Niedziela, 14 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Dobudują do salki przy konwikcie

Na tym terenie ma stanąć nowy budynek dla szkoły katolickiej.

Na tym terenie ma stanąć nowy budynek dla szkoły katolickiej.

W ubiegłym tygodniu biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, ks. dziekan Jacek Dawidowski oraz burmistrz Arseniusz Finster, odbyli wizję lokalną przy ul. Grunwaldzkiej 1. Powodem był pomysł Wspólnoty Szkół Katolickich, by przy salce gimnastycznej wybudować obiekt dydaktyczny.

Ma on zastąpić parterowy budynek, który znajduje się przy siedzibie WSzK. Jest on w złym stanie technicznym. Jak przekazał na niedawnej konferencji prasowej Arseniusz Finster, po jego rozbiórce będzie w tym miejscu szkolne boisko. Koncepcję architektoniczną dobudowanej części, która stanie na działce przylegającej do szczytu od strony ul. Grunwaldzkiej,  przygotował Jan Sabiniarz. Uwzględnia ona zachowanie stylu, który posiada zabytkowa salka gimnastyczna. Od ubiegłego roku miasto Chojnice oddało ją w użyczenie szkołom katolickim. – W tej chwili urząd zajmuje się wyodrębnieniem geodezyjnym gruntu, na którym stanie nowy obiekt. Wkrótce rozpoczniemy prace nad przygotowaniem decyzji o warunkach zabudowy. Inwestycja ma ruszyć jeszcze w bieżącym roku. Miasto nie będzie w niej partycypować. Uzgodniliśmy ponadto, że wewnętrzna droga, która prowadzi także do przedszkola, zostanie sprzedana szkole i właścicielce „Bajki”. Grunty pod budowę oraz z drogą, zostaną sprzedane z bonifikatą. Jej wysokość ustali rada miejska. Dalsze losy samej salki gimnastycznej powinny rozstrzygnąć się w przyszłym roku – zapowiedział burmistrz.

Reklama | Czytaj dalej »

Zapoznaliśmy się z koncepcją architektoniczną usytuowania nowych budynków dla szkoły katolickiej. Wynika z niej, że obydwie istniejące dobudówki do salki gimnastycznej docelowo mają zostać przebudowane. Ta, która powstanie od strony ul. Grunwaldzkiej, może zająć także istniejący parking, gdyż będzie wysunięta o kilka metrów od linii zabudowy salki. Jej funkcję określono jako sportowo – rekreacyjna. Docelowo na terenie zajmowanym przez parterowy domek (zostanie rozebrany) i poniżej, w stronę parku 1000-lecia, stanie szkolny budynek w kształcie litery L. Znajdzie się w nim także widowiskowa sala wielofunkcyjna.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~Przynajmniej wiemy bez owijania w bawełnę
Ksiądz uczy młodzież religii dla i za pieniadze. Każda inna odpowiedź jest kłamstwem!
16 Maja 2013, godzina 14:42
Oceniono 8 razy 4
~realista
Co innego ostatnia posługa, a co innego oddawanie majątku komunalnego w ręce kościoła. Bo niby z jakiej okazji? Mało w Chojnicach mamy kościołów? Mało księża mają ziemi? Mało pieniędzy dostają na tacy? Ostatnia posługa też nie jest darmowa, tak jak i chrzest, ślub i pogrzeb. Każda intencja mszalna to dodatkowy dochód. Jeżeli ksiądz naucza religii w szkołach czy przedszkolu, to też dostaje za to wynagrodzenie. Czy to jest mało? Z jakiej racji mamy księżom jeszcze oddawać nieruchomości za darmo, skoro ludziom świeckim takich bonifikat nikt nie chce udzielić. Mieszkania komunalne, choć z 50% upustem policzone są wg cen z Bydgoszczy. O oddaniu tych mieszkań najemcom za darmo nie ma nawet co marzyć
16 Maja 2013, godzina 12:44
Oceniono 7 razy 3
Jeszcze nie rozliczyli p. dyr. Ziarno za zniszczenie średniowiecznych murów i postawienie w ich miejsce szkaradnego ogrodzenia, a szykuje się kolejna demolka zabytków przez kościół. Chojnice wpisują się w państwo bezprawia i układów. Wszystko załatwiane jest w białych rękawiczkach i pod stolikiem. Łapka, łapkę myje. I gdzie ta obiecana demokracja!!!
16 Maja 2013, godzina 07:29
Oceniono 16 razy 2
~Jak chwyci za rękę to tylko po to by
rodzinę za spadku ograbić.Nie mam zamiaru z sępami widzieć się w dniu odejścia w zaświaty. Ci samozwańcy-krwiopijcy od kontaktów z siłą wyższą nie sa mi do niczego potrzebni. Są potrzebni tylko takim "słabym charakterom- lemingom" jak Ty!
15 Maja 2013, godzina 23:26
Oceniono 17 razy 7
~popo
Jak już bedziecie pacany leżeć i robić pod siebie i slina bedzie wam szła z tych ubeckich komuszych pyskow, to zaloze się, że bedziecie błagać, żeby taki w sutannie chwycił was za reke albo zeby taka jedna w habicie podtarła wam tylek.
15 Maja 2013, godzina 23:16
Oceniono 25 razy -9
~Zapisy konstytucyjne są codziennie łamane.
Zasadne są pytania o sposób przekazywania dotacji i traktowanie "katolika" lepiej niż szkół samorządowych. Znajdzie to mam nadzieje odbicie w głosach wyborców.
15 Maja 2013, godzina 22:03
Oceniono 15 razy 7
~lupo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Maja 2013, godzina 21:29
Oceniono 25 razy -11
~nieśmiały parafianin
Za każdym razem, gdy wielebni hierarchowie kościelni maja spotkania z burmistrzem mam zawsze wrażenie, że razem z burmistrzem spiskują jak wyłudzić i wykorzystać społeczne pieniądze chojniczan na prywatne potrzeby kościoła i jej hierarchów. A hierarchom kościoła katolickiego stale jest za mało.

