Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Trudny test o kościele gimnazjalnym

Laureaci konkursuz ks. Tadeuszem Galikowskim.

Laureaci konkursuz ks. Tadeuszem Galikowskim.

Kiedy i przez kogo jezuici zostali sprowadzeni do Chojnic, kto odmalował polichromię w kościele gimnazjalnym, kto znajduje się na obrazie w ołtarzu głównym, kiedy spłonęła zakrystia czy co obecnie znajduje się w podziemiach kościoła gimnazjalnego? - to tylko niektóre z pytań postawionych w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy na temat Kościoła Gimnazjalnego pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. W czwartek (13.06) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbył się finał konkursu i wręczenie nagród.

Pierwsze miejsce zajęła Anna Terlecka z Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich, która w nagrodę dostała bon na rower. - Dwa dni czytałam na temat kościoła, spisałam sobie daty. Rozmawiałam z dziadkami i rodzicami. Wspominali m.in. o zamalowaniu fresków w czasie II wojny światowej - o swoich przygotowaniach do konkursu mówiła zwyciężczyni. Mimo tego, największy problem miała z odpowiedzią na pytanie, kto freski w kościele gimnazjalnym zamalował. Był nim Niemiec o nazwisku Poppek. Ksiądz Tadeusz Galikowski i wicedyrektor ZSP nr 2 Julita Zenker przyznali, że konkurs, który składał się z dwóch etapów, wcale łatwy nie był. Ułatwieniem był na pewno fakt, że uczniowie, którzy wzięli w nim udział, otrzymali od organizatorów, czyli szkoły i parafii pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela, zestaw materiałów do przeczytania.

Reklama | Czytaj dalej »

Pierwszy etap konkursu zorganizowano w chojnickich szkołach (gimnazjach i ponadgimnazjalnych) 24 maja, drugi 13 czerwca w ZSP nr 2. Jego uczestnicy i laureaci otrzymali nagrody książkowe. Główną nagrodą był rower, który trafił do Anny Terleckiej. Drugie miejsca zajęła Joanna Prądzyńska z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, trzecie Judyta Kruger z Gimnazjum nr 2. Wyróżnieni zostali: Rafał Bełdzikowski (ZSP nr 1), Patryk Rudziński (KLO) i Paula Jankowska (LO im. Filomatów Chojnickich).

Patronami honorowymi konkursu byli: burmistrz Arseniusz Finster, starosta Stanisław Skaja, proboszcz Jacek Dawidowski i dyrektor ZSP nr 2 Józef Kołak.

Test I etap

Test II etap

Klucz odpowiedzi (I etap)


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

36 komentarzy

~Kolejne pytanie:
Co znajduje sie w archiwach księży w USA?
1. Tajne receptury super dań jarskich?
2. Sposoby przemieszczania sie na księzyc- Twardowski?
3. Spis pedofilskich afer wszelkich zakonów istniejacych w USA?

