To już 10 lat
Od dekady w Chojnicach funkcjonuje hospicjum stacjonarne, nad którym opiekę sprawuje Fundacja Palium. Dziś w Starostwie Powiatowym w Chojnicach od rana do godz. 14 trwa konferencja pt. "Hospicjum w Chojnicach, to już 10 lat".
Prezes Fundacji Palium Barbara Bonna przybliżyła historię powstania hospicjum stacjonarnego, które w momencie powołania, było 49. taką placówką w Polsce. - Wraz z powstaniem Fundacji Palium, która przejęła opiekę nad pacjentami, rozpoczęliśmy kampanię społeczną mającą na celu uwrażliwienie na cierpienie drugiego człowieka - mówiła prezes fundacji. W związku z tym Palium bierze udział w ogólnopolskich akcjach tj. "Hospicjum to też życie" czy popularnych "Polach Nadziei", kiedy to najmłodsi sadzą żonkile, symbolizujące właśnie ową nadzieję. W swoim wystąpieniu Barbara Bonna zawarła podziękowania dla samorządu, instutucji i firm, jak też dla wolontariuszy z chojnickich szkół: ZS nr 7, Gimnazjum nr 2 czy SP 1 oraz Szkoły Muzycznej I stopnia, gdzie organizowane są różne koncerty i imprezy.
Reklama | Czytaj dalej »
- Cel działań ostatnich 5 lat to rozbudowa i generalny remont hospicjum. Nie jest jeszcze w 100 % zakończony - relacjonowała pani prezes. Jak podała, na ten cel wydatkowano 1 mln 300 tys. zł, z czego część pochodziła z 1 % oraz zbiórek publicznych. W zeszłym roku budynek byłego oddziału płucnego wraz z działką przy ul. Strzeleckiej Fundacja otrzymała w darowiźnie od miasta. Przez 10 lat hospicjum objęło opieką ok. 3 tysięcy ciężko chorych pacjentów. Personel hospicjum stanowi aktulanie 37 osób.
Jerzy Krukowski, zastępca prezesa fundacji, przybliżył zebranym znaczenie przymiotnika paliatywny, który pochodzi od łac. paliatus, czyli okryty płaszczem. W kontekście medycznym oznacza: „skrywający, łagodzący przykre oznaki choroby”. Przybliżył też postaci trzech dam, które dały poczatek opiece hospicyjnej, w tym m.in. polską pielęgniarkę Hannę Chrzonowską. - - Jeśli chodzi o ilość hospicjów w Polsce a Europie, to nie mamy się czego wstydzić. Choć w naszym kraju są nierównomiernie rozłożone i są na mapie tzw. białe plamy - mówił. Zaprezentował też fragment piosenki, którą specjalnie dla chojnickiego hospicjum stworzyli uczniowie z Pawłowa. - To naprawdę niezywkły prezent - ocenił Jerzy Krukowski.
Dziś głos zabrało wielu prelegentów, lekarzy i specjalistów pielęgniarstwa m.in. z Gdańska, którzy zajęli się tematyką chorób nowotworowych. W ostatniej części konferencji o duchowych aspektach opieki paliatywnej mówił ks. kapelan Stanisław Stolc.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!