Ostatnio skorumpowali burmistrza Finia obietnicami politycznego poparcia z ambon, do finansowania za społeczne pieniądze zakupu nowych organów dla kościoła gimnazjalnego. I burmistrz chętnie przystał na taki skorumpowany układ, obiecując hierarchom społeczne pieniądze na zakup organów kosztem obcięcia społecznych funduszy na remont szkół (jak SP nr5) i na dotacje do chojnickich przedszkoli, i na wiele innych społecznych potrzeb. Mam wrażenie, że dla burmistrza prywatne potrzeby kościelnych hierarchów są ważniejsze ponad nasze społeczne potrzeby nie związane z kultem wiary. Jako urzędnik świecki, burmistrz powinien przestrzegać rozdzielczość państwa od kościoła i nie traktować potrzeb hierarchów kościelnych preferencyjnie ponad nasze społeczne świeckie potrzeby. Jeżeli burmistrz chce preferencyjnie wyłudzać i przekazywać społeczne pieniądze na działalność kościoła katolickiego to powinien uczciwie zmienić karierę i zostać księdzem lub administratorem czy urzędnikiem zatrudnionym bezpośrednio przez kościół katolicki.

Już teraz burmistrz obiecuje hierarchom sprzedaż gruntów z bonifikatą (co pewnie znaczy, że miasto ponownie dopłaci kościołowi do tych transakcji). Można także się domyślać i spodziewać, że burmistrz zagwarantował i zapewnił już hierarchów w tajnym spisku, że miejski budynek będzie na pewno przekazany kościołowi za darmo w następnym roku. I pewnie tylko dlatego, mając pewność, że budynek będzie ich własnością, hierarchowie zdecydowali się by rozpocząć nową inwestycję i rozbudowę ZSK. Tak wiec dzięki burmistrzowi, i jego skorumpowanym dotacjom społecznych pieniędzy dla kościoła katolickiego, ruszy rozbudowa prywatnej infrastruktury w ZSK podczas gdy rozbudowa i remonty naszych świeckich szkół zostaną zatrzymane z powodu braku pieniędzy (jak SP nr 5) i dotacje do przedszkoli na potrzeby naszych dzieci będą okrojone i ograniczone. A pieniądze z oszczędności z budżetowych cięć w świeckim systemie edukacji, burmistrz przekaże hierarchom kościelnym na rozbudowę i potrzeby prywatnej szkoły katolickiej.

Czy tego chcą podatnicy i społeczeństwo Chojnic? Czy jest to uczciwe i słuszne? Czy katolickie instytucje powinny być traktowane preferencyjnie ponad świeckie potrzeby społeczne?
15 Maja 2013, godzina 20:57
Oceniono 25 razy 13
~GCH
Podobno jak człowiek czuje że śmierć mu zagląda mu w oczy, to mówi się
Jak trwoga to do Boga

Czyżby nasz włodarz był chory ? Oj i to bardzo chory, na nogi jeszcze można się leczyć ale czy na resztę... ? Wątpie.
15 Maja 2013, godzina 13:29
Oceniono 19 razy 7
~dysproporcja
Od ubiegłego roku miasto Chojnice oddało ją w użyczenie szkołom katolickim.

Niech mi ktoś wytłumaczy jak to możliwe, że ZSK rozbudowywać będzie budynek, który do niej nie należy? Czy przy okazji prezentacji koncepcji architektonicznej ktokolwiek wspomniał o tym, że prawdopodobnie zostaną przebite nowe przejścia z budowanych budynków do konwiktu? Co na to konserwator zabytków? Wszak Salka wpisana jest to rejestru zabytków.
W końcu dlaczego burmistrz na swoich konferencjach prasowych tyle czasu poświęca Katolikowi, a o remontach, które odbywają się w innych PRYWATNYCH placówkach oświatowych, jak np. przedszkola nie wspomina wcale. Jakoś nie zauważyłem, żeby burmistrza obchodziło, że przedszkola są przepełnione (co jest wynikiem prywatyzacji, bo każdy chce zarobić), że przydałyby się im rozbudowy. Nie organizuje wizji lokalnych w tych obiektach, żeby sprawdzić stan techniczny. Placówce prywatnej przy ulicy Młodzieżowej rzuca się dodatkowo kłody pod nogi. Przedszkole nr 9 od dawna wynajmowało część budynku żłobka, jednak odkąd placówkę sprywatyzowano współpraca pomiędzy tymi podmiotami nie wygląda już różowo. Jaką pomoc burmistrz zadeklaruje przedszkolom? Przypomnę, że przedszkolaki z placówek niepublicznych, jakimi stały się przedszkola po prywatyzacji nie otrzymują 100% dotacji jak przedszkolaki z ZSK, właścicielki swoje budynki musiały od miasta wykupić, nie dostały niczego od miasta za darmo w użyczenie, bo miastu nie opłacał się nawet wynajem.
15 Maja 2013, godzina 11:46
Oceniono 34 razy 16

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij