Dzień Zwycięstwa – wstydliwe święto?
W tym miejscu pochowano szczątki żołnierzy radzieckich, które odnaleziono podczas rewitalizacji Starego Rynku.
Do 1989 roku w Polsce świętowano zakończenie II wojny światowej 9 maja. Od następnego roku, tak jak w zachodniej Europie, dzień wcześniej – 8 maja. Sprawdziliśmy w kilku miejscach, które związane są z działaniami wojennymi z lat 1939 – 1945, czy pamiętano o tej dacie w naszym mieście.
Rekonesans odbyliśmy w godzinach wieczornych 8 maja (środa). Pierwszym etapem był cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy polegli w 1945 roku. Pomnik, który na nim stoi, ponownie ma litery, które tworzą napis „Bohaterom ZSRR”. Został także odmalowany po niedawnej dewastacji. Na cmentarzu brak było jakichkolwiek kwiatów czy nowych zniczy. Niewiele lepiej było na pobliskim cmentarzu parafialnym przy pomniku ułanów, którzy zginęli w szarży pod Krojantami we wrześniu 1939, gdzie znaleźliśmy jedynie wiązankę oraz doniczkę ze sztucznymi kwiatami. Kolejne miejsce, gdzie zajrzeliśmy, to pomnik ofiar II wojny światowej przy ul. Gdańskiej. W 2005 roku władze naszego miasta oraz Emsdetten wspólnie świętowały w tym miejscu 60 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Razem włodarze miast zasadzili drzewka, o czym przypomina pamiątkowa tablica. Osiem lat później przy pomniku leżały jedynie zwiędłe kwiaty z wiązanek, które złożono 3 maja w rocznicę uchwalania konstytucji z 1791 roku. Zniknęły kosze z narodowymi flagami. Na koniec zaglądnęliśmy na ul. Świętopełka, gdzie od 1984 roku przy dawnych koszarach jest obelisk upamiętniający obronę miasta w 1939 roku przez żołnierzy 1 Batalionu Strzelców i Batalionu Obrony Narodowej „Czersk”. Również tam nie było kwiatów czy zniczy.
Reklama | Czytaj dalej »
Można ten dzień świętować inaczej, czego dowód znaleźliśmy na stronie internetowej miasta Szczecinek. „Jak co roku władze naszego miasta i powiatu zebrały się na komunalnym cmentarzu, aby uczcić zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami i zakończenie II wojny światowej. (…) - Nigdy dotąd nie tworzono w taki sposób i na taką skalę fabryk śmierci. Jak to możliwe, aby w chrześcijańskiej Europie dopuszczono się tylu zbrodni? - pytał retorycznie w swoim wystąpieniu Starosta Szczecinecki, Krzysztof Lis. Po apelu poległych i salwie honorowej, jaką oddała Kompania Honorowa Wojska Polskiego wraz z pocztem sztandarowym 11 Batalionu Ewakuacji Sprzętu im. Ziemi Szczecineckiej z Czarnego, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych oraz kombatanci złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy Polskich i Sowieckich, Pomnikiem Lotników Wojsk Alianckich i Kwaterą Żołnierzy Armii Krajowej.”- napisano w relacji z uroczystości zorganizowanych 8 maja 2013 roku.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (15)
- Komentarze Facebook (...)
15 komentarzy
8 i 9 maja to triumf nad nazizmem i skrajnym faszyzmem oraz hitleryzmem.To pokonanie zła w bitwie i objaw nowoczesnego patriotyzmu w świetle historii i współcześnie potrzebnej tolerancji.
No nie, toż to sie nadae aby zawiadomić Tuja Chuska i ambasadę sowiecką !!!!!
Ale w wojsku mógł być czołgistą bo / rozjeżdżali/- poprawnie.
Do znaczących chojnickich pomników związanych z tragicznym okresem 2 Wojny Światowej dodałbym także pomnik upamiętniający pomordowanych nauczycieli znajdujący się za brama człuchowską i pomnik pomordowanych w Dolinie Śmierci.
Śmierć wszystkich ofiar wojny była tragedią dla ich żyjących rodzin. A my dzisiaj mamy możliwość cieszyć się wolnością w niezależnej Polsce dzięki ich tragicznej śmierci - tak śmierci polskich żołnierzy z kampanii wrześniowej, ofiar cywilnych, i także dzięki ofiarom życia poniesionym przez żołnierzy rosyjskich, polskich, i alianckich walczących na wszystkich frontach 2 Wojny Światowej.
Chwała im wszystkim.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!