Jak myslicie? Poczytajcie http://religia.onet.pl/publicystyka,6/archiwum-grzechow,57662.html
16 Czerwca 2013, godzina 20:50
Oceniono 6 razy 6
~Nie napisano nic o sponsorach
Nie było?
16 Czerwca 2013, godzina 20:24
Oceniono 4 razy 4
~Inne badania
Istnieją dowody na zmniejszenie się religijności w ostatnich 150 latach, przy jednoczesnym zwiększeniu średniego poziomu inteligencji w odniesieniu do całego społeczeństwa. Tego rodzaju wzrost inteligencji jest dobrze udokumentowanym fenomenem zwanych efektem Flynna. Spadek zainteresowania religijnością jest ukazany w różnorakich statystykach kościelnych oraz różnych ankietach. Dla przykładu, w Anglii na przestrzeni ostatnich 150 lat możemy obserwować drastyczny spadek ilości osób, które regularnie uczęszczają do kościoła. W roku 1850 udział w różnego rodzaju ceremoniach deklarowało 40% procent populacji, w roku 1900: 35%, w 1950: 20%, a w roku 1990 liczba to wynosiła zaledwie 10% (Giddens, 1997, str. 460). Ilość osób przyjmujących regularnie komunię świętą podczas świąt Wielkanocnych (dane dotyczą kościoła anglikańskiego) spadła z 9% (w roku 1900) do 5% w roku 1970 (Argyle i Beit-Hallahmi, 1975). Procent dzieci uczęszczających na szkółki niedzielne (Sunday Schools) wynosił 30% w roku 1900, a w roku 1960 już tylko 13% (Goldman, 1965). Ośrodek badania opinii publicznej Gallup badając odsetek osób wierzących w Boga podaje, że w roku 1950 72% populacji deklarowało się jako osoby wierzące (Argyle, 1958), natomiast w roku 2004 odsetek ten spadł do poziomu 58,5% (Zuckerman, 2006).
16 Czerwca 2013, godzina 17:01
Oceniono 5 razy 5
Tylko facet z wąsem może być alfonsem...
16 Czerwca 2013, godzina 16:47
Oceniono 5 razy 3
~Kazimierz Łyszczyński-jeszcze raz
IV – Prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie; tego samego uciemiężenia broni jednak lud, w taki sposób, że gdyby mędrcy chcieli prawdą wyzwolić lud z tego uciemiężenia, zostaliby zdławieni przez sam lud.
16 Czerwca 2013, godzina 16:18
Oceniono 6 razy 6
~Jakies wnioski z powyższego?
Dlaczego w Polsce nie publikuje sie takich danych? Chyba sami wiecie? Zakładam, że takie teksty czytaja głównie Ci z IQ>100, a może nawet >115. Niestety wnioski jakie sie nasuwaja nie są zbyt atrakcyjne. Nasze społeczeństwo jest ..."biedne bo głupie" czy może ...'wierzace bo ... biedne"? Myślcie, myślcie - to na prawde ma przyszłość...
16 Czerwca 2013, godzina 15:49
Oceniono 5 razy 5
~c.d.
Potwierdzenie powyższej tezy możemy znaleźć w kolejnych badaniach. Po raz pierwszy zostało to udowodnione już w 1921 roku, w ankiecie przeprowadzonej wśród najbardziej wpływowych amerykańskich naukowców i wykładowców. Średnio tylko 39% przyznało się do wiary w Boga (48% w przypadku historyków, oraz 24% w przypadku psychologów) — Leuba (1921). W roku 1965 Roe zwrócił uwagę, że w grupie 64 wpływowych naukowców, jedynie 4,8% a więc 3 osoby przyznały się do wiary w Boga. Procent ten jest znacznie mniejszy, niż w przypadku ogółu amerykańskiego społeczeństwa, w roku 1958 w badaniach Agryle, 95.5 procent ogółu społeczeństwa przyznało się do wiary w Boga. W badaniach przeprowadzonych w latach 90, na członkach American National Academy of Science, procentowa ilość wierzących wynosiła 7%, w porównaniu do 90% w reszcie społeczeństwa (Larsen, Witham, 1998). W Wielkiej Brytanii jedynie 3,3% członków Royal Society wierzy w Boga, a 78.8% to ateiści (reszta to „grupa niezdecydowana". Ogólna ilość wierzących w całym społeczeństwie wyniosła 68,5%.
16 Czerwca 2013, godzina 15:46
Oceniono 4 razy 4
~Wyniki pomiaru inteligencji wierzacych i ateistów
