpnia 2012 r. Radny Haliżak był zdania, że jest lepiej, a zalecenia (szybsze przygotowywanie i ogłaszanie przetargów) zostały wykonane. Zgłosił przy okazji nowe spostrzeżenia. Chciał wyjaśnień, dlaczego niektóre nieruchomości zostały w 2012 skierowane do trybu rokowań po 5 – 6 nieskutecznych przetargach, a mieszkanie z ul. Ceynowy już po dwu przetargach. Krytykował ponadto brak pełnej informacji o terminie negocjacji na stronie internetowej ratusza. Za niewystarczające uważał podawanie ich tylko na tablicy ogłoszeń w budynku urzędu miejskiego. Antoni Szlanga nie widział w tym problemu, ale wraz z pozostałymi członkami komisji poparł wniosek, by w czerwcu została przeprowadzona szczegółowa kontrola sprzedaży nieruchomości w drodze rokowań.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (7)
- Komentarze Facebook (...)
7 komentarzy
Wszystkie przetargi i rokowania dotyczące zbycia nieruchomości poprzedzone są ogłoszeniami zamieszczanymi nie mniej niż na miesiąc wcześniej w internecie, gazecie i na tablicy.
Na stronie głównej UM Chojnice miastochojnice.pl, po prawej stronie jest przycisk z wytłuszczonym napisem Nieruchomości, po naciśnięciu którego włączają się podstrony:
- Nieruchomości miejskie przeznaczone do zbycia (jest to podstrona nieruchomosci.chojnice.pl)
- Przetargi i rokowania na nieruchomości miejskie (jest to podstrona nieruchomosci.chojnice.pl/?lg=pl&a=3).
Aktualne ogłoszenie przetargowe zamieszczono w Gazecie Pomorskiej z 12.04.2013 r.
J.Marczewski
P.S.
Przetarg ustny nieograniczony na lokal przy ul.Ceynowy oznaczony numerem oferty 3/12 z ceną wywoławczą 90 tys. zł przewidziany na 11.09.2012 r. ogłoszono w Gazecie Pomorskiej z 18.6.2012 r. Ogłoszenie do dnia przetargu było na stronie internetowej nieruchomosci.chojnice.pl/?lg=pl&a=3 (patrz archiwum), na tablicy urzędu oraz na portalu otodom.pl. W wyniku licytacji cena lokalu osiągnęła 100 tys. zł. i za tą cenę lokal został sprzedany.
Jaka jest różnica pomiędzy wygraniem przetargu w Tucholi na "mówiące kamienie" przez żonę radnego (tucholanie oburzeni), a zakupem nieruchomości, w przetargu, czy bez, przez urzędniczkę przetarg ogłaszającą?
Publikowane są także ogłoszenia na otodom.pl z odesłaniem do strony miejskiej.
Mieszkanie przy ul.Ceynowy sprzedano w przetargu.
Sprzedaż poprzedzona była ogłoszeniami.
J.Marczewski
Na dodatek, cały czas okazuje się, że informacje przedstawiane są selektywnie i wiele dokumentów jest niekompletnych. Niektóre, wyselekcjonowane ważne dokumenty, są "oficjalnie publikowane" wyłącznie we formie papierowego wydruku w pomieszczeniach ratusza, które generalnie są zamknięte i niedostępne dla chojniczan. W czasach, gdy ponad 99 % dokumentów jest tworzonych elektronicznie, publikowanie niektórych wyłącznie w formie papierowej sugeruje, że jest to próba zatajenia ich przed społeczeństwem. Funkcjonalne utajnianie wyselekcjonowanych dokumentów nasuwa niestety podejrzenia o korupcje i być może o nadużycia finansowe w ratuszu. Na dodatek, pomimo wielokrotnych próśb i uwag od radnych, i wielu grup społecznych działających w Chojnicach, burmistrz i pracownicy urzędu nie poprawili przejrzystości i otwartości publikowania urzędowych dokumentów ratusza, i nie poprawili sposobu wyjaśniania i logicznego motywowania podejmowanych działań administracyjnych. Burmistrz i jego urzędnicy wolą cały czas działać za mgłą tajemnicy i zatajają detale działalności administracji. Czy burmistrz wstydzi się swoich decyzji, czy też ujawnienie wszystkich dokumentów mogło by ujawnić nadużycia, przestępstwa, lub korupcje w urzędzie miasta?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!