Powiatowe służby zdały raport
Głównym tematem czwartkowej (25.04) sesji Rady Powiatu Chojnickiego było przedstawienie dorocznych sprawozdań powiatowych służb, straży i inspekcji. Najwięcej pytań zadano zastępcy komendanta policji nadkomisarzowi Tomaszowi Kąkolewskiemu.
W porządku obrad radni Prawa i Sprawiedliwości bezskutecznie próbowali umieścić dodatkowy punkt, w którym władze powiatu podałyby informacje na temat wyników kontroli szpitalnej spalarni odpadów medycznych. Powoływali się przy tym na wiadomości uzyskane podczas poprzedniej sesji rady oraz podane przez nasz portal w artykule „Czy w szpitalnej spalarni przekroczono normy?”. Ostatecznie dyskusja na ten temat odbyła się przy okazji interpelacji radnych. Zrelacjonujemy ją w odrębnym tekście.
Reklama | Czytaj dalej »
Wśród pozostałych pytań radnych adresowanych do zarządu powiatu nie zabrakło także sprawy drogowej inwestycji przy galerii handlowej Victoria. Tak jak przed miesiącem, zadała je ponowie Krystyna Kijek. Zgłosiła wątpliwość, czy było właściwym krokiem zadowolenie się wpisem do hipoteki na działce przy ul. Derdowskiego, zamiast gotówki czy gwarancji bankowej. Marek Szczepański uspokajał radnych, że zawarte porozumienie dobrze zabezpiecza interesy powiatu, gdyż w razie problemu z realizacją płatności faktur za roboty drogowe przez firmę Mariusza Sobola (starosta Stanisław Skaja chwilę wcześniej przejęzyczył się, twierdząc, że inwestorem jest Mariusz … Paluch), będzie można zająć także inny jego majątek. Poza tym poinformował, że starostwo dokonało kompensaty zobowiązań poprzez zmniejszenie udziału Sobola w inwestycji o kwotę 240 tys. złotych tytułem odszkodowania za przekazane przez niego grunty pod przebudowę ul. Zielonej.
Radni pytali komisarza Tomasza Kąkolewskiego m.in. o stan techniczny budynku charzykowskiego komisariatu (Mieczysław Bloch). Zanosi się na to, że w 2013 roku policja nie znajdzie środków na jego remont. Radnego i żeglarza Wojciecha Rolbieckiego interesowało podejście wodnych policjantów do korzystania przez użytkowników jachtów w wyjątkowych sytuacjach z silników spalinowych na jeziorach, gdzie obowiązuje strefa ciszy. Z odpowiedzi reprezentanta policji wynika, że na taryfę ulgową żeglarze nie mogą liczyć. O ocenę współpracy policji ze Strażą Miejską pytał Aleksander Mrówczyński. Tak dla chojnickiej, jak i dla czerskiej formacji, opinia była bardzo dobra.
Komendant straży pożarnej Jacek Knuth przekazał radnym w swoich wyjaśnieniach, że praktycznie najważniejsze potrzeby sprzętowe jego jednostka ma rozwiązane. Brakuje jej jedynie pojazdu kwatermistrzowskiego. Pytania do Jerzego Kolca, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, głównie miały charakter prośby o interwencję i kontrolę. Krystyna Kijek poprosiła o przyjrzenie się sprawie dwóch zaniedbanych nieruchomości przy ul. Turystycznej w Charzykowach. Jedną z nich użytkował kiedyś LOK. Marek Szczepański apelował o ratowanie resztek młyna w Chocińskim Młynie. Wojciech Rolbiecki chciał, by Kolc sprawdził stan konstrukcji nośnej budynku CEW przy ul. Piłsudskiego w Chojnicach. Natomiast Edmund Hapka zabrał głos jedynie w tym celu, by podziękować za działania PINB ratujące wieżę ciśnień przy ul. 14 Lutego.
Tylko dwa projekty uchwał mieli radni do przyjęcia na kwietniowej sesji. Jedna z nich była nowelizacją przepisów, które szczególnie mocno skrytykował wójt Zbigniew Szczepański. Dotyczyła redukcji opłat za zajęcie pasa drogowego. Władze powiatu zdecydowały zmniejszyć o 40% stawki dla urządzeń kanalizacyjnych i wodociągowych. Na wniosek radnych koalicyjnych zgłoszony w czasie sesji, obniżka została zwiększona do 50%. Preferencyjna stawka będzie obowiązywać dla spraw wszczętych do 31.12.2015 roku.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
wszystko od lat w porządku ,
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!