...Wiele badań wskazuje na istnienie negatywnej relacji między inteligencją a wiarą. Podsumowanie 43 badań, stworzone w roku 2000 przez Bella daje na to jednoznaczne dowody. Jako przykład możemy wskazać badania, które odbyły się w Holandii na grupie reprezentatywnej 1538 osób. Analiza IQ wykazała, że inteligencja wśród agnostyków jest wyższa o średnio 4 punkty niż w przypadku teistów (Verhage, 1964). W nowszych badaniach, Kanazawa (2007) przeanalizował dane American National Longitundinal Study of Adolescent Health — ogólnokrajowego badania grupy 14,277 osób, które zostały poddane dwukrotnemu testowi na inteligencję, pierwszy raz w okresie dojrzewania, a drugi raz kilka lat potem. Jedno z pytań dotyczyło religijności: „Do jakiego stopnia uważasz się za osobę religijna?", możliwe były 4 odpowiedzi „nie jestem religijny", „jestem trochę religijny", „średnio religijny", oraz „bardzo religijny". Wyniki były jednoznaczne, grupa osób, która wskazała jako odpowiedź brak religijności okazała się najbardziej inteligentna z IQ na poziomie 103,09 punktów. Średnia punktów w badaniach malała wraz z wzrostem religijności, odpowiednio IQ=99.34, 98.28, 97.14. Relacja pomiędzy IQ i wiarą religijną jest znacząca: (F (3,14273) = 78.0381, p < .00001).
b) Mniejszy procent osób religijnych w elitach społecznych, względem reszty społeczeństwa
16 Czerwca 2013, godzina 15:43
Oceniono 4 razy 4
~I ja tez jak wszyscy powiem
ze ty obserw.... jesteś najnormalniejszy na świecie skrajny jełop. Wiem jak wszyscy a zwłaszcza twoja rodzina że dla ciebie być najgłupszym głupkiem to prawdziwe szczęście. Poczytaj samego siebie ze zrozumieniem jeśli jesteś w stanie zrozumieć to może zrozumiesz głupku. A czy ty w ogóle głupku nadęty cokolwiek i kiedykolwiek już zrozumiałeś?
16 Czerwca 2013, godzina 14:15
Oceniono 9 razy 7
~obserwer
Mam wrażenie, że na forum jest obecnych 2-3 osoby, którzy like sobie wstawiają i glupotami zajmują. lepiej do roboty idxcie, żeby Tuskowi opinie i statystyki poprawiać, bo jak kaczyński wygra to bedziecie dyskryminowani i dalej bedziecie musieli narzekac, ufffff ciezko zyje sie takim ... - wspólczuje zawsze bedzie im zle, jak nie kaczysnki, to kosciol. Moze swoje panstwo ze swoimi stworzycie, gdzie bedziecie szcxzescliwi , mam nazwę POPIERLAND, a I prezyd bedzie - no kto , bno kto? No pewnie, że NIESMIALY PARAFIANIN - to dopiero marzenie, ale zamaist psioczyć, realizujce swoje sczczescie
16 Czerwca 2013, godzina 13:54
Oceniono 9 razy -7
~Taka prawda
Dlaczego daleko szukać, w Chojnicach już w 18 wieku powstała loża masońska jako pierwsza na pomorzu. Postawiłem to pytanie wspominając opowiadania dziadków których majątki graniczyły z majątkiem Niemca wolnomularza, człowieka dobrego który nawet podczas okupacji miał odwagę być przyzwoitym, bardzo przyzwoitym.
16 Czerwca 2013, godzina 13:11
Oceniono 5 razy 5
~Jak już poruszyłeś temat "farmazona lub farmazyna"
to poczytaj o tych właśnie w precyzyjnym opracowaniu z Tczewa. Przy okazji można sie wiele nauczyc o wolnomularzach czyli masonach, których KK tak nienawidzi za to, że szerzyli wiedzę i umiejętności przy okazji będąc przykładnymi obywatelami i działali też charytatywnie co było bardzo nie na rękę kieckowym. Dlatego też klechy dorobiły do wolnomularstwa przymioty diabelskie i żydowskie.
Czytaj więcej to zrozumiesz dlaczego Polska jest biednym krajem pod zaborem Watykanu niczym inne kraje III świata.
http://tczew.naszemiasto.pl/archiwum/492244,farmazon-z-kozia-brodka,id,t.html
16 Czerwca 2013, godzina 12:44
Oceniono 5 razy 5
~Kto to jest farmazyn?
1.Na krzywy ryj nażarty i opity u dziedzica klecha.
2.Dziedzic w posiadaniu tajemnicy spowiedzi kupionej za długi karciane.
3.Klecha w gaciach po partyjce brydża.
3.Chłop zdziwiony wiedzą dziedzica o wynoszeniu żarcia dla swiń w gumiakach.
4.Nazarty i nachlany jezuita w komodzie równy wojewodzie.
16 Czerwca 2013, godzina 11:47
Oceniono 10 razy 8
~ryla
I kolejny konkurs. Ciekawe dlaczego jedne szkoły podają swoim uczniom o konkursie a inne nie. Czy chodzi o to by była mniejsza konkurencja dla pupilów, czy lenistwo osoby odpowiedzialnej. Szkoda że na takie konkursy trzeba iśc z opiekunem szkoły, zapewne więcej byłoby osób chętnych na ten konkurs tylko nie dostali takiej szansy.
16 Czerwca 2013, godzina 11:45
Oceniono 6 razy -2
~lol
odpowiedzi nie pasują do pytań xd lolllllll
16 Czerwca 2013, godzina 10:56
Oceniono 4 razy -4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij